بیماری های مرتبط با استرس

محتوا

یکی از مسائلی که در همه سنین با هر نژاد و جنسیتی برای افراد پیش می آید استرس می باشد . افراد در شرایط مختلف و در موقعیت های مختلف استرس را بارها تجربه کرده اند. در شرایطی مانند امتحان، مراسم عروسی، بیماری ، در موقعیت کاری ، تحصیلی و حتی در تنهایی استرس ممکن است به سراغ فرد آید . داشتن استرس بر جسم و روان فرد تاثیر گذاشته و اثرات مخربی بر زندگی فرد می گذارد . در ادامه به بررسی دلایل استرس و انواع آن می پردازیم.برای تشخیص و درمان اختلالت حاد استرس باید به پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.


استرس چیست؟

زمانی که فرد در موقعیت هايى قرار می گیرد که بیش از توان فرد متصور میشود برای او “اضطراب” ایجاد می شود. در این حالت فرد دچار آشفتگی ذهنی می شود.

علائم استرس

1. تند شدن ضربان قلب
2. تنفس تند و سریع
3. احساس ناراحتی و درد در قفسه سینه
4. لرزیدن اندام های بدن مانند دست
5. احساس گرفتگی در ناحیه پشت و گردن
6. سردرد و سرگیجه
7. احساس خفه شدن
8. حالت تهوع
9. احساس درد در ناحیه شکم
10.به هم خوردن حالت عادی روانی

علل استرس

استرس علاوه بر اینکه باعث صدمات جسمی در فرد می شود اثرات مخربی بر زندگی خود و اطرافیان می گذارد. از جمله علل ایجاد استرس می توان به مرگ یکی از اعضای خانواده، طلاق از همسر، ورشکستگی مالی، ازدواج، جدا شدن از خانواده، بارداری ، جنگ ، شرایط کاری، حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله ، فقر ، بیکاری، بیماری های روحی و روانی ، تغییر عادات زندگی اشاره کرد. برخی از استرس ها در زندگی در اثر حوادث خوشایند مانند ازدواج در فرد پیش می آید که طبیعی می باشد. طبق بررسی های انجام شده برای تعادل و پیشرفت در زندگی میزان کمی از استرس در زندگی نیاز می باشد . در برخی موارد داشتن استرس منجر به خلاقیت فرد در حیطه کار و اجتماع می شود . باید به درمان استرس پرداخت.

بیماری های مرتبط با استرس

بیشتر بیماری های جسمی انسان منشا استرس را دارند . استرس با ایجاد اختلال در بدن تعادل آن را برهم می ریزد. از جمله این موارد می توان به اختلال در عملکرد سیتم عصبی مرکزی، سیستم عصبی خودکار، و غدد اندوکرین اشاره کرد. زمانی که فرد دچار استرس می شود سیستم عصبی خودکار واکنش نشان داده و شروع به آزاد کردن هورمون های استرس زا می کند که پیامد آن ایجاد تغییرات در عملکرد سایر اعضای بدن می باشد. یکی از این اعضا سیستم ایمنی بدن می باشد که اختلال در عملکرد آن به وجود می آید و در نتیجه بدن در مقابله با بیماری ها آسیب پذیر می باشد. از جمله بیماری هایی که در اثر استرس به وجود می آید می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1. بیماری های قلبی- عروقی
2. فشارخون بالا
3. بیماری میگرن
4. انواع بیماری های پوستی مانند آکنه و حساسیت
5. بیماری های گوارشی مانند زخم معده کولیت عصبی و بی اشتهایی یا پرخوری
6. بیماری هایی که در اثر اختلال در سیتم ایمنی بدن بوجود می آید مانند ایدز
7. اختلال در باروری از جمله نازایی

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع