مدیریت زمان

مدیریت زمان

مدیریت زمان به فرایند سازمان دهی و برنامه ریزی زمانی بین کارها و فعالیت های روزانه گفته می شود. یک مدیریت زمان مناسب می تواند کارکردن فرد را بهبود بخشد و فرد در مدت زمان کمتر کار بیشتری انجام دهد. حتی در شرایطی که زمان فشرده است و فشار کاری بسیار بالا است می توان با مدیریت زمانی مناسب بیشترین استفاده را از زمان برد.
عدم موفقیت در مدیریت زمان می تواند به اثربخشی فرد آسیب برساند و باعث استرس و اضطراب شود.

بسیاری از افرادی که مدیریت زمان نمی کنند به نظرشان می رسد که بیست و چهار ساعت شبانه روز برای آن ها کم است به بیان دیگر فکر می کنند که زمان کافی ندارند. در حالی که تمام افراد شرایط یکسانی دارند پس چرا برخی افراد پیشرفت بیش تری می کنند و به اهداف بالاتر می رسند در حالی که برخی دیگر نمی توانند؟ پاسخ این سوال قطعاً مدیریت زمان است.

مدیریت زمان
مدیریت زمان

افراد موفق زمان شان را به مناسب ترین و بهینه ترین شیوه مدیریت می کنند. با استفاده از تکنیک های مدیریت زمان که در این مقاله به توضیح درباره آن ها می پردازیم قصد داریم تا به بهبود توانایی های شما و عملکرد موفقیت آمیزتر کمک کنیم.

مدیریت زمان مناسب نیازمند تمرکز بر فعالیت های مهم است. مشغولیت به معنای موثر بودن نیست. در حقیقت موثر بودن به معنای مشغولیت کمتر و اثربخشی بیشتر است. گذراندن یک روز بسیار شلوغ و پر از فعالیت معمولاً نتایج موثر کمتری دارد زیرا فرد تمرکز خود را بین فعالیت های بسیار متنوع و زیادی تقسیم می کند. با مدیریت زمان بهینه می توان کار را به بهترین کیفیت ممکن به سرانجام رسانید و نیازی به سختی بیشتر نیست.

دکتر سعید انصاری روانپزشک و متخصص اعصاب و روان ، در جلسات روان درمانی از روش های نوینی برای درمان اختلالات روانپزشکی استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با روانپزشک خوب در تهران روشماره های 02122771870 – 02122790453 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان به معنای برنامه ریزی برای چگونگی گذراندن فعالیت های روزمره و تعیین مدت زمان مورد نیاز به هر فعالیت است. شاید برخی بر این باور باشند که یادگیری مهارت های مدیریت زمان کاری غیر منطقی به نظر می رسد ولی باید بدانید که این تکنیک ها فوائد بسیار زیادی دارند:

– بهره وری و اثربخشی بیشتر
– شهرت حرفه ای بهتر
– استرس کمتر
– افزایش فرصت های پیشرفت
– فرصت های بزرگتر برای رسیدن به اهداف کاری و زندگی

عدم موفقیت در مدیریت زمان می تواند تاثیرات بسیار مخربی داشته باشد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

– از دست دادن مهلت ها و فرصت ها
– جریان کاری غیر موثر
– کیفیت کاری ضعیف
– بد نام شدن در حرفه مشخص
– استرس بیشتر

در زیر به نکات کلیدی مدیریت زمان اشاره می کنیم:

– زمانی از روز که بهره وری بالاتری دارید را مشخص کنید و فعالیت های دشوار را در این زمان انجام دهید.

– کارهای مهم را به تعویق نیندازید.

– از انجام چند فعالیت به طور همزمان بپرهیزید.

– آرامش خود را حفظ کنید و واقع بین باشید.

نتیجه گیری

با یادگیری تکنیک های مدیریت زمان به مرور می توانید حداکثر استفاده را از زمان ببرید و بهره وری بالاتری داشته باشید. از دیگر سو می توانید به اهداف زندگی تان با آرامش بیشتری برسید.

منبع : https://www.mindtools.com/pages/article/newHTE_00.htm

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع