علل رایج بیماری قرن را بشناسید! (علل استرس)

علل رایج بیماری قرن را بشناسید! (علل استرس)

” استرس″ ! واژه ای که این روزها زیاد شنیده می شود. بعید می دانم شما آن را تجربه نکرده باشید! احتمالا بارها آن را با تمام وجود حس کرده اید. وقتی سخن از استرس یا فشار روانی به میان می آید در واقع منظور نحوه واکنش فرد به موقعیت های دشوار  و چالش بر انگیز است. وقتی با موقعیت های استرس زا یا ناشناخته رو به رو می شویم مغز به جسم فرمان آماده باش می دهد و بدن از طریق تغییراتی به این دستور واکنش نشان می دهد، تنش عضلانی، تپش قلب، تعریق، افزایش سرعت تنفس و . . .

باید بدانیم تنها موانع و چالش ها نیستند که استرس زا می باشند، بلکه بسیاری از تغییرات مثبت و منفی که در زندگی مان رخ می دهد، می توانند استرس تولید کنند مانند: ازدواج، مهاجرت، تغییر شغل و …

اساسا عوامل ایجاد کننده استرس به دو گروه:عوامل استرس زای درونی و عوامل استرس زای بیرونی تقسیم می شوند.

عوامل استرس زای بیرونی

کلیه تغییرات مثبت و منفی که در زندگی اتفاق می افتند استرس زا هستند و عوامل استرس زای بیرونی نامیده می شود. حتما از خود سوال میکنید اتفاقات مثبت زندگی مثل ازدواج، مسافرت، بچه دار شدن و … چرا باید استرس زا باشند؟! این اتفاقات به این دلیل استرس زا هستند که مستلزم سازگار شدن ما با شرایط جدید است و چنین امری انرژی زیادی از ما می گیرد.

عوامل استرس زای درونی

گاهی اوقات استرس از طرز تفکر و ویژگی های شخصیتی انسان ناشی میشود. مانند کمالگرایی، حس رقابت جویی، سبک زندگی ناسالم، تعارضات درونی. این موارد را عوامل استرس زای درونی می نامند.

همانطور که میدانیم درگیر بودن با تعارضات درونی، استرس ایجاد می کند. تعارض ها ممکن است ناشی از خواسته های مثبت باشند، مانند اینکه فرد بین رفتن دانشگاه و ازدواج مردد شود و نتواند درست تصمیم گیرد و یکی را انتخاب کند. تعارض های درونی ممکن است بین یک خواسته مثبت و یک خواسته منفی باشد، به طوریکه به دست آوردن یکی به معنی از دست دادن دیگری باشد. نمونه ای از آن عبارت است از: تمایل به خوردن شیرینی و ترس از چاق شدن. یعنی فرد از سویی کشش بالایی به خوردن شیرینی دارد و از طرفی دیگر میداند که خوردن آن به معنای افزایش وزن و چاقی است لذا دچار استرس می شود. تعارض بین خواسته های جنسی با ضوابطی که در شرع و اخلاق و جامعه حاکم است، مثالی دیگر از تنش های درونی است.

آگاهی از عامل استرس زا برای کنترل استرس و تنش بسیار با اهمیت است و در واقع بدون شناختن علل اصلی استرس امکان درمان آن وجود ندارد.

برخی از خدمات دکتر انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال در خواب

راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر سعید انصاری روانپزشک

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Button