چگونه دچار افسردگی دوران کرونا نشویم؟

با فراگیری ویروس کرونا (کووید 19)، کاملا طبیعی است که بسیاری از افراد احساسی از ناامیدی و افسردگی داشته باشند و این را بدانید که شما تنها فردی نیستید که چنین احساسی را دارد. استرس، دوری از اجتماع، نگرانی از دست دادن شغل و درآمد مواردی هستند که می توانند باعث بروز افسردگی در دوران کرونا و یا تشدید علائم افسردگی شوند.

افرادی که دچار افسردگی می شوند، زندگی برایشان بی ارزش می شود. افسردگی می تواند قدرت فکر کردن و تمرکز را از افراد بگیرد و سطح انرژی را پایین بیاورد.

اما صرف نظر از تمام موارد گفته شده، رعایت یک سری استراتژی ها می تواند به بهبود حس ناامیدی، بهبود خلق و خو، کنار رفتن افکار منفی و هم چنین مقابله با علائم استرس کمک کند.

محتوا

افسردگی و کرونا ویروسچگونه ویروس کرونا بر افسردگی تاثیر می گذارد؟

تنهایی و قرنطینه می تواند افسردگی را به همراه داشته باشد. انسان، موجود اجتماعی است. دوری از دوستان و آشنایان می تواند باعث تحریک افسردگی و یا تشدید علائم شود. ماه ها قرنطینه در منزل می تواند برای افراد حس تنهایی را به همراه داشته باشد.

اضطراب می تواند منجر به استرس شود. ترس از ابتلا به ویروس کرونا کاملا طبیعی است. همین ترس و اضطراب می تواند در نهایت منجر به بروز افسردگی شود.

میزان استرس رو به افزایش است. تجربه یک سری تغییرات در زندگی مانند از دست دادن عزیزان، از دست دادن شغل و یا تشخیص یک بیماری می تواند با استرس همراه باشد. ویروس کرونا به گونه ای است که با بسیاری از عوامل استرس زا همراه است که می تواند در نهایت منجر به افسرگی شود.

چگونه با  افسردگی دوران کرونا مبارزه کنیم؟

افکار و تمرکز خود را تغییر دهید

مقابله با افسردگی و رهایی از آن کار آسانی نیست. اما آن چه که باید بدانید این است که شما کنترل بسیار بالایی بر روی افکار و ذهنیات خود دارید. کاملا درست است، این دوره با استرس و نگرانی همراه است. اما افسردگی باعث می شود شرایط و اوضاع بدتر از آن چیزی که هست به نظر برسد.

دید مثبت داشته باشید

زمانی که دچار افسردگی می شوید، با دید منفی به تمامی مسائل نگاه خواهید کرد. با دانستن این موضوع، تغییراتی را در افکار خود ایجاد کنید و مثبت باشید.

حواس خود را پرت کنید

زمانی که دچار افسردگی می شوید، دائما افکار منفی را در ذهن خود پرورش می دهید. اما می توانید با تمرکز بر روی اهداف زندگی تان، این زنجیره را قطع کنید. شاید دوست داشته باشید زبان جدید و یا موسیقی یاد بگیرید یا کتاب جدیدی بخوانید. تمرکز بر روی کارهای کوچک می تواند شما را از شر افکار منفی رها کند.

به دنبال شادی های کوچک باشید

درست است که شما نمی توانید خودتان را مجبور به شوخی و خنده کنید، اما می توانید کاری کنید تا در طول روز احساس بهتری داشته باشید. گوش دادن به موسیقی و یا یافتن دلیلی برای خنده می تواند کمک کننده باشد.

تا جایی که می توانید گوش دادن به اخبار را محدود کنید

بله، درست است باید از شرایط آگاه باشید اما دنبال کردن بیش از حد اخبار می تواند حس منفی و استرس را در شما ایجاد کند.

برنامه روتینی را برای خود در نظر بگیرید

خوابیدن زیاد و یا کم خوابی، ورزش نکردن و اهمیت ندادن به مراقبت های فردی می تواند افسردگی را برای شما به همراه داشته باشد. حتی اگر تنها هستید، برنامه روتینی را برای خود در نظر بگیرید به عنوان مثال: ورزش کنید، پیاده روی کنید و با دوستان تان در ارتباط باشید.

سبک زندگی سالمی را برای خود انتخاب کنید

سبک زندگی از جمله مواردی است که به غلبه بر افسردگی کمک می کند. در طول فراگیری ویروس کرونا، آن چه که اهمیت دارد این است که عادات بد زندگی را کنار بگذارید. داشتن سبک زندگی سالم و رعایت موارد زیر به تسکین علائم افسردگی کمک خواهد کرد:

اهمیت دادن به ورزش، ورزش، یکی از موثرترین راه ها در کنترل افسردگی و تقویت ذهن می باشد.  ورزش می تواند مانند داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی موثر باشد، در واقع، کاهش افسردگی با ورزش یکی از روش های ثابت شده است و تاثیر آن غیرقابل انکار است.

تکنیک های حفظ آرامش را انجام دهید، به عنوان مثال ورزش های تنفسی و یا مدیتیشن پیش بگیرید تا زنجیره افکار منفی گسسته شود و از میزان استرس و اضطراب تان نیز کاسته شود.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید، مصرف کافئین و الکل می تواند بر روی خلق و خوی تان اثرات منفی بگذارد. به همین خاطر، بهتر است در طول شیوع کووید 19، رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید.

خواب کافی داشته باشید، افسردگی می تواند نظم خواب شما را تحت تاثیر قرار بدهد. اگر استراحت کافی داشته باشید، انرژی قابل قبولی خواهید داشت و به کنترل علائم افسردگی نیز کمک خواهد شد.

راه های جدیدی برای تعامل با دیگران پیدا کنید

در حال حاضر هنوز ملاقات حضوری با دوستان و خانواده برای بسیاری از ما دشوار است، اما این بدان معنا نیست که شما مجبورید گوشه تنهایی را انتخاب کنید و هیچ ارتباطی با نزدیکان خود نداشته باشید. همه ما خوب می دانیم هیچ چیز قدرت تقویت روحیه با تماس رو در رو را ندارد، اما چت و برقراری ارتباط ویدئوی از طریق پیام رسان ها، تماس تلفنی و یا ارسال پیامک و مطلع شدن از احوال خانواده و دوستان همچنان می تواند به شما در داشتن ارتباط بیشتر کمک کند. از این فرصت می توانید برای پیدا کردن دوستان قدیمی خود استفاده کنید و یا با آنها گروه هایی برای دیدارهای آنلاین تشکیل دهیم.

مشاوره آنلاین روانشناسی

در صورتی که با انجام تمرینات بیان شده موفق نشدید نتیجه دلخواه را بدست آورید بهترین راهکار انجام مشاوره غیر حضوری با روانپزشک حاذق است. شیوع این ویروس باعث شده است خیلی از افراد برای مشکلات روانشناسی خود به ویزیت آنلاین روانشناسی روی بیاورند. کمک گرفتن از رواندرمانگر ماهر و با تجربه علاوه بر اینکه باعث بهبود حالت روحی ما می شود مزایای دیگری مانند صرفه جویی در زمان، راحتی انجام مشاوره در منزل را نیز به همراه دارد. همچنین مشاوره آنلاین این امکان را برای ما فراهم می کند که از اقصی نقاط  جهان بتوانیم از خدمات بهترین متخصص اعصاب و روان بهره مند شویم و از نظر مالی نیز صرفه جویی قابل ملاحظه ای داشته باشیم.

نتیجه گیری

در حال حال این ویروس زندگی تمام افراد جهان را تحت تاثیر قرار داده است پس می توان احساس امیدواری کرد که در این مقوله تنها نیستیم. برای درمان افسردگی در دوران کرونا بهتر است هر چه زودتر دست به کار شویم و راهکار های ارائه شده در این مقاله را به کار بگیریم و یا از مشاوره آنلاین با بهترین روانشناس استفاده نماییم.

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع