ویژگی هایی که روان درمانگر کانادا باید آن ها را دارا باشد

در دنیایی که در آن شرکت‌های داروسازی مصرف‌کنندگان را با تبلیغات داروهایی که همه چیز را از اضطراب گرفته تا ADHD درمان می‌کنند ترغیب می‌کنند، آسان است که یک قرص را به‌عنوان مهم‌ترین و عامل پایانی مشکلات زندگی در نظر بگیریم. در این مقاله قصد داریم ویژگی هایی که یک روان درمانگر کانادا باید آن ها را داشته باشد، برایتان توضیح داده‌ایم.

✔بیشتر بخوانید: روان درمانی ایرانیان خارج از کشور

تحقیقات در مورد اثربخشی رایج ترین داروهای تجویز شده نشان می دهد که این داروها می توانند علائم را در افراد مبتلا به افسردگی شدید کاهش دهند. این واقعیت باعث نشد ثابت شود که داروهای ضدافسردگی تقریباً برای همه چیزهایی که ما را از نظر روانی از آن رنج می‌بریم، مفید هستند.

این داروها برای علائم افسردگی متوسط یا خفیف موثر نیستند. بدتر از آن، عوارض جانبی و تداخل آنها با سایر داروها می تواند علائم روانی فرد را بدتر کند و باعث مشکلات جدی سلامتی شود.

روان درمانگر کانادا

گویی این به اندازه کافی بد نیست، اکثر داروهایی که برای درمان اختلالات روانی در نظر گرفته شده اند توسط متخصصان سلامت روان تجویز نمی شوند، بلکه توسط پزشکانی تجویز می شوند که در مدت 15 دقیقه یا کمتر درمان را در یک بطری بدون تلاش برای رسیدگی به افکار یا احساسات بیمار تجویز می کنند.

روان درمانی برای بسیاری از مشکلاتی که افراد را به دنبال درمان سوق می دهد ارزان تر و موثرتر از داروها است. برآورد اثربخشی روان درمانی، بر اساس صدها مطالعه تجربی، این است که تقریباً 80-75 درصد مواقع کارآیی دارد. این رقم بسیار چشمگیر است.

✔بیشتر بخوانید: اضطراب پس از مهاجرت

ویژگی های روان درمانگر کانادا

برای مؤثر بودن، روان درمانی باید به گونه ای ارائه شود که مجموعه ای از معیارهای کاملاً تعریف شده را برآورده کند. در ادامه ویژگی هایی که یک روان درمانگر کانادا باید آن ها را دارا باشد، برایتان آورده‌ایم.

1. دارا بودن مجموعه ای پیچیده از مهارت های بین فردی. روان درمانگران موثر می توانند خود را به خوبی بیان کنند. آنها در درک آنچه دیگران فکر و احساس می کنند زیرک هستند. در ارتباط با مشتریان خود، گرمی و پذیرش، همدلی و تمرکز بر دیگران و نه خود را نشان می دهند.
این برای شما چه معنایی دارد: وقتی در مورد چیزی که تجربه می کنید صحبت می کنید، به نظر می رسد درمانگر شما علاقه مند به یادگیری در مورد احساس شما است؟ آیا درمانگر شما می تواند به زبانی که شما می فهمید با شما ارتباط برقرار کند؟ آیا درمانگر شما به جای خودش در مورد شما صحبت می کند؟
2. توانایی کمک به شما: احساس می کنید می توانید به درمانگر اعتماد کنید. افراد در عرض 50 میلی ثانیه پس از ملاقات، تعیین می کنند که آیا می توانند به کسی اعتماد کنند یا نه. مراجعین معتقدند که درمانگران آنها مفید خواهند بود زیرا درمانگر هم به صورت شفاهی و هم غیرکلامی ارتباط برقرار می کند و نشان می‌دهد که او فردی است که مراجعه کننده می تواند به او اعتماد کند.
این برای شما چه معنایی دارد: وقتی برای اولین بار با این شخص ملاقات می کنید، حالات درونی شما به شما چه می گوید؟ آیا این کسی است که به شما اجازه می دهد احساس کنید که می توانید یک رابطه خوب داشته باشید و ایمان شما به این شخص مورد خیانت قرار نمی گیرد؟ درست است که منشور اخلاقی روانشناسان شامل این شرط است که افشای اطلاعات غیرقانونی است و باید به مقاماتی مانند پلیس یا سازمان های خدمات اجتماعی گزارش شود. با این حال، حتی این نیاز می تواند به شما کمک کند احساس کنید که می توانید به درمانگر اعتماد کنید، زیرا می دانید که شما و دیگرانی که به آنها اهمیت می دهید، در امان خواهید بود.
3. تمایل به ایجاد اتحاد با شما. یکی از قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌های نتیجه درمانی خوب، این احساس است که مراجع با درمانگران خود شراکت دارند. این به عنوان اتحاد درمانی شناخته می شود. درمانگران قادرند این اتحادها را با بسیاری از بیماران تشکیل دهند.
این برای شما چه معنایی دارد: آیا این حس را دارید که درمانگر شما علاقه مند است با تعیین اهدافی که هر دوی شما در مورد آنها موافق هستید، شما را به کار ببرد؟ اگرچه درمانگر به وضوح متخصص است، آیا احساس می کنید که درمانگر به اهداف شما در درمان اهمیت می دهد و مایل است با شما برای تعیین اهدافی که هر دوی شما با آنها موافق هستید همکاری کند؟
4. توانایی ارائه توضیحی از علائم شما، می تواند این توضیح را با تغییر شرایط تطبیق دهد. مراجعه کنندگان می خواهند بدانند چرا علائم خود را تجربه می کنند، حتی اگر این اولین باری نباشد که به دنبال درمان هستند. درمانگران توضیحاتی را ارائه می‌دهند که مراجع می‌توانند آن را درک کنند، اما آنها همچنین مایلند بر اساس روشی که درمان در آن آشکار می‌شود، تغییر کنند.
این برای شما چه معنایی دارد: آیا می دانید که درمانگر در مورد عوامل احتمالی علائم شما چه می گوید؟ این باید توضیحی باشد که بر اساس احساس خود شما از اینکه چه کسی هستید و چرا چنین احساسی دارید، باشد. همچنین باید احساس کنید که اگر شرایط تغییر کند یا اطلاعات جدیدی در مورد علائم شما در طول درمان آشکار شود، درمانگر مایل است انعطاف پذیر باشد و آن ها را هم در نظر بگیرد.
دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع