روان درمانگر کیست؟

روان درمانگر کیست؟

روانپزشک ، روانشناس ، روانکاو ، روان درمانگر و … کلماتی هستند که افراد را در زمان مراجعه به مشاور و رواندرمانگر دچار سردرگمی می کند.
بنابراین دکتر سعید انصاری روانپزشک و روان درمانگر در خصوص هر یک از عناوین فوق و مواردی که در آن ها مورد توجه قرار می گیرند، توضیح می دهند.

روان درمانی چیست؟

روان درمانی زمانی استفاده می شود که افراد به دلیل برخی مشکلات هیجانی یا ذهنی به دنبال درمان بوده و روان درمانگر، آموزش های لازم را در خصوص نحوه برخورد با تنش های روانی را به بیمار می دهد.
با توجه به تخصص و مدرک، روان درمانی می تواند توسط روانپزشک، روانشناس و یا … برای افراد، زوج ها، گروه ها و یا خانواده انجام شود.

روان-درمانی

روان-درمانی

روانپزشک (روان درمانگر)

دارای مدرک پزشکی بوده و بر خلاف سایر روان درمانگران و روانشناس ها می تواند داروهای مورد نیاز برای بیمار را تجویز نماید. بسیاری از متخصصین اعصاب و روان که به عنوان روانپزشک یاد می شوند، می توانند نسخه و دارو ارائه کنند.
با این حال برای درمان بیماری ها و اختلالات روانی نیاز به جلسات مشاوره دارند. روانپزشک می تواند به عنوان یک روان درمانگر در کنار بیمار باشد و به درمان اختلالات روان بپردازد.

روانشناس

روانشناسان دارای مدرک روانشناسی هستند (باید فوق لیسانس یا دکتری باشند) و در مقوله هایی مانند روان درمانی، تست روانشناسی و درمان های بدون دارو دوره و آموزش دیده اند. همچنین در پروتکل های تحقیقاتی نیز حضور دارند و در خصوص مواردی خاص مانند زوج درمانی و مشاوره های تحصیلی می توانند افراد را راهنمایی کنند.
برخی از روانشناسان بر روی موارد بالینی آموزش می بینند و دکترای این رشته را دریافت می کنند و به افراد مشاوره می دهند.

مددکار اجتماعی

در واقع به متخصصانی گفته می شود که در مکان هایی مانند بیمارستان و آژانس های خدمات اجتماعی، خدمات ارائه می دهند. با این حال برخی از مددکاران اجتماعی نیز رواندرمان هم هستند. آنهل آزمون های روانشناسی را انجام نمی دهند. براساس نوع مدرک دریافتی می توانند خدمات بالینی اجتماعی ارائه نمایند.

روانکاو

بعد از دریافت مدرک حرفه ای، برخی از روان درمانی ها نیاز به گذراندن دوره های تخصصی دارند. این دوره ها و روان درمانی ها به افراد در درمان ریشه ای مشکلات کمک خواهد کرد.
روانکاوی نوعی روان درمانی است و تنها روشی است که با ناخودآگاه ، انگیزه ها و مکانیسم های دفاعی خارج از آگاهی ما ارتباط دارد.
روانکاو نیز به عنوان روان درمانگر خدمات ارائه می دهد و همه اصول روان درمانی را رعایت می کند.

روان درمانگر کیست؟

امروزه بسیاری از روانکاوان از مدل های درمانی اصلی فروید پیروی می کنند. این درمان گران در زمینه مشکلات اکنون افراد که با تجربیات قبلی و علاقه های فرد مرتبط است، به درمان می پردازند. همچنین روان درمانگر به بررسی ترس ها، تجربیات و روش های تقویت و یا کاهش علل ترس و رسیدن به درمان نیز اقدام می کند.

دکتر سعید انصاری روانپزشک و متخصص اعصاب و روان  و روان درمانگر،به افراد راهنمایی های لازم را ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های تشخیص  بیماری ها و درمان آن می توانید با شماره های 02122771870 – 02122790453 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

در روش های قدیمی، روان درمانگر بیمار را به مدت 3 روز در هفته ملاقات می کرد و روی تخت می خواباند. اما امروزه بسیاری از افراد که تحت درمان با روان درمانگر هستند، فقط یک الی دو بار در هفته به روانپزشک مراجعه می کنند و روان درمان گر شروع به تجزیه و تحلیل فرد از ابعاد مختلف کرده و با کمک روش های مختلف روان درمانی از جمله درمان های شناختی – رفتاری و … درمان مناسب را برای مراجع انتخاب مینماید.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/couch-meets-world/201107/psychiatrist-

psychotherapist-whos-who-in-mental-health

پاسخ

19 + 17 =

Call Now Button