وسواس، گرداب افكار!

وسواس، گرداب افكار!

امروزه بسیاری از مردم از وسواس فکری – عملی رنج می برند و این اشخاص بیمار تلقی می شوند. در این اشخاص بدون هیچ گونه مقدمه ای افکاری وارد ذهن شان می شود و آن قدر پرورش می یابد که آن ها را درگیر دخمه پرپیچ وخم و بی انتهایی می نماید! که خروج از این دخمه برای آنها به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

وسواس، گرداب افكار!
وسواس، گرداب افكار!

گاهى این گونه افكار بسیار ساده و پیش پا افتاده یا حتی مسخره به نظر می رسد، اما نه نتها خروج از این گرداب فکری برای بیمار مبتلا امکان پذیر نیست بلکه به کلی بر ذهن بیمار چیره می شود. دراین حالت توصیه می شود بیمار مکان را ترک کرده یا ورزش هایی جهت بهبودی روحیه اش انجام دهد یا در مکان های مورد علاقه اش مثل پارک و… قدم زند، تا حالت استرس و نگرانی اندکی کاهش یابد.
در کل وسواس فکری – عملی رفتاری است که بر خلاف میل بیمار از شکل ناخودآگاه به شکل خودآگاه در آمده و باعث ایجاد تنش های عصبی می شود تا ناراحتی و استرس شخص را برانگیخته کند. فرد احساس می کند برای رهایی از آن فشار عصبی می بایست اقدام به انجام حرکت عملی خاصی نماید. مثل وسواس شستن دست یا وضو گرفتن یا شستن ظرف و… به دفعات مکرر. در این شرايط بیمار سعی دارد با اینگونه پاسخ به وسواس های فکری از آن خلاص شود.
در کل اشخاصی که مبتلا به بیماری وسواس فکری عملی هستند به صحت فعالیت خود مشکوک بوده و هیچ گاه قطعیت آن برایشان ثابت نمی شود. لذا شخص بصورت دائمی درگیر این بیماری می باشد.

دلایل ابتلا به وسواس فکر عملی

دلیل وسواس فکری عملی منفصل شدن جزء قدامی مغز انسان از جزء عمیق درونی است. که این قسمت مسئول فرمان دادن و کنترل قدرت انسان از بدو شروع فکر کردن تا پایان آن است. همچنین برخی عوامل مثل تغییرات شیميایی که در بدن و مغز اتفاق می افتد، می تواند باعث ایجاد وسواس فکری – عملی شود. علاوه بر موارد ذکر شده جامعه و فرهنگ و شرایط خانوادگی شخص می تواند در این امر تاثیر گذار باشد.

درمان وسواس فکری- عملی

مبتلایان به بیماری وسواس فکری عملی در وهله اول وسواس را به صورت خفیف تجربه می کنند. پس از گذشت مدت زمانی این وسواس بصورت شدید تری ظاهر می شود. برای درمان این بیماری از روش اساسی: روان درمانی و رفتار درمانی و دارو درمانی همزمان استفاده می شود.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Button