چند راهکار عملی کنترل خشم

چند راهکار عملی کنترل خشم

چند روش کاربردى کنترل خشم

دکتر انصاری متخصص اعصاب و روان می گوید: همانطور که میدانیم انسان عصر حاضر با واژگانی همچون اضطراب، افسردگی، خشم و … ناآشنا نیست و روزانه آنها را میشنویم و احتمالا میبینیم! اساسا انکار برخی مشکلات کنونی جامعه و نپذیرفتن آنها نه تنها به حل مشکل کمکی نمیکند بلکه موجب نادیده گرفتن آن و در نهایت تشدید شرایط فعلی میگردد. مطالعات متعدد نشان داده است که ارتقای مهارتهای زندگی و توانایی های روانی_اجتماعی در بهبود زندگی فرد و در نهایت جامعه بسیار موثر است یکی از این مهارتها که با آموزش و تمرین ایجاد میگردد “مهارت کنترل خشم” است.

اما چند تکنیک کاربردی کنترل خشم

۱-ترک موقعیت
در برخی از محیط ها که احتمال میدهید ادامه حضورتان منجر به تشدید خسم میشود از ماندن در آن فضا اجتناب نمایید.

۲-آرام سازی

آرام سازی روشی مناسب جهت کاهش خشم است و به این منظور میتوانید از برخی تمرینات از جمله تمرکز ذهن و… استفاده نمایید.

۳-مهارت حل مسئله

باید به یاد داشته باشید خشم یکی از هیجانات طبیعی است و هر کسی ممکن است آن را تجربه نماید ولی موضوع مهم “نحوه ابراز خشم” است. یکی از روشهایی که به کنترل خشم کمک میکند “مهارت حل مسئله” است، بدین معنا که در شرایط دشوار و بروز مشکل بدنبال راه حل باشیم و صورت های متنوع را بررسی نماییم و بعد اقدام کنیم.

۴-کنترل افکار منفی

یکی از راهکارهای موثر کنترل خشم اطلاع و آگاهی از نحوه فکر کردن مان میباشد! یعنی گاهی اوقات ما اتفاقات پیرامون را به شکلی نادرست تفسیر میکنیم که میتواند منجر به بروز خشم شود.لذا زین پس تلاش کنیم آنچه اتفاق افتاده است را به نحویی دیگر بنگریم شاید نظرمان نسبت به موضوع تغییر کرد.

۵-دیدن پیامدهای ابراز خشم مان

یعنی قبل از ابراز خشم به عواقب احتمالی آن فکر کنیم. به طور مثال واکنش اطرافیان، محدودیتهای احتمالی، مسایل قانونی و …

۶-ابراز خشم به شیوه ای سازگارانه

همانطور که بیان شد “خشم” هیجان نرمالی تلقی میگرد و موضوع صحبت ما “نحوه ابراز آن است. یکی از بهترین ابزارهای کنترل خشم “ابراز هیجاناتمان به شکل صحیح” میباشد. یعنی با استفاده از روشهای کارآمد و در نهایت احترام بتوانیم از رنجیده شدن یا عصبانیت مان با دیگران صحبت کنیم و تلاش کنیم از حقوق خویش دفاع نماییم.
امید است با راهکار های مطرح شده و تمرین آنها آرامش بیشتری را در زندگی تجربه نمایید.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال در خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

3 thoughts on “چند راهکار عملی کنترل خشم

  • admin - آگوست 15, 2021 در 8:46 ق.ظ

   سپاس از لطف شما

   پاسخ
  • دکتر سعید انصاری - نوامبر 13, 2021 در 9:35 ق.ظ

   سپاس از توجهتون

   پاسخ

پاسخ

Call Now Button