درمان افسردگی

درمان افسردگی

بیشتر افراد از افسردگی تصویری از یک نوع بیماری عاطفی _ روانی در ذهن خود دارند . افسردگی سبب می شود که فرد نتواند از زندگی خود لذت ببرد و به نوعی از عذاب روحی دچار می شود که می تواند تاثیرات منفی بر روابط اجتماعی و شخصی فرد شود .


اگر بخواهیم علائم ظاهری افسردگی را بیان کنیم می توانیم آن ها را این طور بیان کنیم :
كم انرژى بودن
در فکر فرو رفتن
خواب های آشفته دیدین
بی اشتهایی و یا پر خوری ودر حالت کلی خلق اندوهگین می باشد .
عوامل زمینه ساز افسردگی، باعث می شود که فرد حتی بدون اینکه آگاه باشد دچار این افکار بیمار گونه شود و همین افکار تاثیرات مستقیم در روند زندگی ،احساس و خلق و خوی فرد ایجاد می کند . در واقع همین عوامل زمینه ساز افسردگی در فرد می باشد .

چه عواملی می تواند موجب بروز افسردگی در فرد شود ؟

عوامل رفتاری

عوامل رفتاری می تواند به نوبه خود موجب بروز اختلال افسردگی در فرد شود .مثل عدم برنامه ریزی صحیح برای زندگی ، شرکت نکردن در اجتماعات و مراسم گروهی، عدم کوشش در جهت دوستیابی، از دست دادن فرصت های طلایی، کم کاری و کُندکاری، پرخوابى، و قطع رابطه با دوستان و آشنایان و خویشاوندان وموارد دیگر عوامل رفتاری هستند که زمینه ساز بروز افسردگی در فرد می شوند .
افسردگی اقسام گوناگون و متفاوتی دارد . در این مقاله بیشتر پیرامون افسردگی عمومی صحبت شده است .

راهنمایی های جهت درمان افسردگی

1-با خودتان مهربان باشید . افسردگی سبب می شود که انرژی در فرد تحلیل رود پس سعی کنید که هدف های دشوار برای زندگی خود تعیین نکید . اگر کارهاى مهم دارید آن ها را مرحله به مرحله و در حد توان خود انجام دهید . هیچ گاه خود را به دلیل اینکه نمی توانید پیشرفت قابل توجهی داشته باشید سرزنش نکنید .
2-از هر آنچه سبب بروز فشار های روانی در شما می شود دوری کنید . موقعیت ها و رفتار هایی که سبب بروز استرس و اضطراب در شما می شود راشناسایی کنید و تا جای ممکن از آن ها دوری کنید .
3- ورزش کنید آن هم به طور منظم . نیم ساعت ورزش تنها سه روز در هفته می تواند سبب بهبود حال شما شود .
4- برای خود روزانه برنامه مشخص و دقیقی تعریفی کنید . ساعت مشخصی بیدار شوید ،ورزش کنید ،به رختخواب بروید و….
5-از مصرف هر گونه مواد مخدر جلوگیری کنید .
6-سعی کنید در رابطه با افسردگی اطلاعات بیشتری جمع کنید . از روانپزشك خود در رابطه با این موضوع صحبت کنید تا اطلاعات خود را افزایش دهید .
7- با دیگران ارتباط برقرار کنید .
8- به خود فرصت بدهید تا بتوانید این راه را با اطمینان و در زمان کوتاهی طی کنید .
9-به پزشك خود اطمينان نماييد و در صورت صلاحديد متخصص روانپزشک از دارو استفاده نماييد.

افسردگی در کودکان و نوجوانان

به غیر از افراد بزرگسال، کودکان نیز افسردگی را تجربه می کنند. با این حال، افسردگی قابل درمان است.

درمان-افسردگی

درمان-افسردگی

افسردگی در کودکان و نوجوانان چیست؟

افسردگی، بیماری است که برخی حالات واحساسات به صورت مداوم در فرد باقی می مانند، و عملکرد کودک و یا نوجوان را تحت شعاع قرار می دهند. کودکانی که در معرض استرس و اختلالات هیجانی قرار دارند، و یا دچار کمبود محبت و توجه هستند، بیشتر دچار افسردگی خواهند شد.

افسردگی وراثتی است. با این حال، افسردگی کودکان و نوجوانان، با افسردگی بزرگسالان متفاوت است. روان پزشک اغلب به والدین توصیه می کند که علائم و نشانه های افسردگی را در کودک و یا نوجوان خود جدی بگیرند.

علائم  افسردگی در کودکان و نوجوانان

 • تغییر در عادات غذایی و یا خواب
 • کاهش تمایل به فعالیت
 • مشکل در برقراری ارتباط
 • عدم تمایل به مدرسه رفتن
 • کسالت فیزیکی مانند سر درد و یا معده درد
 • ناامیدی و یاس
 • لذت نبردن از انجام فعالیت های مورد علاقه
 • اعتماد به نفس پایین
 • روابط ضعیف با دیگران
 • تمرکز پایین
 • عملکرد ضعیف در مدرسه
 • گوشه گیری
 • دوری از خانه
 • افزایش روحیه پرخاشجویی

تشخیص و درمان افسردگی در کودکان و نوجوانان

تشخیص و درمان اولیه افسردگی، در کودکان بسیار مهم است. افسردگی معضل جدی است و حتما باید در مراحل اولیه بررسی شود. اقدامات درمانی باید بر روی کودکان و والدینشان صورت بگیرد. رفتار درمانی و روان درمانی، از جمله اقدامات موثر در درمان افسردگی می باشد. در برخی موارد، داروهای ضد افسردگی نیز تجویز می شود.

علائم بهبود افسردگی

1. کمتر شدن کج خلقی و زود رنجی

غمگین بودن یکی از نشانه های افسردگی است، اما افراد افسرده بیشتر از سایر افراد زود رنج هستند و تغییرات خلق و خو دارند. در صورت کمتر شدن چنین علائمی، می توان گفت که افسردگی فرد رو به بهبود می باشد.
2. تمایل بیشتر به کار و فعالیت
افراد افسرده، اغلب تمایلی به کار و فعالیت نشان نمی دهند و یا اگر کاری را انجام دهند لذتی از آن نمی برند. در صورتی که فرد تمایل بیشتری به کارهای گروهی نشان دهد، می توان گفت که افسردگی رو به بهبود است.
3. انرژی و توان بیشتر
با بهبود افسردگی انرژی فرد نیز بیشتر خواهد شد. در نتیجه فرد زمان بیشتری را به کارهای مورد علاقه خود اختصاص می دهد و خلق و خوی بهتری نیز پیدا خواهد کرد.
4. متعادل شدن اشتها
ممکن است با افسردگی، اشتهای فرد کم و زیاد شود. اما متعادل شدن اشتها می تواند یکی از علائم بهبود افسردگی در فرد باشد. افرادی که از افسردگی رنج می برند و اشتهای آنها کم است بعد از بهبودی، از خوردن غذا لذت بیشتری خواهند برد.
5. قدرت تمرکز بیشتر
معمولا افراد افسرده، مشکلات تمرکزی دارند و نمی توانند طولانی مدت بر روی کارهای مهم تمرکز کنند و دقت داشته باشند. اما با بهبود افسردگی، تمرکز فرد به حالت نرمال بر می گردد.
6. افزایش اعتماد به نفس
یکی از اثرات منفی افسردگی، كاهش اعتماد به نفس است. اما با بهبود علائم فرد احساس بهتری نسبت به خود پیدا می کند و در نهایت اعتماد به نفسش نیز بالا می رود.
روانپزشک بایستی علائم افسردگی را مجدد در بیمار ارزیابی کند تا از روند بهبود و اثرات درمان نیز مطمئن شود. معمولا بیمار بایستی هر چند هفته یک بار ویزیت شود.
توصیه می شود افرادی که از افسردگی رنج می برند، برخی از اقدامات زیر را در نظر داشته باشند:
– حتما به تغییرات رفتاری خود اهمیت دهند و آن ها را با روان پزشک در میان بگذارند.
– در صورتی که یکی از شیوه های درمانی را دنبال کردید و بهبودی حاصل نشد درمان دارویی و غیر داویی را آغاز کنید تا نتایج بهتری بگیرید.
– در صورتی که احساس کردید حال شما رو به بهبود است، درمان را ادامه دهید و اگر احساس كرديد در روند درمان مشكلى وجود دارد حتما موضوع را با درمانگر خويش در ميان گذاريد.

Source: http://www.psychiatrynyc.com

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

پاسخ

1 × 4 =