تاثیر افکار بر خواب و سلامت روانی

تاثیر افکار بر خواب و سلامت روانی

همواره رابطه مستقیمی میان افکار و تغییرات روانى – رفتاری وجود دارد. موضوع این است بسیاری افراد خود را درگیر افکار پوچ و بیهوده می کنند و بخش مهم زندگی – یعنی لذت بردن از لحظه را – نادیده می گیرند. احساسات در ضمیر ناخودآگاه ما باقی می ماند و بر خواب و سلامت ذهنی مان تاثیر می گذارد.
ما بسیاری از رویاهایمان را نادیده می گیریم و آن ها را سرکوب می کنیم. وقتی افکارمان را نادیده می گیریم، دست به رویاپردازی می زنیم. سرکوب افکار مثبت و منفی اثرات منفی بر روی خواب دارد و حتی می تواند منجر به بروز افسردگی، اضطراب و استرس شود.

تاثیر-افکار-بر-خواب-و-سلامت-روانی

تاثیر-افکار-بر-خواب-و-سلامت-روانی

تحقیقات نشان می دهد که تمایل بیشتری به افکار منفی، غم، اضطراب، خشم و ترس حتی در رویای افراد وجود دارد و اساسا انسان ها بیشتر به این قبیل افکار (منفى) گرايش دارند تا احساسات قوی و مثبت!
براى مثال زمانی که در مورد عادات خواب صحبت می شود، می شنویم که افراد تا زمانی که کاملا خسته نشوند به رختخواب نمی روند. اما ممکن است چند ساعت بعد از خواب بیدار شده، بی خواب و مضطرب شوند. این حالت می تواند به دلیل سرکوب افکار مثبت در طول روز باشد. روان پزشکان همواره بر این موضوع تاکید می کنند تا قبل از خواب، ذهن خود را از هر گونه فکر منفی خالی کنید، با این روش علاوه بر داشتن خوابی آرام و راحت برای مقابله با مشکلات روز بعد آماده تر خواهید بود.
همواره ارتباط قوی میان سبک زندگی و کیفیت خواب وجود دارد که به افکار و رویاهایمان بستگی دارد و درجه اهمیت به خودمان را نشان می دهد.
خودتان را از هر فکر منفی و بیهوده ای خلاص کنید، این افکار باعث تشدید حالات منفی از قبیل اضطراب و عصبانیت در شما می شود و فرصت رشد را از شما می گیرد. اگر ما نسبت به خودمان حس دلسوزی و قدردانی داشته باشیم بیشتر درگیر جنبه های مثبت این حس می شویم و جایی برای افکار و احساسات منفی باقی نمی ماند. اگر در برخورد با افکار منفی، نگرش مثبتی داشته باشیم، می توانیم از بروز بسیاری اتفاقات بد و ناخوشایند جلوگیری و تعادل را در احساساتمان حفظ کنیم.

بیشتر بخوانید
سردردهای عصبی

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک

درمان افسردگی
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Button