علائم جسمی استرس

محتوا

علائم جسمی استرس

استرس بر همه انسان ها تاثیر می گذارد. احتمالاً تمام افراد در موقعیت های مختلف مانند بچه داری، محل کار، بحران های مالی و یا مسائل چالش برانگیز در روابط خود دچار استرس می شوند. استرس به میزان کم موردی طبیعی می باشد و حتی در برخی موارد می تواند به فرد کمک کند. برخی مواقع استرس می تواند هم بر روان و هم بر جسم فرد تاثیر بگذارد که ما در این مقاله می خواهیم به علائم جسمی استرس بپردازیم.
اولین قدم برای کنترل و درمان استرس ، شناخت علائم و نشانه های استرس می باشد. ولی تشخیص علائم استرس می تواند سخت تر از آن باشد که تصور می شود. گاهی ما انقدر به استرس عادت می کنیم که متوجه علائم آن نمی شویم.

علائم جسمی استرس
علائم جسمی استرس

استرس چیست؟

استرس در حقیقت به واکنش بدن به موقعیت های خطرناک گفته می شود – چه این موقعیت ها در واقع خطرناک باشند و چه نباشند. زمانی که فرد احساس خطر می کند یک ماده شیمیایی در بدن تولید می شود که به بدن این امکان را می دهد که اقدام کرده و از وقوع حادثه پیشگیری کند. در طول این پروسه ضربان قلب فرد بالا رفته و ریتم تنفس فرد سریع تر می شود. ماهیچه ها منقبض شده و فشار خون بالا می رود. فرد آماده ی عمل شده تا از خودش دفاع کند.

علائم هيجانى استرس

– حساس شدن، احساس ناامیدی و اختلالات خلقی
– احساسات بیش از حدی که گویی از کنترل خارج شده است.
– آرامش و آرام کردن ذهن به سختی صورت می گیرد.
– احساسات منفی درباره خود، اعتماد به نفس پایین، بی ارزشی و احساس افسردگی
– دوری از دیگران

علائم فیزیکی استرس

علائم جسمی استرس به شرح زیر است:

– سطح انرژی پایین
– سر درد
– مشکلات گوارشی مانند اسهال، یبوست و حالت تهوع
– درد و گرفتگی ماهیچه ها
– درد قفسه سینه و ضربان قلب سریع
– کم خونی
– سرماخوردگی و عفونت های مکرر
– از دست دادن لذت جنسی یا عدم توانایی برقراری روابط جنسی
– اضطراب و لرزیدن بدن، زنگ زدن گوش ها، دست ها و پاهای عرق کرده و سرد
– دهان خشک و سختی در بلع غذا
– دندان قوروچه کردن

علائم جسمی استرس
علائم جسمی استرس

علائم شناختی استرس

– نگرانی مداوم
– افکار استرس زا
– فراموشی و عدم توانایی نظم دادن به کارها
– عدم توانایی در تمرکز
– قضاوت نادرست
– بد بین بودن و دیدن جنبه های منفی قضایا

علائم رفتاری استرس

منظور از علائم رفتاری استرس این است که با وجود استرس، فرد رفتارهای زیر را از خود بروز می دهد. در زیر به چند نمونه اشاره می کنیم:

– تغییر در اشتها – کم اشتها شدن و یا اشتهای بیش از حد
– عقب انداختن کارها و خودداری از قبول مسئولیت
– افزایش مصرف الکل ، مواد مخدر، سیگار و …
– بروز رفتارهای عصبی و مرتبط با استرس مانند گاز گرفتن ناخن ها، بی قراری، قدم زدن عصبی

استرس بر همه انسان ها تاثیر می گذارد. احتمالاً تمام افراد در موقعیت های مختلف مانند بچه داری، محل کار، بحران های مالی و یا مسائل چالش برانگیز در روابط خود دچار استرس می شوند. دکتر انصاری روانپزشک و متخصص اعصاب و روان ، در جلسات روان درمانی از روش های نوینی برای درمان اختلالات روانپزشکی استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با روانپزشک خوب در تهران روشماره های 02122771870 – 02122790453 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

علائم بلند مدت استرس

استرس به میزان کم مورد نگران کننده ای نیست ولی استرس همیشگی و مزمن می تواند آسیب هایی مانند افسردگی، فشار خون بالا، مشکلات قلبی، سکته قلبی ، چاقی، اختلالات مربوط به خوردن، مشکلات قاعدگی، کاهش لذت و عملکرد جنسی، مشکلات پوست مانند اگزما، آکنه و ریزش مو و همچنین مشکلات گوارشی مانند کولیت روده و … را موجب شود.
منبع : https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-symptoms-effects_of-stress-on-the-body#2

مطالب مرتبط با این مقاله:

استرس تان را با “نه گفتن” كنترل كنيد!

بیماری های مرتبط با استرس

استرس و بی خوابی

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع