مشاوره قبل و بعد از طلاق (جدایی)

محتوا

مشاوره قبل و بعد از طلاق (جدایی)

رابطه (ازدواج و جدایی) از مهمترین تجربه های زندگی هر فردی است. تفاوت اصلی بین آنها این است که طلاق (جدایی) می تواند برای همه افراد درگیر در طلاق دردناک باشد مانند فرزندان ، سایر اعضا خانواده و …

در حقیقت اندکی کمتر از ۲۵٪ از ازدواج ها به طلاق (جدایی) ختم می شوند و یک سوم از همه جدایی ها در 5 سال اول ازدواج رخ می دهد واقعیت این است که طلاق، صرف نظر از اینکه چقدر می تواند آرام بخش و یا ناراحت کننده باشد، یک عامل بسیار استرس زا و تغییر دهنده در زندگی است. حجم گسترده ای از مسائل حقوقی، عاطفی، روانی و جسمی که باید مورد توجه قرار گیرد، می تواند بسیار آزار دهنده باشد. علاوه بر این ایده ایجاد یک زندگی کاملاً جدید برای فرد می تواند احساساتش را فلج کند.
دکتر سعید انصاری روانپزشک و مشاور خانواده می تواند در خصوص مواردی مانند مشاوره ازدواج و طلاق (جدایی) راهنمایی های موثری نمایند.

مشاوره قبل و بعد از طلاق (جدایی)

اما خبر خوب این است که با گذشت زمان اوضاع احتمالا بهتر می شود. با این حال توصیه می شود که به روانپزشک برای مشاوره قبل و بعد از طلاق مراجعه نمایید تا تصمیم های درستی در خصوص آینده زندگی تان بگیرید.
زیرا روانپزشکان معتقدند که یک مشاوره خوب می تواند تاثیر مثبتی بر زندگی و مسایل مربوط به آن در حال و آینده شما داشته باشد.

چگونه یک مشاوره برای طلاق (جدایی)می تواند به فرد کمک کند؟

در وهله اول مشاور شرایط بعد از طلاق را دانسته و می تواند در خصوص تمامی موارد دردناک و یا ناخوشایندی که ممکن است از نظر روحی فرد را آزار دهد راهنمایی کند.
در ضمن می تواند به شما در نحوه زندگی بعد از جدایی کمک کند و همچنین در خصوص تاثیرگیری فرزندان از این اتفاق نیز صحبت خواهد کرد. همچنین در خصوص دلایل عدم موفقیت در زندگی تان صحبت خواهدشد تا دوباره تکرار نکنید.
دکتر سعید انصاری روانپزشک و زوج درمانگر مشاوره جدایی را به دونوع کلی تقسیم می کنند که در ادامه به هر یک نیز می پردازند.

مشاوره قبل از جدایی چیست؟

یک مشاور طلاق (جدایی) که یک روانپزشک یا روان درمانگر می باشد، می تواند به شما و شریک زندگی شما بیاموزد که چگونه به طور مؤثر ارتباط برقرار کنید و رفتارهای صحیحی داشته باشید در حالی که شما سعی می کنید حقوقی عاطفی، جسمی و مالی را که اغلب با طلاق همراه است را همزمان پیگیر باشید. این مشاور همچنین می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا واقعاً به طلاق احتیاج دارید یا خیر. به عبارت دیگر روانپزشک می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد ازدواج و یا طلاق کمک کند.
مشاوره خانواده و روانپزشک معتقدند که اگر در این بین کودکان نیز درگیر هستند حفظ روابط صحیح بسیار مهم است. به عبارت دیگر داشتن طلاق(جدایی) مدنی و سالم از طلاق با سرزنش و بی احترامی بسیار مهم تر است. برای حفظ رزندان و وارد شدن کمترین آسیب و حفظ رفاه آنها باید تمام تلاش خود را بکنیم یعنی در صورت جدایی باید مثل سابق در رفاه باشند.

