روان درمانی (0 تا 100 روند درمانی + مزایا)

روان درمانی یک رویکرد درمانی برای کمک به افراد در بهبود سلامت روانی است. این درمان شامل مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و گفتگو‌هایی است که توسط متخصصان مانند روان‌شناسان و روانپزشکان ارائه می‌شود. هدف اصلی روان درمانی، شناسایی و مدیریت مشکلات روانی، تغییر رفتار‌ها و افکار نامطلوب، و کمک به افراد برای دستیابی به بینش و پذیرش بیشتر است.

این درمان می‌تواند به افراد در زمینه‌های مختلفی کمک کند، از جمله اضطراب، افسردگی، اختلالات شخصیت، مشکلات رابطه‌ای، اعتیاد و سایر مسائل روانی. روش‌های گوناگونی در روان درمانی وجود دارد، از جمله درمان شناختی-رفتاری، درمان روان تحلیلی، درمان گروهی و خانواده درمانی. در این مقاله، به بررسی انواع روش‌های روان درمانی، فواید و چالش‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

روان درمانی چیست؟

محتوا

روان درمانی چیست؟

روان درمانی نوعی درمان است که می‌تواند به افرادی که طیف وسیعی از شرایط سلامت روان و چالش‌های عاطفی را تجربه می‌کنند کمک کند. روان درمانی نه تنها می‌تواند به کاهش علائم کمک کند، بلکه انواع خاصی از آن می‌تواند به شناسایی علل ریشه‌ای روانشناختی بیماری کمک کند تا فرد بتواند عملکرد بهتری داشته باشد و بهزیستی عاطفی و بهبودی بیشتری داشته باشد.

شرایطی که روان درمانی می‌تواند به آن‌ها کمک کند عبارتند از مقابله با رویداد‌های استرس‌زا زندگی، تأثیر ضربه، بیماری پزشکی یا از دست دادن مانند مرگ یکی از عزیزان. و شرایط خاص سلامت روان مانند افسردگی یا اضطراب. انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد و برخی از انواع آن ممکن است در موقعیت‌های بالینی خاص بهتر عمل کنند و حتی ممکن است همراه با دارو یا سایر روش‌های درمانی استفاده شود.

00:15
truncate dir-rtl

هدف از روان درمانی چیست؟

بیشتر بخوانید: تفاوت روان درمانگر و روانشناس

انواع روان درمانی

روانپزشکان و سایر متخصصان سلامت روان از چندین نوع درمان استفاده می کنند. انتخاب نوع درمان بستگی به بیماری و شرایط خاص بیمار و ترجیحات او دارد. روانپزشکان و سایر پزشکان ممکن است رویکردهای مختلف را ترکیب کنند تا به بهترین شکل نیازهای فرد تحت درمان را برآورده کنند.

1. درمان شناختی رفتاری (CBT)

درمان شناختی رفتاری به افراد کمک می‌کند تا الگو‌های فکری و رفتاری ناسالم یا ناکارآمد را شناسایی و تغییر دهند و افکار و رفتار‌های عملکردی دقیق‌تری را جایگزین آن‌ها کنند. CBT می‌تواند در درمان انواع اختلالات از جمله افسردگی، اضطراب، اختلالات مربوط به تروما و اختلالات خوردن مفید باشد. به عنوان مثال، CBT می‌تواند به فرد مبتلا به افسردگی کمک کند تا الگو‌های فکری یا رفتار‌های غیرمفید یا ناسازگاری را که به افسردگی کمک می‌کند، تشخیص دهد و تغییر دهد.

2. درمان بین فردی (IPT)

درمان بین فردی یک نوع درمان کوتاه مدت است. این روش به بیماران کمک می‌کند تا مسائل زیربنایی بین فردی را که دردسرساز هستند، مانند غم و اندوه حل نشده، تغییر در نقش‌های اجتماعی یا کاری، درگیری با افراد مهم و مشکلات مربوط به دیگران، درک کنند. همچنین این درمان می‌تواند به افراد کمک کند روش‌های سالم برای ابراز احساسات و راه‌های بهبود ارتباطات و نحوه ارتباط آن‌ها با دیگران را بیاموزند. این روش اغلب برای درمان افسردگی استفاده می‌شود.

3. رفتار درمانی دیالکتیکی

این درمان نوع خاصی از CBT است که به تنظیم مؤثرتر احساسات کمک می‌کند و اغلب برای درمان افرادی که افکار خودکشی دارند و افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، اختلالات خوردن و PTSD استفاده می‌شود. این تکنیک مهارت‌های جدیدی را آموزش می‌دهد تا به افراد کمک کند مسئولیت شخصی خود را برای تغییر رفتار ناسالم یا مخرب بر عهده بگیرند و شامل درمان فردی و گروهی است.

