روان درمانگر کیست؟

روان درمانگر با استفاده از گفتار درمانی مشکلات عاطفی و بیماری های روانی افراد را درمان می کند. با توجه به درجه و تخصص روان درمانگر، او می تواند روانپزشک، روانشناس، مشاور یا مددکار اجتماعی باشد. روان درمانگر با افراد، زوج ها، گروه ها یا خانواده ها جلسات درمانی را ترتیب می‌دهد و در آن جلسات به مشکلات افراد می‌پردازد.

او غم و اندوهی و مسائلی که درون افراد انباشته شده است را با تکنیک های گفتار درمانی، درمان می‌کند. اختلالات روانی خاص آن ها مانند افسردگی یا اضطراب را تشخیص می‌دهد و برای درمان به افراد کمک می کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا در خصوص اینکه روان درمانگرکیست، توضیح دهیم.

محتوا

مفهوم روان درمانگر

یک روان درمانگر با صحبت کردن با افراد به آنها کمک می کند تا احساس شادی و سلامتی بیشتری داشته باشند و بهترین راه را برای کمک به آنها تعیین می کند. روانپزشکان، روانشناسان، مشاوران و مددکاران اجتماعی همه روان درمانگرانی هستند که هر کدام وظایف متفاوتی دارند ومی توانند با یک نفر، یک زوج، یک گروه یا یک خانواده کار کنند.

انواع روان درمانگر

گاهی اوقات برای درمان برخی مشکلات نیاز است که گفتار درمانی همراه با داروها یا تغییر سبک زندگی همراه باشد. ولی تمامی روان درمانگر ها مجوز این را ندارند که برای بیماران دارو تجویز کنند. روانپزشک ، روانشناس ، روانکاو ، روان درمانگر و … کلماتی هستند که افراد را در زمان مراجعه به مشاور و روان درمانگر دچار سردرگمی می کنند. در ادامه به توضیح هر کدام از این عناوین می‌پردازیم.

انواع روان درمانگر

روانپزشک (روان درمانگر)

روانپزشک دارای مدرک پزشکی بوده و بر خلاف سایر روان درمانگران و روانشناس ها می تواند داروهای مورد نیاز برای بیمار را تجویز نماید. بسیاری از متخصصین اعصاب و روان که به عنوان روانپزشک یاد می شوند، می توانند نسخه و دارو ارائه کنند. با این حال برای درمان بیماری ها و اختلالات روانپزشکی شایع نیاز به جلسات مشاوره دارند. روانپزشک می تواند به عنوان یک روان درمانگر در کنار بیمار باشد و به درمان اختلالات روان بپردازد.

روانشناس (روان درمانگر)

روانشناسان دارای مدرک روانشناسی هستند (باید فوق لیسانس یا دکتری باشند) و در مقوله هایی مانند روان درمانی، تست روانشناسی و درمان های بدون دارو دوره و آموزش دیده اند. همچنین در پروتکل های تحقیقاتی نیز حضور دارند و در خصوص مواردی خاص مانند زوج درمانی و مشاوره های تحصیلی می توانند افراد را راهنمایی کنند.
برخی از روانشناسان بر روی موارد بالینی آموزش می بینند و دکترای این رشته را دریافت می کنند و به افراد مشاوره روان درمانی می دهند.

مددکار اجتماعی

در واقع به متخصصانی گفته می شود که در مکان هایی مانند بیمارستان و آژانس های خدمات اجتماعی، خدمات ارائه می دهند. با این حال برخی از مددکاران اجتماعی نیز روان درمانگر هم هستند. آنها براساس نوع مدرک دریافتی، می توانند خدمات بالینی اجتماعی ارائه کنند.

روانکاو

روانکاوی نوعی روان درمانی است و تنها روشی است که با ناخودآگاه ، انگیزه ها و مکانیسم های دفاعی خارج از آگاهی ما ارتباط دارد. روانکاو نیز به عنوان روان درمانگر، خدمات روان درمانی ارائه می دهد و همه اصول روان درمانی را رعایت می کند.

بیشتر بخوانید: روان درمانی ایرانیان خارج از کشور

یک روان درمانگر چه می کند؟

روان درمانگران با استفاده از گفتار درمانی کمک می کنند تا افراد زندگی بهتر و سالم تری داشته باشند. نتایج روان درمانی نشان می‌دهد که این روش درمانی با تغییرات مثبت در بدن و مغز، احساسات و رفتار افراد را بهبود می بخشد.

روان درمانگر در گفتار درمانی نقش به سزایی دارد که در ادامه چند مورد از آن را نام برده ایم:

  • راه حلی برای مشکل شما ارائه می‌دهد.
  • کمک می کند تا شما موقعیت خود را درک کنید و به آن چیزی که از سر می گذرانید، آگاه باشید.
  • گفتگویی که با شما داشته است را تجزیه و تحلیل می‌کند.
  • به شما کمک کند تا رفتار خود را در موقعیت های خاص تغییر دهید.

در روش های قدیمی، روان درمانگر بیمار را به مدت 3 روز در هفته ملاقات می کرد و روی تخت می خواباند. اما امروزه بسیاری از افراد که تحت درمان با روان درمانگر هستند، فقط یک الی دو بار در هفته به روانپزشک مراجعه می کنند و روان درمان گر شروع به تجزیه و تحلیل فرد از ابعاد مختلف کرده و با کمک روش های مختلف روان درمانی از جمله درمان های شناختی – رفتاری و … درمان مناسب را برای مراجع انتخاب مینماید.

آموزش روان درمانگر

آموزش های ویژه ای در زمینه روانشناسی و مشاوره به روان درمانگران داده می‌شود. آنها برای دریافت مدرک و تبدیل شدن به یک روان درمانگر تحصیلات تکمیلی را به طور عملی به پایان می‌رسانند. برخی از افراد فقط کارشناسی ارشد را می گذارانند، که مشاور در نظر گرفته می شوند، نه روانشناس یا روانپزشک.

دلایل مراجعه به روان درمانگر

دلایل مختلفی برای مراجعه به روان درمانگر وجود دارند. در ادامه برخی از مشکلات که برای حل شدن نیاز به روان درمانگر هست را نام می‌بریم:

حل مشکلات رابطه
برای کاهش اضطراب یا استرس
تغییرات اساسی سبک زندگی
مدیریت واکنش های ناسالم
کنار آمدن با یک مشکل جدی سلامتی
رسیدگی به مشکلات جنسی
خواب بهتر

این مسائل روزمره گاهی اوقات می توانند به مشکلات بزرگ تری تبدیل شوند که اغلب روان درمانگران، این اختلالات سلامت روان را تشخیص می‌دهند و برای درمان به افراد کمک می کنند. مشکلات جدی ای مانند:

  • اختلالات اضطرابی
  • اختلالات خلقی
  • اعتیادها
  • اختلالات اشتها
  • اختلالات شخصیت

اگر هر یک از مشکلات ذکر شده را تجربه می کنید، نیاز به یک روان درمانگر دارید تا به شما کمک کند این مسائل را پشت سر بگذارید و احساس بهتری نسبت به خود در روابط و شرایط بحرانی داشته باشید.

دلایل مراجعه به روان درمانگر

بیشتر بخوانید: حد و مرز در روابط

از روان درمانگر چه انتظاری دارید؟

هنگامی که روان درمانگر مناسب خود را پیدا کردید، باید اطلاعات کافی در مورد خود به آنها بدهید تا بتوانند شما و سابقه پزشکی شما را درک کنند. در چند جلسه اول درمانگر با استفاده از آن اطلاعات وضعیت شما را خواهد شناخت و به شما برای درمان کمک می کند. این موضوع به روان درمانگر اجازه می دهد تا بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کنند.

روان درمانگران با توجه به مهارتی که دارند می توانند هم به بزرگسالان و هم به کودکان برای درمان، کمک کنند. ممکن است برای درمان مشکلات فوری، برنامه‌های کوتاه‌مدتی برای درمان بچینند و یا برای درمان مشکلات پیچیده‌تر، برنامه‌های درمانی بلندمدت ترتیب دهند.

انواع مختلفی از درمان که روان درمانگر انجام می‌دهد

درمان شناختی رفتاری (CBT)

در طی این نوع درمان الگوهای رفتاری و تفکری که ممکن است برای شما مضر باشد، شناسایی می‌شود و روان درمانگر به شما کمک می کند تا آن ها را تغییر دهید و شما با تلاش های خود افکار دقیق و رفتارهای عملکردی را جایگزین رفتار های آسیب زا می‌کنید و روان درمانگر در طی این تلاش‌ها همراه شما خواهد بود.

درمان بین فردی (IPT)

این درمان کوتاه مدت است و به شما کمک می کند تا بتوانید روابط بین فردی خود را کاملا درک کنید. در این درمان شما آموزش خواهید دید که احساسات خود را بهتر بیان کنید تا ارتباطتان با دیگران بهبود پیدا کند.

روان درمانی

این روش برای رسیدگی و درمان آسیب های دوران کودکی است. روان درمانگران با شناخت آسیب های کودکی شما و درک آن ها رفتار و سلامت روان شما را بهبود می‌بخشند.

درمان حمایتی

این رویکرد به شما کمک می کند تا منابع خود را برای کاهش اضطراب، تقویت مکانیسم های مقابله و بهبود عملکرد اجتماعی و جامعه توسعه دهید. روان درمانگران با راهنمایی و تشویق به شما کمک می کنند.

اگر با مشکلات سلامت روان خود دست و پنجه نرم می کنید، در نظر داشته باشید که با یک متخصص روان درمانی تماس بگیرید تا در مورد اینکه آیا روان درمانی برای شما مفید است یا خیر، مطمئن شوید.

سخن آخر

روان درمانگر، آموزش های لازم را در خصوص نحوه برخورد با تنش های روانی را به بیمار می دهد. در این مقاله درباره انواع روان درمانگر با شما صحبت کردیم. حتما به این نکته توجه کنید که یک روان درمانگر خوب را برای رفع مشکلات خود در نظر بگیرید.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع