رابطه اضطراب و افسردگی

رابطه اضطراب و افسردگی

اضطراب نوعی اختلال می باشد که مى تواند باعث به وجود آمدن سایر اختلالات در فرد می شود. یکی از این اختلالات افسردگی است. در ادامه به بررسی دقیق این اختلالات و ارتباط آنها با یکدیگر می پردازیم .

رابطه-اضطراب-و-افسردگی

رابطه-اضطراب-و-افسردگی

اختلال اضطراب

در حالت طبیعی فرد اگر در موقعیت هایی قرار گیرد که قابل پیش بینی نباشد از خود واکنش نشان می دهد. این واکنش “ترس” می باشد که در حالت عادی طبیعی است.حال اگر زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد به طوری که ذهن فرد را به طور مداوم درگیر “اضطراب” کند اختلال محسوب می شود. شایع ترین علائم این اختلال شامل :
1. بالابودن ضربان قلب
2. احساس درد و ناراحتی عضلانی
3.تنگى نفس
4.تعريق
5. دلشوره و نگرانى مداوم
6.سبكى سر و گزگز اندام
7.اختلال خواب
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اضطراب از ترکیب ژنتیک و عوامل محیطی به وجود می آید.

انواع اختلال اضطراب

1. اختلال اضطراب فراگیر
2. اختلال وسواس جبری
3. اختلال فوبیا ( ترس غیر طبیعی )
4. اختلال اضطراب در جمع

اختلال افسردگی

افسردگی نوعی از اختلال پزشکی با زمینه شیمیایی می باشد حالتی که در آن فرد به یک حالت محزون و خمودگی درآماتیک دچار می شود. امروزه زندگی با استرس زیاد باعث شده که اکثر افراد در طول زندگی خود آن را براى یک بار هم شده، تجربه کنند. افسردگی در صورتی که مزمن و طولانی باشد و به کرات برای فرد به وجود آید به نحويى كه زندگی او را تحت تاثیر قرار داده و کارهای روزمره را مختل کند نیاز به درمان دارد. برای درمان افسردگی داروهایی وجود دارد که عوارضی خاصی برای فرد نداشته (البته به شرطى كه تحت نظر متخصص اعصاب و روان استفاده شود) و مى تواند در کوتاه مدت بهبودی حاصل گردد.

ارتباط اضطراب درمان نشده و افسردگی

طبق تحقیقاتی که اخیرا بر روی بیمارانی که دارای اختلال اضطراب هستند انجام شده افرادی که برای درمان آن اقدام نکرده اند به اختلال افسردگی نیز مبتلا شده اند.این در حالی است که تنها نیمی از افرادی که دچار اضطراب هستند برای درمان اقدام می کنند! لذا احتمال تبديل اضطراب به افسردگى كم نيست!

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

 

پاسخ

6 + 17 =