اثر برخی داروهای ضد فشار خون بر عملکرد جنسی

اثر برخی داروهای ضد فشار خون بر عملکرد جنسی

اساسا عملکرد جنسی تحت تاثیر عوامل مختلف هورمونی، روانشناختی، جامعه شناختی قرار دارد و ممکن است اختلال در یک یا چند مورد از موارد ذکر شده سبب بروز مشکلات جنسی در فرد گردد. اما چه وقت میگوییم “اختلال جنسی” ؟ طبق تعریف علمی ” اختلال عملکرد جنسی” عبارت است از مشکل در تمایل جنسی، انگیختگی و تحریک جنسی، مشکل در ارگاسم یا اوج لذت که میتوانم هر یک به تنهایی یا با هم باشد.

تقریبا هر عامل دارویی بخصوص داروهای مورد مصرف در روانپزشکی، روی تمایلات جنسی تاثیر گذار است.در مردها این تاثیرات عبارت است از؛ کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، تاخیر در انزال یا انزال واپسگرا. اما در زنان شامل موارد زیر است؛ کاهش میل جنسی، کاهش لیز شدن ناحیه تناسلی، مهار یا تاخیر در ارگاسم و …

برخی از داروهای مورد استفاده در درمان فشار خون منجر به بروز برخی مشکلات جنسی میشود که از آن جمله میتوان به کلونیدین،متیل دوپا،اسپیرونولاکتون، هیدرکلروتیازید و وراپامیل اشاره کرد.

یکی از نکات مهم در این دسته از بیماران خوددرمانی است! چراکه گاها برای بهبود اختلال ناتوانایی جنسی از داروهایی استفاده میکنند که منجر به افت شدید فشارخون میشود لذا از درمان غیر تخصصی در این زمینه جدا خودداریی نمایید. در پایان لازم به یادآوری است درمان اختلالات جنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و گاها کم توجه ای به آن منجر به بروز اختلافات زناشویی و بین فردی آسیب رسانی میشود که جبران آن دشوار و هزینه بر است.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

بیشتر بخوانید
"آيا ميدانستيد؛ گاهى شكايت هاى جسمانى ريشه عصبى دارند؟"

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

 

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Button