متولدین زمستان بیشتر در معرض ابتلا به اختلال اسکیزوفرنی هستند

متولدین زمستان بیشتر در معرض ابتلا به اختلال اسکیزوفرنی هستند

همانطور که میدانید اسکیزوفرنی یک بیماریی مزمن است و علامت مشخصی مبنی بر تشخیص قطعی آن وجود ندارد. عبارت اسکیزوفرنی توسط “کورت اشنایدر” روانپزشک معروف سوییسی برای تفکیک اسکیزو (گسستن) و فرن (ذهن) ابداع شده است، که گاهی سهوا با اختلال ” شخصیت چندگانه ” اشتباه گرفته می شود.

 

متولدین زمستان بیشتر در معرض ابتلا به اختلال اسکیزوفرنی هستند.
آمار ها نشان میدهد که از هر صد نفر یک نفر به این اختلال مبتلا میباشند لذا شیوع آن زیاد است و گروه و صنف خاصی از این اختلال در امان نیستند! سن شروع آن معمولا بین ۱۸ تا ۲۵ سال میباشد که در آقایان زودتر شروع می شود.
بیماران مبتلا به این اختلال باورهایی دارند که با واقعیت همخوان نیست و با هیچ توضیح و توجیه ای قانع نمیشوند و بر مواضع خود اصرار دارند و اساسا این افراد ارتباط شان با واقعیت قطع می شود و هیچگونه آگاهی نسبت به بیماریی خود ندارند، مگر پس از بهبودی.
در واقع کسی که مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی است ممکن است به شیوه ای بسیار بدبینانه عمل کند، قفل های متعدد برای خانه خود بخرد، هنگامی که در انظار عمومی راه میرود مراقب پشتش باشد و . . .
علت اصلی اختلال اسکیزوفرنی دقیقا مشخص نیست اما احتمالا یکی از دلایل آن ژنتیک میباشد. سابقه بروز اختلال اسکیزوفرنی در خانواده، احتمال بروز آن را افزایش میدهد.
مثلا اگر یکی از والدین به این اختلال مبتلا باشند شانس ابتلا دو برابر می شود.
سایر عوامل افزایش استعداد ابتلا به اسکیزوفرنی عبارتند از بیماریها و عوارض دوران بارداری و یا هنگام زایمان و مشکلات در دوران رشد کودک و . . . از دیگر عللی که در تحقیقات صورت گرفته به آن اشاره شده است، زمان تولد است! یعنی اگر کودکی در فصل سرما و زمستان متولد شود اندکی احتمال ابتلای آن به این بیماریی افزایش می یابد. اما برای بروز اختلال معمولا نیاز به عاملی جهت شعله ور شدن بیماریی می باشد از جمله: حوادث استرس زا، استفاده از مواد مخدر همچون حشیش و . . .

برخی از خدمات دکتر انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال در خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Button