درمان فوبی

محتوا

درمان فوبی

فوبی، ترس زیاد و غیر معقول در موقعیت های مختلف می باشد . در این حالت فرد خود می داند که ترسش بی مورد است ولی دائما در این حالت به سر می برد. ترس در هنگام تنهایی یا خلوت مانند ترس از آب ، تاریکی، چاله ، صدا و ترس عمومی مانند ترس از فضای عمومی، قطار، هواپیما ، جمعیت از جمله حالت هایی است که فرد تجربه می کند. در اینگونه بیماری فرد کنترلی بر ترس ندارد و بدون اینکه حتی در موقعیتی ترس آور قرار بگیرند آن را در ذهن تجسم می کنند.

درمان-فوبی
درمان-فوبی

علائم بیماری فوبی

1. اضطراب بیش از حد
2. تپش قلب
3. تعریق زیاد
4. لرزش در دست
5. حالت تهوع و استفراغ
6. سرگیجه
7. خستگی مفرط
8. در موارد نادری غش کردن
9. احساس درد در ناحیه پشت و شانه
10. ناراحتی گوارشی مانند درد معده
11. احساس تحقیر شدن
12. وسواس فکری و عملی

انواع بیماری فوبيا

  1. ترس از مکان های باز

این نوع فوبی بیشتر در خانم ها در سنین 12 تا 35 سالگی مشاهده می شود. در بیشتر موارد افسردگی به همراه این بیماری می باشد.

  1. ترس اجتماعی

این ترس در قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی به وجود می آید . در افراد دارای این نوع فوبی اعتماد به نفس پایین دیده می شود. فرد به راحتی نمی تواند صحبت کند حتی از کارهای عادی مانند خوردن ، نوشتن و خواندن در حضور جمع می ترسد .

  1. ترس از حیوانات

ترس از برخی حیوانات و حشره ها مانند سوسک ، موش و سایر موجوداتی که معمولا در خانه ها دیده می شود از این نوع فوبی می باشد که بیشتر در بین خانم ها شایع می باشد .

درمان فوبی

این جمله را بارها شنیده اید که برای از بین بردن ترس باید به سراغ آن رفت. بسیاری از روان پزشکان معتقدند برای درمان فوبی باید فرد را با چیزی که از آن می ترسد روبرو کرد. برخی به روش تدریجی حساسیت زدایی مس کنند و برخی به طور ناگهانی از روش غرقه سازی استفاده می کنند.كه تمام موارد ذكر شده ميتواند مفيد باشد بشرطى كه به موقع و توسط فرد دوره ديده امجام شود، همچون بسيارى از اختلالات روانپزشكى “دارو درمانى” نيز ميتواند كمك كننده باشد كه طبق دستور متخصص اعصاب و روان تجويز ميگردد.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

 

 

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع