مبارزه با افسردگی پس از مهاجرت

مبارزه با افسردگی پس از مهاجرت موضوعی است که در جامعه ما رواج بیشتری یافته است. اکثر افراد در جامعه ما قصد مهاجرت دارند اما از مشکلات روانی که در کشور جدید ممکن است برایشان پیش بیاید می‌ترسند. در این مقاله راه کار هایی در ارتباط با مبارزه با بعد از افسردگی به شما معرفی شده است.

محتوا

افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

افسردگی پس از مهاجرت یک وضعیت سلامت روانی است که افراد پس از مهاجرت ممکن است با آن درگیر شوند. زیرا آن ها تحت تاثیر فرهنگ و محیط جدید قرار می‌گیرند.

علائم افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

شوک فرهنگیشوک فرهنگی، سردرگمی اولیه است که زمانی رخ می دهد که فرد به کشور جدیدی می رسد و با محیطی ناآشنا و تفاوت های غیرمنتظره در فرهنگ مواجه می شود. ممکن است تصور متفاوتی از زندگی شما در خانه جدیدتان داشته باشید، و واقعیت ممکن است برای شما طاقت فرسا باشد.
تنهاییتنهایی، غم یا اندوه ناشی از انزوا یا احساس تنهایی در یک محیط جدید است. این تنهایی اغلب می تواند همراه با شوک فرهنگی باشد، به خصوص اگر هنوز حامی خوب مانند آنچه در خانه داشتید پیدا نکرده اید.
دلتنگیدلتنگی حس اشتیاق به وطن، خانواده یا چیزهای آشنا از زندگی گذشته است. دلتنگی که ممکن است احساس کنید، می تواند تا حدودی طبیعی باشد، اما اگر اغلب اوقات دلتنگ می شوید، ممکن است نشانه افسردگی پس از مهاجرت باشد.

دلایل افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

ممکن است سازگاری با زندگی در کشور جدیدتان به دلیل فشار برای همگون شدن، چالش برانگیز باشد. بسته به کشوری که به آن مهاجرت کرده‌اید، این امر می‌تواند در برخی کشورها چالش‌برانگیزتر از کشورهای دیگر باشد.

در حالی که برخی از کشورها ممکن است به مهاجران فرصت هایی برای اسکان و ادغام در جامعه ارائه دهند. کشورهای دیگر آنها را تحت فشار دائمی برای جذب و پذیرش فرهنگ جدید قرار می دهند. اگر این فشار به درستی مدیریت نشود، می تواند باعث شود فرد دچار افسردگی شود.

دلایل افسردگی پس از مهاجرت

از سایر دلایلی که می‌تواند در افسردگی بعد از مهاجرت نقش داشته باشد، می‌توان به برقراری ارتباط مجدد با فرهنگ اصلی خود، یافتن دوستان جدید یا دستیابی به اهداف خود اشاره کرد. دلیل دیگر می تواند عدم آگاهی از فرهنگ و آداب و رسوم کشور میزبان باشد.

افسردگی پس از مهاجرت ممکن است باعث شود در کشوری که به تازگی پذیرفته شده اید، احساس غریبی کنید. احساس اینکه به جایی تعلق ندارید می تواند برای هرکسی افسرده کننده باشد. اما برای کسی که ضربه عاطفی را تجربه کرده است، این احساس می تواند بزرگتر شود و ممکن است منجر به ابتلا به علائم افسردگی پس از مهاجرت شود.

چگونه بفهمم افسرده هستم؟

افسردگی اختلالی است که موجب احساس غم و اندوه، ناامیدی و بی ارزشی می شود. افرادی که افسردگی دارند بیشتر خودکشی فکر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی

اگر برخی یا همه علائم زیر را دارید ممکن است از افسردگی رنج ببرید:

بیشتر اوقات احساس غمگینی یا ناراحتی می کنید
از دست دادن علاقه به فعالیت ها یا سرگرمی هایی که زمانی لذت بخش بودند
کاهش انرژی
مشکل در تمرکز
مشکل در خواب (بی خوابی)
تغییر اشتها (افزایش اشتها، کاهش اشتها)
افکار خودکشی
تحریک پذیری یا ناامیدی؛ خشم؛ واکنش بیش از حد؛ رفتار تکانشی؛ ریسک کردن بدون فکر کردن به عواقب

افسردگی مهاجران یک موضوع بهداشت عمومی است که توسط سازمان بهداشت جهانی مورد تاکید قرار گرفته است. آنها تخمین می زنند که سالانه میلیون ها نفر در سراسر جهان از این عارضه رنج می برند. اگر فکر می کنید ممکن است از این عارضه رنج ببرید، بدانید که تنها نیستید و می‌توانید آن را مدیریت کنید.

مدیریت افسردگی پس از مهاجرت

مهاجرت به یک کشور جدید، می تواند بسیار دشوار باشد. با این حال، مواردی وجود دارد که می تواند به کاهش افسردگی پس از مهاجرت کمک کند.

با دیگران ارتباط برقرار کنید

بیرون رفتن، تعامل با دیگران و ایجاد ارتباطات جدید می تواند سلامت روحی و روانی شما را به شدت بهبود بخشد. مطالعات نشان داده اند که دوست یابی به بهبود سلامت روان شما کمک می کند، زیرا باعث افزایش احساس تعلق، افزایش عزت نفس و کاهش استرس می شود. در یک مکان ناشناخته، حتی فقط یک دوست می تواند تأثیر زیادی بگذارد.

وقتی کسی را دارید که به شما معرفی کند بهترین قهوه را کجا تهیه کنید و در مواقع سخت به چه کسی می توانید تکیه کنید، این به افسردگی کمک می کند. ارتباط با گروه های اجتماعی برای سلامت روان شما مهم است، بنابراین سعی کنید گروهی را بر اساس علایق خود پیدا کنید. اگر با موانعی مانند اضطراب اجتماعی روبرو هستید، حتماً به آن رسیدگی کنید.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع