۹ ویژگی افراد مبتلا به “اختلال شخصیت نمایشی”

۹ ویژگی افراد مبتلا به “اختلال شخصیت نمایشی”

اصطلاح « شخصیت » در زبان روزمره معانی گوناگونی دارد. مثلاً وقتی که در مورد کسی گفته می شود « بسیار با شخصیت است » غالباً درجه کارآیی و جاذبه اجتماعی وی مورد نظر است. معمولاً در پرورش شخصیت سعی بر این است که به شخص برخی مهارت های اجتماعی یاد دهند و وضع ظاهری و شیوۀ سخن گفتن او را بهبود بخشند تا وی واکنش مطلوبی در دیگران برانگیزد. گاه کلمۀ شخصیت به منظور توصیف بارزترین ویژگی شخص به کار می رود. مراد از شخصیت ، الگوهای معینی از رفتار و شیوه های تفکر است که نحوۀ سازگاری فرد را با محیط تعیین می کند.

۹ ویژگی افراد مبتلا به “اختلال شخصیت نمایشی”

اما اختلال شخصیت چیست؟ یک گروه از بیماریهای روانی است که  شامل الگوهای بلند مدت  افکار و رفتارهای ناسالم و غیر قابل انعطاف می باشد که باعث مشکلات جدی در روابط و کار میشود. افراد مبتلا به اختلالات شخصیتی دچار تنش های روزمره و مشکلاتی در این باره می شوند. آنها اغلب روابط طوفانی و ناکارآمد با افراد دیگر دارند.

باید بدانیم اختلال شخصیت انواع مختلف دارد و به ۴ گروه کلی تقسیم می شود و تقریبا در هر گروه حدود ۳ اختلال شخصیت قرار میگیرد، از جمله : وابسته، بدبین (پارانویید)، مرزی (بوردرلاین)، ضد اجتماعی (آنتی سوشیال)، اسکیزویید و . . . یکی از این انواع اختلال شخصیت ها، اختلال شخصیت نمایشی یا هیستریونیک میباشد. شیوع این اختلال ۲-۳% است و عموما در خانم ها شایع تر می باشد.

تشخیص:

بیماران مبتلا به این اختلال عموما همکاری خوبی داشته و پیگیر درمان می باشند. ادا و اطوار و مکث های طولانی و نمایشی در صحبت های آنها بسیار رایج است. معمولا در تکلم خود مبالغه می کنند و خواهان توجه دیگران می باشند. در مجموع این گروه از افراد دارای ویژگی های زیر می توانند باشند.

  • احساساتی بودن و توجه طلبی مفرط
  • در موارد و موقعیت هایی که در کانون توجه نیستند بسیار رنجیده خاطر می شوند.
  • مشخصه تعاملش با دیگران، رفتار نامتاسب به صورت اغواگری جنسی یا تحریک کنندگی جنسی است.
  • ابراز احساساتش به سرعت تغییر میکند و بعبارتی نوسان زیاد دارد.
  • همواره از ظاهر جسمی خود (مثلا با آرایش زیاد) جهت جلب توجه دیگران استفاده می نماید.
  • سبک تکلمش به صورت افراطی مبتنی بر حدس و گمان است.( کلماتی مثل: ممکن، شاید، یه جورایی و … زیاد استفاده میکنند).
  • مبالغه در ابراز احساسات و خودنمایی
  • بسیار تلقین پذیر میباشند و تحت تاثیر دیگران قرار می گیرند.
  • روابط را بسیار خودمانی تر از آنچه که هست می بینند.

لازم به یادآوری است صرف وجود چند ویژگی فوق به معنای ابتلای به این اختلال شخصیت نیست و نیاز به ارزیابی دقیق توسط روانپزشک می باشد. درمان اصلی این اختلال رواندرمانی است که طی جلسات متعدد انجام میشود

برخی از خدمات دکتر انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال در خواب

راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر سعید انصاری روانپزشک

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Button