زوج درمانی

زوج درمانی

همگی می دانیم که روابط زناشویی و بین زوجین مشکلات بسیاری داشته و همانند ماشین ها نیاز به نگهداری و مراقبت های منظم داشته تا به خوبی پیش روند. در صورت به وجود آمدن مشکلات خاصی در روابط زناشویی بهتر است که جهت رفع آنها سریعاً اقدام شود تا از به وجود آمدن پیچیدگی ها در آینده جلوگیری شود. در بسیاری از مشکلات زناشویی ، زوج درمانی و مشاوره ازدواج می تواند بسیار مفید واقع شود.

زوج درمانی

زوج درمانی

زوج درمانی چیست

گاهی اوقت زوجین خودشان می توانند از تکنیک هایی برای رفع مشکلات بین شان بهره گیرند ولی گاهی اوقات علی رغم توجه زیاد نیاز است تا با مراجعه به متخصصین در این زمینه و کمک گرفتن از آنها مشکلات را رفع کرد. زمانی که مشکلی در روابط عاطفی پیش می آید معمولاً افراد از مواجه شدن با مشکل دوری کرده و به این ترتیب به جدی تر و ریشه ای تر شدن مساله منجر می شود.
متاسفانه زوج های بسیاری زمانی که آسیب بزرگی به روابط بین شان وارد آمده به زوج درمانی اقدام می کنند، الگوهای روابط ناسازگار تثبیت شده و پیوند عاطفی بین زوجین به طور جدی ضعیف شده است و خشم بسیاری به دلیل بحث و جدل های حل نشده در گذشته وجود دارد. تحقیقات نشانه داده که زوجین قبل از اقدام به زوج درمانی به طور متوسط به مدت 6 سال ناراضی بوده اند.

زوج درمانی در مواردى که مشکلات بسیار بلند مدت هستند کارایی دارد ولی زمان بر بودن و چالش بر انگیز تر بودن پروسه ی مشاوره را در پی دارد. دکتر انصاری روانپزشک و متخصص اعصاب و روان، در جلسات روان درمانی از روش های نوینی برای مشاوره زوج درمانی استفاده می کند . برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 02122771870 – 02122790453 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تکنیک های زوج درمانی

زوج درمانی در مواردى که مشکلات بسیار بلند مدت هستند کارایی دارد ولی زمان بر بودن و چالش بر انگیز تر بودن پروسه ی مشاوره را در پی دارد. همچنین به تعهد و صبر و انتظار زوجین نیاز دارد. گاهى عدم برداشت درست از مفهوم آن نیز به مراجعه ی دیر هنگام زوجین می انجامد. برخی افراد فکر می کنند که زوج درمانی مخصوص مشکلات بسیار جدی (مثل خیانت و اعتیاد ) می باشد. برخی دیگر نیز فکر می کنند که به عنوان آخرین راه حل قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن رابطه است در حالی که این تصورات اشتباه اند.
برخی افراد نیز فکر می کنند که طرف مقابل شان مشکل دارد و برای تغییر آنها به زوج درمانی مراجعه می کنند. افراد زیادی از مزایای زوج درمانی در درمان مشکلات گسترده ای در بین زوجین بی اطلاع اند. آنها نمی دانند که این جلسات تا چه اندازه بر بهبود رضایت کلی از رابطه و تاثیر آن بر سلامت روحی و روانی فرد تاثیر می گذارند.

اساسا تمام زوج درمانی ها شامل موارد زیر هستند:
– تمرکز بر مشکل خاصی ( مشکلات جنسی ، اعتیاد به اینترنت، حسادت و غیره)
– شراکت فعال در جلسات تراپی برای درمان رابطه، به جای شرکت هر کدام از زوجین به صورت جداگانه
– راه حل محور، مداخلات صحیح روانپزشک در طول درمان
– بنا کردن اهداف درمانی به طور واضح و روشن
این جلسات درمانی معمولاً با مصاحبه هاى استانداردی شروع شده و تاریخچه ی رابطه باز نگری شده و همچنین روانپزشک به بررسی و شناخت خانواده طرفین و ارزش ها و پیشینه ی فرهنگی زوجین می پردازد.
سپس روانپزشک به زوجین کمک کرده تا مشکل شان را شناسایی کرده و با تمرکز بر درمان، اهداف درمانی مشخص و برنامه ریزی ساختار درمانی آغاز می شود.

منبع: https://www.talkspace.com/blog/2015/02/everything-you-need-to-know-about-couples-therapy/

پاسخ

چهار + پنج =

Call Now Button