اختلال شخصیت بدبین ( پارانوئید )

اختلال شخصیت بدبین ( پارانوئید )

شخصیت یک واژه ی عام است که براى توصیف الگوهای بارز رفتاری فرد در پاسخ به تجارب درون ذهنی يا بیرونی فرد به کار می رود. این الگوها قابل پیش بینی و پایدارند. اختلال شخصیت زمانی تشخیص داده می شود که اختلاف رفتارهای فرد فراتر از حد تغییرات مشاهده شده در اکثر مردم باشد و یا صفات شخصیتی غیر قابل انعطاف و ناسازگارانه بوده و سبب ایجاد اختلال عملکرد و درماندگی شخص شوند. يكى از انواع اختلال شخصيت، شخصيت پارانوييد(بدبين) است.
بیماران مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید اغلب به طور مشخصی شکاک و بی اعتماد به دیگران هستند. این افراد اغلب پرخاشگر ، تحریک پذیر ، بیش از اندازه حساس ، حسود و یا عصبانی هستند و از قبول مسئوولیت رفتارهای خود شانه خالی کرده و اغلب مسئولیت را به گردن دیگران می اندازند. این افراد ممکن است افرادی متعصب ، دائما در جستجوی نشانه های مغبون بودن و در زندگی همسرانی با حسادت بیمارگونه یا افرادی بدعنق و دعوایی باشند .

اختلال-شخصیت-بدبین-(-پارانوئید-)

اختلال-شخصیت-بدبین-(-پارانوئید-)

شیوع اختلال شخصیت بدبین ( پارانوئید )

• میزان شیوع این اختلال ٠/٥٪؜ تا٢/٥٪؜ در جمعیت عادی است. بايد بدانيم میزان شیوع این اختلال در میان اقلیتها، مهاجران و ناشنوایان بیشتر است .
• میزان بروز این اختلال در بستگان بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی (شيزوفرنى) و اختلالات هذیانی افزایش نشان می دهد .
• این اختلال در مردان شایع تر از زنان است .

علل اختلال شخصیت بدبین ( پارانوئید )

• وجود یک عامل ژنتیکی به اثبات رسیده است .
• غالبا مشکلات غیراختصاصی و زودرس خانوادگی وجود دارند .

تشخیص اختلال شخصیت بدبین ( پارانوئید )

ویژگی بسیار مهم این بیماران گرایش عمیق و ناخواسته به این است که رفتار دیگران را تحقیر آمیز یا تهدید آمیز تلقی می کنند، این گرایش از اوان بزرگسالی شکل می گیرد . بیماران اغلب تصور مى كنند مورد بهره کشی یا آزار دیگران واقع مى شوند. آنان اغلب به وفاداری و قابلیت اعتماد خانواده، دوستان یا همکاران خود شک و تردید داشته و توجیه کافی برای آن ندارند این بیماران تمایلی به اعتماد کردن ندارند، رفتار آنها رسمی بوده و ممکن است تنش عضلانی قابل توجهی داشته باشند و نتوانند آرامش خود را حفظ نمايند، اساسا محیط اطراف را زیر نظر گرفته و بررسی می کنند، اغلب خشک و جدی هستند. گرچه استدلالهای آنان ممکن است گاه دروغین باشد اما گفتار آنها هدفمند است و شکل منطقی دارد. آنها از فرافکنی استفاده کرده و ممکن است پیش داوری و تعصب به طور کامل در آنها مشاهده شود. برخی از آنان اغلب در روابط زناشویی و جنسی حسادت مرضی داشته و وفاداری شریک جنسی خود را زیرسوال می برند . معمولا احساسات خود را مخفی کرده و از مکانیسم دفاعی فرافکنی استفاده می كنند.

درمان اختلال شخصیت بدبین ( پارانوئید )

١. دارودرمانی
گاها دارو براى درمان اضطراب و سرآسيمگى مورد استفاده قرار مى گيرد و در اكثر موارد داروهای ضداضطراب همچون دیازپام (Valium) یا کلونازپام (Klonopin) كافى هستند، گاهی برای درمان سرآسیمگی و افکار شبه هذیانی نیاز به استفاده ی کوتاه مدت از مقادیر کم داروهای ضدروانپریشی مثل اولانزاپین(Zyprexa) یا هالوپریدول (Haldol) می شود. در بعضی بیماران داروی ضدروانپریشی پیموزاید (orap) با موفقیت برای کاهش افکار پارانوئید استفاده شده است .
اساسا سير بيماريى بسيار متنوع است، در برخی بیماران اختلال شخصیت تا پایان عمر دوام می آورد در حالی که در سایرین پیش درآمد اسکیزوفرنی است . به طور کلی بیماران مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید مشکلاتی در کارکردن و زندگی با دیگران دارند و مسائل شغلی و زناشویی شایع هستند.
2. روان درمانی
در حقيقت روان درمانی ، درمان انتخابی است و توسط درمانگرانى كه در حوزه اختلالات شخصيت آموزش لازم را ديده اند انجام ميشود.

برای دریافت اطلاع از مشاور خانواده روی ادامه مطلب کلیک کنید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

اختلال شخصیت

اختلال شخصیت نمایشی

اختلال وسواس 

اختلال دو قطبی

اختلال نعوظ

با تشکر مدیر سایت دکتر سعید انصاری متخصص اعصاب  روان و روانپزشک

پاسخ

یک + 19 =

Call Now Button