صحبت با نوجوانان در مورد مسائل جنسی را جدی بگیرید!

آیا شما هم از آن دسته والدینی هستید که معتقدند نوجوان شان نباید از مسایل جنسی آگاه شود؟ یا میخواهید در این باره با او صحبت کنید ولی نمی دانید چگونه؟ با توجه به بررسی های انجام شده هر چه زودتر با فرزندتان صحبت کنید، بهتر است.

صحبت کردن با نوجوانان در مورد رابطه جنسی می تواند برای والدین یک کار دلهره آور باشد، اما این یک کار بسیار مهم است. مهم است که با نوجوانان در مورد رابطه جنسی و روابط گفتگوهای باز و صادقانه داشته باشید و اطلاعات دقیقی در اختیار آنها قرار دهید. انجام این کار می تواند به نوجوانان کمک کند تا تصمیمات درستی بگیرند و از خطرات دوری کنند. با صحبت در مورد ارزش هایی که می خواهید به نوجوان خود منتقل کنید، مانند احترام به خود و دیگران و اهمیت تصمیم گیری مسئولانه صحبت کنید. توضیح دهید که رابطه جنسی بخشی عادی و طبیعی از زندگی است، اما مهم است که صبر کنید تا آماده شوید و در یک رابطه متعهد باشید. اطمینان حاصل کنید که در مورد خطرات بالقوه رابطه جنسی، مانند خطر بارداری و عفونت های مقاربتی صحبت کنید. همچنین صحبت در مورد رضایت و اهمیت احترام به مرزهای یکدیگر مهم است. در نهایت، منابعی را برای کسب اطلاعات بیشتر در اختیار نوجوان خود قرار دهید، مانند کتاب، وب سایت و متخصصان سلامت. با ارتباط باز و صادقانه، می توانید به نوجوان خود کمک کنید تا تصمیمات درستی در مورد رابطه جنسی خود بگیرد.

بیشتر بخوانید: تعیین حد و مرز در روابط

محتوا

آیا در مورد مسائل جنسی باید با نوجوان خود صحبت کنیم

صحبت کردن با نوجوانانمان در مورد رابطه جنسی می تواند یک مکالمه دشوار باشد، اما بسیار مهم است. مهم است که با نوجوانان خود در مورد رابطه جنسی باز صحبت کنیم و صادق باشیم و اطلاعات دقیقی در اختیار آنها قرار دهیم. همچنین باید بر اهمیت رضایت و احترام در تمام روابط جنسی تأکید کنیم. همچنین مهم است که با نوجوانان خود در مورد خطرات بالقوه درگیر شدن در فعالیت جنسی، مانند خطر بارداری و عفونت های مقاربتی صحبت کنیم. ما همچنین باید در مورد اهمیت پیشگیری از بارداری و اقدامات جنسی ایمن صحبت کنیم. در نهایت، مهم است که به نوجوانان خود اطلاع دهیم که می توانند با هر سؤال یا نگرانی که دارند و یا ذهنشان را درگیر کرده است می‌توانند به ما مراجعه کنند. با انجام این گفتگوها، می توانیم به نوجوانان خود کمک کنیم تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و آنها را ایمن نگه داریم.

میل جنسی و تمایل به جنس مخالف موضوعی نیست که آن را بتوان پنهان کرد و نادیده گرفت، لذا باید واقع بین بود و شرایط را پذیرفت تا از خطرات احتمالی آن پیشگیری نمایید.

باید بدانیم درگیر مسایل جنسی شدن فقط مشکل دختران نوجوان نیست و به شکلی دیگر پسران نوجوان هم در معرض خطر میباشند، مثل انواع بیماریهای جنسی، وابستگی و…

در بسیاری موارد نوجوان به مشکلات و بیماریهای جنسی و سایر خطرات رابطه جنسی زود هنگام فکر نمی کند چرا که از آنها مطلع نیست! می توان گفت دلایل متعددی سبب می شود که نوجوان به چنین روابط زودرسی روی آورد از جمله: آنها احساس میکنند بزرگ شده اند و به این کار نیاز دارند یا بسیاری از همسالان آنها در این مسیر قرار گرفته اند لذا آنها هم باید . . . ، دلیل دیگر وجود نیازی است که در خود احساس میکنند که گاهی هم موجب بروز خشم و استرس در آنها میگردد و تنها راه رهایی را برقراری رابطه می بینند.

این امکان وجود دارد تا با صحبت کردن با فرزندتان و برقراری رابطه دوستانه با وی فرزندتان را از خطر بر حذر دارید. حتما سوال می پرسید، چگونه؟! یکی از این راهها آشنا کردن نوجوان با فعالیت جنسی و بیان اینکه شرایط او را درک میکنید ولی او می تواند با برنامه ریزی برای آینده نیازهای جنسی خود را تامین نماید. باید از پیامدهای اجتماعی، جسمانی، روانی این رابطه زودهنگام آگاه گردند و به آن بیاندشند و سرانجام اینکه، چه چیزهای دیگری موجب می شود تا از رفع نیازهایشان رضایت داشته باشند.

لذا به موارد زیر توجه فرمایید:

  • از آنها بخواهید اگر تحت فشار نیازهای جنسی هستند، “نه گفتن” را بیاموزند.
  • به آنها کمک کنید تا برای تامین نیازهای جسمی و هیجانی احتمالی به روشهای دیگر بیاندیشند.
  • از او سوال کنید: چقدر از فعالیت جنسی سالم و ناسالم میداند؟
  • از او بخواهید به پیامدهای جنسی سالم و ناسالم فکر کنند و اثر آن را در آرزوها و زندگی آینده خویش ببیند.
  • روش های دیگری که میتواند به کنترل این غریزه کمک نماید به او آموزش دهید.

چگونه صحبت کردن در مورد مسائل جنسی را با نوجوان خود شروع کنیم

صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با نوجوان شما می تواند کار سختی باشد. مهم است که مکالمه را زود شروع کنید، زیرا می تواند به نوجوان شما کمک کند تا تصمیمات آگاهانه بگیرد و ایمن بماند. همچنین مهم است که در مورد رابطه جنسی باز و صادق باشید و فضای امنی برای سؤال پرسیدن نوجوان خود ایجاد کنید. برای شروع مکالمه، می‌توانید در مورد تغییراتی که آنها تجربه می‌کنند، مانند بلوغ و تغییرات بدن صحبت کنید. همچنین می‌توانید درباره اهمیت تصمیم‌گیری درست صحبت کنید، مانند انتظار برای داشتن رابطه جنسی تا زمانی که آنها آماده شوند. حتماً در مورد خطرات رابطه جنسی، مانند بیماری های مقاربتی و بارداری و اهمیت استفاده از کاندوم صحبت کنید. علاوه بر این، در مورد اهمیت رضایت و احترام به مرزهای دیگران بحث کنید. در نهایت، مطمئن شوید که نوجوانتان می‌داند شما همیشه آماده پاسخگویی به سؤالاتی که ممکن است داشته باشند، هستید. با شروع زودهنگام و مکرر مکالمه، می توانید به نوجوان خود کمک کنید تا تصمیمات آگاهانه ای بگیرد و در امان بماند.

مزایای اطلاعات دادن به نوجوانان در مورد رابطه جنسی

آگاه کردن نوجوانان در مورد رابطه جنسی بخش مهمی از رشد و آموزش آنها است. این می تواند به آنها کمک کند تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و خطرات مرتبط با فعالیت جنسی را درک کنند. آموزش جنسی به نوجوانان همچنین می تواند به آنها در ایجاد روابط سالم و درک اهمیت رضایت جنسی کمک کند. علاوه بر این، می تواند به آنها کمک کند تا پیامدهای فیزیکی و عاطفی فعالیت جنسی و همچنین خطرات احتمالی عفونت های مقاربتی را درک کنند. اطلاع رسانی به نوجوانان در مورد رابطه جنسی همچنین می تواند به آنها کمک کند تا تمایلات جنسی خود را درک کنند و در مورد سلامت جنسی خود تصمیم بگیرند. همچنین می تواند به آنها کمک کند تا نسبت به بدن خود و بدن دیگران آگاهی بیشتری داشته باشند و حس احترام به خود و دیگران را در خود پرورش دهند. با آموزش رابطه جنسی به نوجوانان، می توانیم به آنها کمک کنیم تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و روابط سالمی داشته باشند، چه در حال حاضر و چه در آینده.

صحبت نکردن با نوجوانان در مورد سکس چه عواقبی خواهد داشت

صحبت نکردن با نوجوانان در مورد رابطه جنسی می تواند عواقب جدی داشته باشد. مطالعات نشان داده اند که نوجوانانی که در مورد رابطه جنسی آموزش ندیده اند، بیشتر در معرض رفتارهای جنسی پرخطر مانند داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا داشتن چندین شریک جنسی هستند. این می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) یا باردار شدن شود. علاوه بر این، نوجوانانی که در مورد رابطه جنسی آموزش ندیده‌اند، ممکن است اهمیت رضایت را درک نکنند، که منجر به تجاوز یا آزار جنسی بالقوه می‌شود. علاوه بر این، نوجوانانی که در مورد رابطه جنسی آموزش ندیده اند، ممکن است پیامدهای عاطفی و روانی درگیر شدن در فعالیت جنسی را درک نکنند، که منجر به احساس گناه، شرم یا پشیمانی می شود.

به طور کلی، صحبت نکردن با نوجوانان در مورد رابطه جنسی می تواند عواقب جدی جسمی، عاطفی و روانی داشته باشد. برای والدین مهم است که با نوجوانان خود در مورد رابطه جنسی باز و صادقانه صحبت کنند تا اطمینان حاصل کنند که آنها در مورد خطرات و عواقب انجام فعالیت جنسی آموزش دیده و مطلع هستند. انجام این کار می تواند به نوجوانان در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند و از سلامت جسمی و روانی آنها محافظت کند.

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع