سوالات متداول از دکتر سعید انصاری

پرسش بیمار: با سلام من از اضطراب اجتماعی به شدت رنج میبرم. بار اولی که این حالت بهم دست داد یادمه. در جمع نمیتونم حضور پیدا کنم. از موقعیتهای بسیار خوب اجتماعی گریزانم.شغل من جوریه که چاره ای جز ارتباط با دیگران و مخصوصا جمع ندارم.

پاسخ پزشک: علائمی که می فرمائید نشانه های واضح جمع هراسی می باشد. اختلال اضطراب اجتماعی مساله ای است که با کمک جلسات مشاوره قادر به حل شدن می باشد و مساله حادی نیست. در صورت امکان می توانید موقتاً شغل خود را متوقف کرده یا عوض کنید و برای درمان این مشکل در جلسات مشاوره شرکت کنید.

پرسش بیمار: دکتر سلام خیلی ممنونم از اینکه سوالات ما رو آنلاین پاسخ می دهید. برای من شما قرص برای افسردگی تجویز کردید. که الان بعد از 6 ماه خیلی دوست دارم که قطعشون کنم. حالم خیلی بهتره و الان سرکار میرم و می خوام اگر بشه درس بخونم. نمی خوام این قرصارو دیگه مصرف کنم. می تونم یدفعه بزارمشون کنار؟؟

پاسخ پزشک : با توجه به میزان وخامت افسردگی و نوع داروی مصرفی، نحوه کنار گذاشتن دارو تفاوت دارد. حتماً قبل از اینکه اقدام به کنار گذاشتن داروهاتون کنید یک جلسه مشاوره تشریف بیارید. کنار گذاشتن خود سرانه این داروها می تواند حالات روحی شا را بهم بریزد. در صورت صلاحدید، دوز دارو باید به مرور کم شود.

پرسش بیمار : با سلام و عرض ادب خدمت شما. من خودم بیمارتونم و الان سه ساله که خیلی کمکم کردید. الان مشکلی که دارم اینه که خودم شرایط روحی روانیم بسیار خوب شده ولی شوهرم هنوز همون مشکلات رو داره. اعتیاد و پرخاشگری و عصبانیت. دکتر به هیچ عنوان نمیاد دکتر نه روانپزشک و نه ترک اعتیاد. چکار کنم تروخدا کمکم کنید.

پاسخ پزشک : خدا روشکر که خودتون حالتون بهتره. ببینید برای افراد معتاد ما لغت بیمار را در نظر می گیریم. این بیماری می تواند خفیف یا شدید باشد. در صورت خفیف بودن بیماری، فرد خودش تا حدودی می تواند تشخیص دهد که نیاز به درمان دارد و باید خودش تصمیم به شروع درمان بگیرد. ولی در بیمارانی که شدت بیماری حاد است، نیاز به اعمال زور گاهی پیش می آید.

پرسش بیمار: دکتر جان سلام. وقتتون بخیر. من دخترم کنکوریه. این آزمون های هفتگی رو میره برای اینکه ترسش از کنکور بریزه و با آزمون کلاً آشنا بشه ولی این آزمون ها بجای اینکه ترسشو بریزن بیشتر آشفته اش می کنن. خیلی استرس بیش از حد داره طوری که دو بار وسط آزمون هاش عذر می خوام حالش بهم خورد. چیکارش کنم این استرسش می ترسم برای کنکورش ضرر بزنه و اونم خراب بشه. من همین یه دخترو دارم نمی خوام یوقت خدایی نکرده این بهش آسیب بزنه و رشته ای که می خواد قبول نشه.

پاسخ پزشک : اول از همه شما باید روی استرس خودتون کار کنید. شما باید به دخترتون آرامش بدید. هر مشکلی که براش پیش میاد نباید شما رو بهم بریزه. شما خونسردیتونو حفظ کنید. از مقایسه دخترتون با بچه های دیگه به شدت پرهیز کنید. این مورد یکی از استرس زا ترین مسائل برای یک نوجوونه. بهش بگید که حتی اگر هم در کنکور موفق نشد باز هم دختر شماست و مورد قبول شماست و شما عاشقانه دوستش دارید. باز برای تشخیص بهتر مشکل من توصیه ام اینه که یک بار همراه با دخترتون برای جلسه مشاوره به روانپزشک مراجعه کنید.

پرسش بیمار : دکتر من دو ماه پیش از درد قفسه سینه و عرق کردن و ترس شدید از خواب پریدم. خیلی حالت بدی بود. جوری که به آمبولانس زنگ زدیم ولی اومدن فشارمو اندازه گرفتن و چیزای دیگه. گفتن مشکلی ندارم و آیا سابقه حمله پانیک داشتم یا نه؟ نمی دونستم اصلا که چی هست این که می گن. بهم آرام بخش زدن و یکم بهتر شدم. دیگه کلی تحقیق کردم بعدش که این مرض چیه. دو سه بار بعدش هم کمی خفیف ترش بهم دست داد. دیگه زنگ نزدم آمبولانس. دکتر نمی خوام قرص مصرف کنم برای این بیماری چیکار کنم؟

پاسخ پزشک : پانیک اتک یا حملات پانیک در اکثر موارد برای درمان نیاز به دارو دارند. داروهای ضد افسردگی برای این بیماری اغلب تجویز می شود. همچنین جلسات روان درمانی برای این بیماری مورد نیاز است.