اختلال شخصیت چيست؟

اختلال شخصیت چيست؟

اختلالات شخصیتی، طیفی از الگوهای رفتاری به ظاهر تغییر ناپذیر! و ناهنجار اجتماعی را شامل می شود. هر فردی الگوهای رفتاری خاص خود را دارد، و می تواند با استرس مقابله کند. به عنوان مثال، برخی به تنهایی از عهده مشکلاتشان بر می آیند و برخی دیگر عادت به بزرگ کردن مشکلاتشان دارند.
برخی از اختلالات شخصیتی، جدی هستند و می توانند در روابط فرد با دوستان و یا اعضای خانواده تاثیر بگذارد. این گونه رفتارهای ناهنجار اغلب از سنین نوجوانی شروع می شود و معمولا با مرور زمان تغییر نمی کند.
افرادی که دچار چنین اختلالی هستند معمولا متوجه رفتار نامناسب خود نمى باشند و ممکن است موجب دلخوری اطرافیان شان شوند.

اختلال شخصیت چيست؟

اختلال شخصیت چيست؟

تشخیص اختلال شخصیت

روا نپزشک با بررسی سوابق بیمار و تکرار افکار و رفتارهای ناهنجار، مى تواند هر گونه اختلال شخصیتی را تشخیص دهد. این گونه رفتارها به راحتی ظاهر می شوند زیرا برخلاف اثرات منفی، افراد تمایلی به تغییر رفتارشان نشان نمی دهند. علاوه بر این، روان پزشک، متوجه واکنش های روانی بیمار نیز خواهد شد.
افراد مبتلا به اختلالات شخصیتی، بیشتر در معرض بیماری های فیزیکی، روی آوردن به مصرف الکل و استرس خواهند بود و سازگاری کمتری با افراد دارند.

عواقب اختلالات شخصیتی

افرادی که دچار اختلالات شخصیتی هستند،
• تمایلی به ادامه روند درمان و یا مصرف دارو ندارند.
• روابط قوی و خوبی ندارند، چرا که مسئولیت رفتار بد خود را به گردن نمی گیرند.

درماناختلالات شخصیتی

درمان های دارویی و یا کم کردن میزان استرس و اضطراب افراد، می تواند به کاهش علائمی از جمله اضطراب و یا افسردگی کمک کند. درمان این اختلال در هر فردی متفاوت است، اما یک سری از موارد برای تمامی شیوه های درمانی اعمال می شود. زیرا اغلب این افراد متوجه اشتباه و رفتار نادرست خود نمى باشند، پس بهتر است که با جوانب منفی این نوع اختلال روبرو شوند. از این رو، روان پزشک بایستی مدام به اثرات منفی و ناخوشایند الگوهای رفتاری فرد اشاره کند(كه اصطلاحا به اين تكنيك “مواجهه” گويند).
گاهی انجام برخی از رفتارها، مانند صحبت کردن با صدای بلند را برای فرد محدود می كنيم. نزدیکان این افراد باید آن ها را به انجام یک سری رفتارها تشویق کنند. حضور در جمع های دوستانه و خانوادگی، شرکت در جلسات درمانی کمک موثری به تغییر الگوهای رفتاری نادرست می کند.
روان درمانی و یا همان مشاور به صورت مدون نیز راه کار بسیار خوبی در رفع اختلالات شخصیتی است، در طى جلسات درمان فرد علل اصلی رفتار خود را درک می کند و بسیاری از مشکلات از قبیل گوشه گیری و یا عصبانیت و اختلالات شخصیتی بیمار تغییر
می کند.بياد داشته باشيد در بسيارى مواقع از دارو بعنوان كمك درمان استفاده خواهيم كرد .

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

پاسخ

بیست − ده =