آیا فرزندتان می خواهد همیشه اول باشد؟!

آیا فرزندتان می خواهد همیشه اول باشد؟!

آیا فرزندتان همیشه تلاش میکند در کلاس نمایش اجرا کند؟ آیا دوست دارد در تیم فوتبال مدرسه باشد؟ اگر چنین علاقه مندی هایی دارد عالی است، کودکانی که در ورزش،نمایش،موسیقی و … شرکت می کنند از اثرات مفید آن بهره مند می شوند که از آن جمله آثار خوب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
۱-کنار آمدن با ناکامی احتمالی
۲-یافتن دوستان جدید
۳-آموختن کار گروهی
۴-یاد گرفتن همدلی (مثلا هنگامی که دوستش در هنگام بازی زمین میخورد)
۵-مدیریت زمان

دکتر انصاری متخصص اعصاب و روان می گوید : باید به یاد داشته باشیم برخی کودکان تمایل زیادی برای بردن دارند و گاها این احساس منجر به بروز مشکلاتی می شود.متاسفانه اغلب والدین نیز این توقع را در فرزندانشان پر رنگ میکنند. برای مثال با شور و شوق زیاد در فعالیت های فرزندشان شرکت میکنند یا پیروز شدن کودک را بسیار مهم نشان میدهند.
همانطور که میدانیم اگر فرزندتان بیش از حد به برنده شدن اهمیت می دهد، زمانی که اوضاع بر وفق مراد نباشد فرزندتان دچار یاس و ناامیدی میشود. از طرفی فشار حاصل از ممتاز بودن و پیشی گرفتن از دیگران موجب استرس او میشود. از سویی دیگر کودک دچار به هم خوردن تعادل روانی شده به نحویی که ممکن است علاقه خود را به دوستان و تکالیف مدرسه از دست دهد و به تدریج شاهد کناره گیری کودک از فعالیت های زندگی خواهیم بود. اتفاق ناخوشایند دیگر “احساس شکست” است، زیرا تصور میکند نمی تواند نقش خود را در فعالیت هایش (بازی، کار تیمی، تکالیف و . . .) به درستی انجام دهد. بنابراین در چنین شرایطی نحوه برخورد والدین با کودک بسیار با اهمیت است و با اصلاح رفتار خود باید به کودک خود این مفهوم را منتقل کنید که ” شما در هر شرایطی آنها را دوست دارید و لزومی ندارد که فرزندتان بهترین باشد”.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال در خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع