افسردگی در نوجوانان: علت‌ها و علائم آن

افسردگی در نوجوانان یک مشکل روانی جدی است که علائم بارزی مانند ناراحتی شدید و از دست دادن علاقه به انجام فعالیت‌های معمول دارد. همانطور که می‌دانید که این اختلال بر افکار، احساسات و رفتار نوجوان‌تان اثر می‌گذارد و می‌تواند منجر به مشکلات عاطفی، عملکردی و فیزیکی شود. گرچه این احساسات در هر دوره از زندگی افراد می‌تواند رخ دهد ولی علائم افسردگی در نوجوانان و بزرگسالات متفاوت است. با ما همراه باشید تا به جوانب مختلف این مشکل بپردازیم.

علت افسردگی در نوجوانان

محتوا

آیا افسردگی در نوجوانان مشکل شایعی است؟

بله، افسردگی در نوجوانان به عنوان یک مشکل شایع در جوامع شناخته شده است. براساس آمارها و تحقیقات، افسردگی یکی از مشکلات روانی رایج در نوجوانان است. نوجوانان در دوران تغییرات فیزیکی، شناختی، اجتماعی و عاطفی قرار می‌گیرند که می‌تواند به تنش‌ها و مشکلات روانی منجر شود.

براساس گزارش‌ها، حدود 10-20 درصد نوجوانان در طول عمر خود این اختلال را تجربه می‌کنند. این درصد می‌تواند بین جنسیت‌ها و فرهنگ‌ها متفاوت باشد، اما به طور کلی، افسردگی در نوجوانان به عنوان یک مشکل رایج و قابل توجه محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی

علل ایجاد افسردگی در نوجوانان چیست؟

مسائل مختلفی که مربوط به فشار‌های آموزشی و تغییرات بدنی و هورمونی است می‌تواند بر حالات روحی نوجوانان تأثیر بگذارد و یکسری تغییرات در خلق و خوی آن‌ها ایجاد کند. در برخی از نوجوانان احساسات ناراحت‌کننده به قدری شدید می‌شود که به نوعی مانند علائم افسردگی ظهور می‌کند. افسردگی در نوجوانان می‌تواند مشکلات جدی را سبب شود و نیاز به درمان بلند مدت دارد. در اکثر نوجوانان با دارودرمانی و روان درمانی می‌توان به کاهش علائم این اختلال كمك كرد.

علت اصلی افسردگی در نوجوانان مشخص نیست ولی مسائل بسیاری بر این موضوع تاثیر می گذارند مانند:

✔ تغییراتی در مغز

برخی مواد شیمیایی در مغز باعث ارسال پیام ها می شوند. گاهی این مواد شیمیایی از حالت تعادل خارج می شوند.

✔ هورمون ها

تغییراتی در میزان هورمون های بدن می تواند موجب شروع افسردگی در نوجوانان شود.

✔ ژنتیک

افسردگی در افرادی که در خانواده سابقه این اختلال را دارند، شایع تر است.

✔ آسیب روحی در کودکی

مسائلی مانند تجاوز جنسی و عاطفی، از دست دادن والدین و … می توانند موجب آسیب به روح و روان کودک شوند. احتمال افسردگی در نوجوانی در این افراد بالاتر است.

01:00
truncate dir-rtl

افسردگی

بیشتر بخوانید: افسردگی در مردان

علائم افسردگی در نوجوانان چیست؟

علائم افسردگی در نوجوانان که باید به آن توجه شود و در صورت ادامه یافتن این علائم، برای درمان به روانپزشک مراجعه کرد به شرح زیر است:

 • احساس ناراحتی و گریه های بی دلیل
 • ناامیدی و احساس عصبانیت بر سر مسائل ناچیز
 • احساس ناامیدی یا پوچی
 • خلق و خوی حساس
 • عدم علاقه به فعالیت های معمول
 • عدم علاقه به اطرافیان و و خانواده و دوستان
 • اعتماد به نفس پایین
 • احساس بی ارزشی و گناه
 • سرزنش خود
 • حساسیت بیش از حد به عدم تائید و شکست
 • اختلال در تمرکز، تفکر، تصمیم گیری و حافظه
 • افکار مکرر درباره مرگ و خودکشی

تغییرات رفتاری نوجوانی که به این اختلال مبتلا است به شکل‌های مختلفی مانند مصرف الکل و دخانیات، تغییر در اشتها و بی‌خوابی خود را نشان می‌دهد.