4. درمان گروهی

در این رویکرد، گروهی از افراد با مشکلات مشابه تحت درمان قرار می‌گیرند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا از طریق تعامل با دیگران بینش صحیحی نسبت به مسیر درمان خود به دست آورند.

5. درمان خانواده درمانی

این رویکرد بر روی تعامل خانواده تمرکز دارد و به اعضای خانواده کمک می کند تا ارتباطات و الگوهای ناسالم را شناسایی و اصلاح کنند.

انواع روان درمانی

چرا روان درمانی انجام می شود؟

روان درمانی می‌تواند به درمان بیشتر مشکلات سلامت روان کمک کند، از جمله:

 • اختلالات اضطرابی، مانند اضطراب اجتماعی، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، فوبیا، اختلال هراس یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD).
 • اختلالات خلقی، مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی.
 • اعتیادهایی مانند اختلال مصرف الکل، وابستگی به مواد مخدر یا قمار اجباری.
 • اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی.
 • اختلالات شخصیت، مانند اختلال شخصیت مرزی یا اختلال شخصیت وابسته.
 • اسکیزوفرنی

همچنین، روان درمانی ممکن است به شما کمک کند تا:

 • کشکش با شریک زندگی خود یا شخص دیگری را در زندگی خود حل کنید.
 • اضطراب یا استرس ناشی از کار یا موقعیت های دیگر را از بین ببرید.
 • با تغییرات عمده زندگی مانند طلاق، مرگ یکی از عزیزان یا از دست دادن شغل کنار بیایید.
 • یاد بگیرید که واکنش های ناسالم، مانند خشم یا سایر رفتارهای تهاجمی را مدیریت کنید.
 • با یک مشکل سلامتی مداوم یا جدی، مانند دیابت، سرطان یا درد طولانی مدت کنار بیایید.
 • پس از آزار جسمی یا جنسی یا مشاهده خشونت، بهبود پیدا کنید.
 • اگر در خوابیدن مشکل دارید بهتر بخوابید.

برای دریافت مشاوره از دکتر سعید انصاری فرم زیر را پر نمائید🔽

نام
نام خانوادگی
تلفن
پیام
فرم‌ها با موفقیت ثبت شد!
لطفا فرم را دوباره پر کنید!

چگونه برای جلسات روان درمانی آماده شویم؟

برای آماده شدن برای جلسه روان درمانی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

جلسات روان درمانی
 1. فهرستی از موضوعات و سؤالاتی که می خواهید در جلسه مطرح کنید تهیه کنید. این امربه شما کمک می‌کند تا از چیزهایی که برای شما مهم است صحبت کنید.
 2. یادداشت برداری کنید. در طول هفته، هرگونه افکار، احساسات یا رخدادهایی را که می خواهید در جلسه مطرح کنید یادداشت کنید.
 3. در مورد انتظارات خود از جلسه فکر کنید. چه چیزهایی می خواهید به دست آورید یا یاد بگیرید؟ این مورد به روان درمانگر کمک می‌کند تا بهتر متوجه شود که چگونه می تواند به شما کمک کند.
 4. پرسش هایی که می خواهید در جلسه بپرسید را آماده کنید که می‌تواند شامل سؤالاتی در مورد رویکرد درمان، تجربیات درمانگر یا هرگونه نگرانی شما باشد.
 5. در مورد اینکه چگونه می‌خواهید از زمان جلسه استفاده کنید فکر کنید. آیا می خواهید بر موضوع خاصی تمرکز کنید یا می خواهید به طور کلی به وضعیت خود بپردازید.

مزایای روان درمانی

روان درمانی مزایای متعددی دارد و می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

 1. بهبودعلائم اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب، استرس و اختلالات شخصیت
 2. بهبود روابط بین فردی و حل تعارضات بین روابط خانوادگی، دوستانه و رمانتیک
 3. افزایش عملکرد خود در محیط های کاری یا تحصیلی
 4. کاهش استرس و بهبود سلامت جسمی
 5. شناسایی و تغییر الگوهای فکری و رفتاری مخرب
 6. شناسایی و توسعه استعدادها و قابلیت‌ها

نتیجه‌گیری

روان درمانی یک راهکار موثر و مفید برای بهبود سلامت روانی و کیفیت زندگی فرد است. این درمان با هدف کاهش علائم اختلالات روانی، بهبود روابط بین فردی، افزایش خودآگاهی و پیشرفت شخصی انجام می‌شود.

مطالعات نشان داده اند که روان درمانی می‌تواند به طور موثری به افراد کمک کند تا با چالش های روانی خود مقابله کرده و زندگی سالم تری داشته باشند. همچنین انجام آن می ‌تواند به بهبود عملکرد افراد در محیط های کاری و تحصیلی نیز کمک کند.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

نظرات بسته شده است.

تماس سریع