آنچه می بایست در مورد “بی اشتهایی عصبی “بدانید

آنچه می بایست در مورد “بی اشتهایی عصبی” بدانید

بی اشتهایی عصبى اختلالى است که توسط سه مشخصه اصلی شناخته می شود.
1. بیمار تا حد زیادی به خود گرسنگی می دهد.
2. بیمار تمایل زیادی به لاغر بودن و یا ترس شدید و مرض گونه ای از چاق شدن دارد .
3. نشانه و علائم ناشی از گرسنگی کشیدن در بیمار دیده می شود.
شایع ترین سن ابتلا به اختلال بى اشتهايى عصبى 14 تا 18 سالگی است و تخمین زده می شود که بی اشتهایی عصبی در حدود یک درصد از نوجوانان رخ می دهد. شیوع این اختلال در زنان حدود 20 برابر آقایان است و در کشورهای توسعه یافته از جمله کشور ما ایران شایع تر می باشد.

بی-اشتهایی-عصبی

بی-اشتهایی-عصبی

علل بی اشتهایی عصبی

عوامل زیست شناختی و فیزیولوژیک در ایجاد بی اشتهایی عصبی نقش دارد. مطالعات نشان داده که این بیماری می تواند جنبه ارثی داشته باشد.
1. عوامل زیست شناختی
در این بیماری نیز مثل افسردگی تغییرات هورمونی مشهود است و مطالعات انجام شده نشان می دهد که تغییراتی در عملکرد مغز این افراد قابل مشاهده می باشد.
2. عوامل اجتماعی
تاکید جامعه بر لاغری و ورزش باعث ایجاد حمایت از رفتار بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی می شود. معمولا در خانواده این بیماران میزان زیادی خشونت، آشوب و سطح پایین همدلی وجود دارد.
3. عوامل روان شناختی
این بیماران به جای آنکه مانند سایر بالغین جوان دنبال جایگزین های طبیعی باشند، اشتغالات ذهنی خود را که شبیه به افکار وسواسی هستند با خوردن و افزایش وزن جایگزین می کنند. این بیماران نوعا فاقد حس استقلال و هویت می باشند. تشخیص بی اشتهایی عصبی معمولا در سن 10 تا 30 سالگی شروع می شود. و تشخیص بر اساس شرح حال و انجام معاینه توسط متخصص اعصاب و روان (روانپزشك) صورت می گیرد که در ابتدا به برخی از علائم آن اشاره شد. برخی علائم جسمی ناشی از گرسنگی کشیدن شديد شامل افت دماى بدن، کاهش ضربان قلب، کاهش شدید ذخایر چربی می باشد. باید به یاد داشته باشید صرف رژیم کوتاه مدت به معنای ابتلا به این اختلال نمی باشد و حداقل می بایست 3 ماه این علائم در فرد وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
بیماری روان تنی

درمان بی اشتهایی عصبی

درمان این اختلال بر اساس نوع و شدت آن صورت می گیرد که ممکن است به صورت سرپایی یا حتى بستری باشد.
عمده درمان این بیماران رواندرمانى است، از انواع آن می توان رفتاردرمانى شناختی را نام برد که توسط روان درمانگر انجام می شود. در این روش تلاش می شود برخی الگوهای فکری ناکارآمد بیمار اصلاح گردد و به کمک جایگزینی افکارکارآمد وضعیت فرد پایدار شود. روش حل مسئله یکی از روش هایی است که در این بیماران می بایست آموزش داده شود.

خانواده درمانی

در مورد تمام بیماران بی اشتهایی عصبی که با خانواده خود زندگی می کنند باید آموزش خانواده انجام گیرد.

درمان دارویی

در برخی گزارشات شواهد حمایت کننده ای از تجویز داروهایی همچون سیپروهپتادین برای درمان این بیماران موثر بوده است همچنین داروهای دیگری در درمان آنها می تواند کمک کننده باشد كه روانپزشك مربوطه طبق تشخيص و شرايط بيمار تجويز مى نمايد.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

د .

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Button