اختلال آزار دهنده اى به نام وسواس

اختلال آزار دهنده اى به نام وسواس

وسواس چیست

وسواس نوعی اختلال در فكر يا رفتار فرد می باشد که علاوه بر ناراحتى براى وى، به دیگران نیز صدمه می زند. در طول زندگی خود افرادی را دیده اید که دارای وسواس در کارهای خود از جمله بهداشت فردی مانند شستن دست ها و همچنین تمیز کردن خانه می باشند. در صورتی که وسواس زندگی فردی را مختل کند اختلال محسوب می شود که در ادامه به طور مفصل درباره آن صحبت می کنیم.

وسواس

وسواس

برخى ويژگيهاى افراد وسواسى

افرادی که دارای اختلال وسواس می باشند دارای رفتارهایی به شرح ذیل می باشد:
1. انعطاف ناپذیر
2. ریز بین و حاشیه بین
3. عدم توانایی در تصمیم گیری درست
4. خلاقيت پايين
5. اجتناب از هر تغییر و تحول و ماندن در وضعیت ثابت
6. سختگیر
7. عدم توانایی در برقراری رابطه دوستانه
8. خشک و سرد بودن رفتار
برای تشخیص اختلال وسواس باید به پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کرد زیرا بعضی از افراد دارای این اختلال تنها برخی از این علائم را دارند.

انواع وسواس

1. وسواس فکری
در این موارد فرد دائما درگیر افکار مزاحم و تکراری می شود و نمی تواند از دست آنها رها شود. وسواس فکری در هر جامعه و فرهنگی متفاوت می باشد . این اختلال شامل افکار وسواسی مذهبی ، جنسی ، خرافه ای می باشد
2. وسواس عملی
ممکن است وسواس عملی همراه با وسواس فکری باشد و در برخی موارد فرد بدون هیچ ذهنیتی کاری را دائم تکرار می کند.

بیشتر بخوانید
درمان اضطراب با رواندرمانی

علل وسواس

طبق بررسی های انجام شده در افراد دارای اختلال وسواسی به عللی از جمله عوامل تربیتی ، رفتاری ، اجتماعی ، ژنتیکی مبتلا شده اند . بیشترین عامل این اختلال ژنتیک می باشد.

درمان وسواس

1. دارو درمانی همانطور كه ميدانيد در اين اختلال تغييرات هورمون هايى در بدن بنام “نورو ترانسمتر” نقش دارد لذا دارو درمانى به بيمار ميتواند كمك كننده باشد تا تعادل در عملكرد جسمى بيمار برقرار گردد .
2. در مرحله بعد از رفتار درمانی و جلسات مشاوره به همراه دارو
استفاده می شود.
3.عمل جراحى
با توجه به نقش مغز در ايجاد علايم، به نظر مى رسد وسواس هاى شديد و مقاوم به درمان با تغيير در ساختمان مغز و عمل جراحى قابل اصلاح ميباشد، هرچند با عنايت به مخاطرات احتمالى عمل جراحى، اين روش فقط در موارد نادر انجام مى شود.
4. استفاده از شوک درمانی
در موارد مقاوم به درمان گاها از اين روش درمانى استفاده ميشود.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال در خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Button