علائم افسردگی در نوجوانان

بیشتر بخوانید: افسردگی مزمن

چگونه می‌توان از افسردگی در نوجوانان جلوگیری کرد؟

جلوگیری از افسردگی در نوجوانان می‌تواند بهبود کیفیت زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. در ادامه، چند راهکار برای جلوگیری از افسردگی در نوجوانان را برای شما مطرح می‌کنیم:

1. برقراری و نگهداری ارتباط صمیمانه با نوجوانان اهمیت بسیاری دارد. برای آنها زمینه ای ایجاد کنید تا درباره هرگونه نگرانی، استرس یا مشکلی که دارند، با شما صحبت کنند.

2. توجه به ایجاد روابط سالم با خانواده، دوستان و محیط اطراف برای نوجوانان بسیار ارزشمند است. این حمایت می‌تواند از طریق ابراز علاقه، حضور حسی و انعطاف‌پذیری در قبال نیازها و مشکلاتشان صورت گیرد.

3. فعالیت بدنی منظم و ورزش می‌تواند خواسته‌های فیزیولوژیک و عاطفی نوجوانان را تأمین کند و به کاهش استرس و بهبود وضعیت روحی آنها کمک کند.

4. تأمین تغذیه مناسب با مصرف مواد غذایی سالم و تازه می‌تواند به بهبود وضعیت عمومی روحی و جسمی نوجوانان کمک کند.

5. آموزش مهارت‌های مدیریت استرس و ایجاد تعادل در زندگی می‌تواند از طریق روش‌های مانند تمرینات تنفسی، روش‌های آرامش‌بخش، مدیتیشن و یوگا مفید باشد.

6. آموزش مهارت‌های ارتباطی، حل مسئله، مدیریت خشم و تعامل موثر می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا با فشارها و مشکلات روزمره بهتر مقابله کنند.

7. استفاده بیش از حد رسانه‌های اجتماعی می‌تواند تأثیر منفی بر روحیه و خودارزیابی نوجوانان داشته باشد. توجه به محدودیت زمانی و استفاده بهینه از رسانه‌های اجتماعی مهم است.

8. آگاهی از علائم افسردگی در نوجوانان می‌تواند به شما کمک کند تا زودتر آن را تشخیص دهید و به نوجوانان کمک کنید. علائمی مانند تغییرات در الگوی خواب و خواب زیاد یا کم، افزایش یا کاهش وزن، کاهش علاقه به فعالیت‌های قبلی، اختلال در تمرکز و توجه، خستگی و افزایش سطح خشم و عصبانیت می‌تواند نشانه‌های افسردگی نوجوانان باشند.

کلام آخر

در نتیجه، افسردگی در نوجوانان به عنوان یک مشکل شایع و قابل توجه شناخته می‌شود. این مشکل می‌تواند بر روی زندگی و عملکرد روزمره نوجوانان تأثیر منفی بگذارد. اما با ارائه حمایت مناسب و راهکارهای موثر، می‌توان از افسردگی در نوجوانان جلوگیری کرد و آنها را در بهبود وضعیت روحی و روانی کمک کرد. برخی از راهکارهای موثر شامل برقراری ارتباط صمیمانه، حمایت اجتماعی، فعالیت بدنی، تغذیه سالم، مدیریت استرس، تقویت مهارت‌های اجتماعی و محدود کردن استفاده از رسانه‌های اجتماعی است.

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع