روانپزشک خوب در تهران

روانپزشک خوب در تهران

برای شناخت یک رونپزشک خوب در تهران و اینکه چه ملاک هایی برتری روانپزشک برای تعیین می کنند ،خواندن مطالب زیر را پیشنهاد می دهیم .

امروزه روان‌شناسی و روانپزشکی با همه جنبه‌های زندگی انسان در ارتباط است و هر اندازه که جامعه پیچیده‌تر می‌شود، روان‌شناختی نیز نقش مهمتری در حل مشکل‌ها برعهده می‌گیرد.

معمولا بیشتر افراد بعد از مواجه شدن با مشکلات روحی وروانی به مشاور و یا روان شناس مراجعه می کنند .

شخصیت افراد در تمام مراحل دوره از زندگی به یکی از اختلالات روانی خود دچار می گردد . این بدین معنی می باشد که هر انسانی نیاز به مشاوره های روانشناسی دارد .

اگر ضرورت داشتن خانواده، جامعه و روابط سالم را بدانیم، مسلماْ از کنار چنین خدمات مشاوره به شرطی که توسط افراد ورزیده و حرفه‌ای انجام شود به سادگی نخواهیم گذشت.

اما آیا روان شناس و روانپزشک باهم تفاوت دارند ؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت  روان‌شناسی و روانپزشکی کاملا با یکدیگر مجزا هستند .

همانطور که می دانید یک اصل مهم درباره ی بیماری ها تشخیص و شناخت یماری می باشد ،که این کار توسط پزشک انجام می شود . به همین دلیل پزشک مسئولیت‌های قانونی هم دارد که باید مقابل آن هم حتما جوابگو باشد.

در واقع تشخیص اینکه فردی مبتلا به افسردگی و یا اختلالات اضطرابی می باشد تنها توسط یک روانپزشک انجام می شود .

دلیل این موضوع این است که  بیشتر اختلالات جسمانی مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید، بیماری قلبی، اختلالات هورمونی مربوط به غده‌های فوق کلیه، مربوط به بیماران جنسی در خانم‌ها و… می‌تواند مربوط به اختلالات روانپزشکی باشند. به همین دلیل در مورد تشخیص بیماری قطعا این موضوع برعهده روانپزشک است و درمان دارویی حتما توسط روانپزشک انجام می‌شود.

روان شناس نیز به کسی اطلاق داده می شود که می تواند روان درمانی یا به اصلاح مشاوره را انجام دهد . روان شناس دوره آموزشی دوره خاصی از روان درمانی را طی کرده است . این دوره ها شامل شناخت درمانی، رفتار درمانی، خانواده درمانی، روان درمانی تحلیلی و… می باشند. این موارد به روان‌ شناس یا روانپزشک بودن فرد ارتباطی ندارد.

گاهی ممکن است بیماری که مراجعه می کند مبتلا به اختلال دارو درمانی و یا نوع خاصی از روان درمانی باشد ،در نتیجه روانپزشک به تنهایی نمی تواند برای این بیمار دوره درمانی را تکمیل کند . برای این موارد روانپزشک بیمار را تحت درمان دارویی قرار می دهد و سپس بیمار را به روان شناس برای انجام نوع خاصی از روان درمانی ارجاع می دهد. در نتیجه روانپزشک و روان شناس در حیطه کاری خود باید با یکدیگر هماهنگ باشند .

روانپزشک-خوب-در-تهران

چه کسانی نیازمند مراجعه به روانپزشک هستند

افرادی که دچار اضطراب یا علائم افسردگی خفیف، وسواس، فوبیا یا خیلی از مشکلات دیگر روان‌شناختی باشند نیازمند مراجعه به روانپزشک هستند.

بعضی از این موارد در حدی که خفیف یا بعضا تا متوسط باشد با روان درمانی و مشاوره‌هایی که متناسب با روحیه و دیدگاه فرد باشد، انجام می‌شود. در موارد متوسط و شدید ممکن است نیاز به مداخله درمان دارویی باشد که در کنار آن مشاوره‌ها هم می‌تواند بسیار کمک کننده باشند . در مواردی که فرد دچار روان پریشی است و علائمی مثل توهم‌های متعددی با افت عملکرد، توهم‌های مختلف دیداری، شنیداری و انواع دیگر مانند بدبینی‌های شدید، پرخاشگری‌های غیرقابل کنترل، وسواس‌های شدید، اضطراب‌های شدید و… نیاز به درمان‌های دارویی است که توسط روانپزشک تجویز می‌شود

یک روانپزشک خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد

 • بهترین روانپزشک در درجه اول باید به صحبت های بیمار خود خوب گوش کند و بعد از آن با کمک علم و دانش خود بهترین روش درمانی را برای بیمار تعیین کند .به طور مثال گاهی ممکن است دو نفر با مشکل مشابه وسواس به روانپزشک مراجعه کنند و پزشک برای هر کدام از آن ها روش درمانی کاملا متفاوتی را انتخاب نماید.البته معمولا در بیشتر اختلالات انتخاب روند درمان یک تصمیم گیری دوطرفه است و خود بیمار نیز در این پروسه نقش فعالی را ایفا می کند.
 • یک روانپزشک خوب باید همیشه به یادگیری بیش‌تر و بیش‌تر در مورد بیمارانش علاقه‌مند باشد. زیرا اختلالات روان‌پزشکی، داستانی طولانی دارد و پرونده‌ای است که در طی سالها باز می‌ماند.
 • اگر از تکنیک رژیم درمانی استفاده می کند ،باید رژیم درمانی تجوری او برای بیمار ساده و نسبتا ثابت باشد .برای بیمار خود زمان کافی بگذارد تا بتواند به درستی تشخیص دهد که اختلال روانپزشکی تا چه میزان بر زندگی و سلامت بیمار خود تاثیر می گذارد .

روانپزشک-خوب-در-تهران (2)

 • یک روانپزشک خوب باید آگاهی داشته باشد که درمان‌های غیرتشریفاتی چون برخورد مراقبانه، گوش دادن و آموزش در مورد بیماری بیمار چه اندازه قدرتمند است.زمانی که بیمارش به صورت همزمان تحت درمان توسط دیگر متخصصین سلامت روان می‌باشد به طور مداوم در جریان پیشرفت بهبودی وی قرار داشته باشد.
 • یک روانپزشک خوب باید از نظر اطلاعات کاملا به روز باشد.تحقیقات علوم اعصاب ،اطلاعاتی در اختیار ما قرار می‌دهد که به ارتقا در تشخیص و درمان اختلالات منجر می‌شود.
 • یک روانپزشک خوب باید از تجویز داروهای گران قیمت که ممکن است بیمار نتواند آن ها را تهیه و یا ادامه دهد بپرهیزد . مگر آن که داروهای ارزان قیمت دارای اثربخشی اثبات شده نباشند و عوارض قابل توجهی داشته باشند و یا ثابت شود کمتر موثرند. روانپزشک خوب باید در برابر مدهای دارویی محتاط باشد مگر آن که شواهد محکمی در مورد اثربخشی آن‌ها موجود باشد.

روش های درمانی روانپزشک

دارو درمانی ، این روش درمان معمولا پر عارضه ترین شیوه درمان می باشد  که گاهی اوقات چاره ای جز انتخاب این شیوه نمی باشد .

 • نوروفیدبک
 • بیوفیدبک
 • شناخت درمانی
 • رفتار درمانی
 • روان درمانی شناختی
 • رواندرماني تحليلي
 • رفتار درمانی دیالکتیکی
 • وموارد دیگر

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر انصاری، متخصص اعصاب و روان

 

2 thoughts on “روانپزشک خوب در تهران

 1. مریم - سپتامبر 3, 2018 در 11:21 ق.ظ

  دکتر من دو ماه پیش از درد قفسه سینه و عرق کردن و ترس شدید از خواب پریدم. خیلی حالت بدی بود. جوری که به آمبولانس زنگ زدیم ولی اومدن فشارمو اندازه گرفتن و چیزای دیگه. گفتن مشکلی ندارم و آیا سابقه حمله پانیک داشتم یا نه؟ نمی دونستم اصلا که چی هست این که می گن. بهم آرام بخش زدن و یکم بهتر شدم. دیگه کلی تحقیق کردم بعدش که این مرض چیه. دو سه بار بعدش هم کمی خفیف ترش بهم دست داد. دیگه زنگ نزدم آمبولانس. دکتر نمی خوام قرص مصرف کنم برای این بیماری چیکار کنم؟

  پاسخ
  • dransari - سپتامبر 5, 2018 در 9:40 ق.ظ

   پانیک اتک یا حملات پانیک در اکثر موارد برای درمان نیاز به دارو دارند. داروهای ضد افسردگی برای این بیماری اغلب تجویز می شود. همچنین جلسات روان درمانی برای این بیماری مورد نیاز است.

   پاسخ

پاسخ

نه + 6 =