مزایای مشاوره قبل از طلاق (جدایی)

مشاوره قبل از طلاق مزایای زیادی دارد که دکتر سعید انصاری در ادامه توضیح می دهند. رفتن به مشاوره قبل از طلاق می تواند بسیار سودمند باشد چرا که می تواند به والدین دارای فرزندی که می خواهند جدا شوند، کمک و راهنمایی کند تا نحوه بیان به فرزند را بدانند و فرزندان دچار آسیب های روحی، روانی و عاطفی نشوند.
همچنین در شناسایی و رفع هر گونه احساس های ضد و نقیض و گمرا کننده که مربوط به طلاق (جدایی)است نیز راهنمایی می کند.
در اخر روانپزشک به افراد قبل از طلاق راهنمایی هایی در خصوص نحوه بر خورد با چالش ها و موارد استرس زا می کند.

مشاوره قبل و بعد از طلاق (جدایی)

مشاوره بعد از طلاق (جدایی)چیست؟

علت مشاوره بعد از طلاق (جدایی)چیست؟ آیا نیاز است؟

این سوالاتی است که افراد بعد از جدایی از خود می پرسند. باید بدانیم افرادی که بعد از طلاق نزد مشاور رفتند راحت تر با مسائل خود کنار آمده و زندگی بهتری دارند.
صرف نظر از دلیل طلاق (جدایی)، پایان رابطه همراه با تعهد میتواند زندگی شما را مختل کند و عواطف عمیقی مانند غم ، استرس و اندوه را به وجود آورد. حقیقت این است که “زندگی پس از طلاق (جدایی)” برای بسیاری افراد احساس سنگینی ایجاد می کند. در حقیقت، آینده نامشخص اغلب دلهره آورتر از آن است که در میانه یک رابطه عمیقاً ناخوشایند قرار داشته باشید.

نکته خوب در مورد مشاوره بعد از طلاق این است که روانپزشک می تواند شما را در پی پیامدهایی که بعد از طلاق (جدایی)گریبان گیرشما می شود، راهنمایی کند. به طور خاص مشاوران طلاق از تکنیک های مختلفی برای بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس و پذیرش واقعیت استفاده می کنند بنابراین می توانید زندگی خود را مجدداً احیا کنید.

آنها همچنین به شما كمك می كنند تا با احساسات باقیمانده نسبت به گذشته خود به روشی سالم و سازنده مقابله کنید. بنابراین صحبت با مشاور طلاق (جدایی) می تواند آزادی شما از این احساسات را فراهم کند .
در حقیقت افراد وقتی سال ها در یک رابطه هستند و به هر دلیل جدا می شوند برایشان درک این باور سخت است که دیگر متاهل نباشند. در این مرحله است که مشاور طلاق (جدایی) وارد داستان می شود. مشاور طلاق می تواند در شناخت بعد های مختلف دیگر شما ، کمکتان کند و هویت خود را مجددا به دست آورید.

آیا به مشاوره بعد از طلاق (جدایی)احتیاج داریم؟

چگونه به این نتیجه برسیم که به مشاوره بعد از طلاق نیاز داریم؟ دانستنش راحت است بسیاری از افراد با این که سال ها از طلاق شان می گذرد هنوز با این مسئله کنار نیامده و یا باعث شده است که زندگی شان فلج شود، دچار غم و اندوه شوند و زندگی برایشان غیر قابل تحمل باشد. زیرا طلاق (جدایی) می تواند بر همه جنبه های زندگی تاثیر گذار باشد و مسائل عاطفی تا جسمی را درگیر کند.
پس اگر شکست عاطفی و روانی بعد از جدایی برایتان سخت و غیر ممکن است، باید به روانپزشک مراجعه کرده و به خودتان رسیدگی کنید. این موضوع در افرادی که دارای فرزند هستند نیز صدق می کند. زیرا باید از فرزندتان حمایت کنید و با داشتن جسم و فکری سالم این مهم امکانپذیر خواهد بود. پس با مراجعه به مشاور طلاق (جدایی)، مراقبت های لازم روانی و عاطفی خود را شروع نمایید.

دکتر سعید انصاری روانپزشک و متخصص اعصاب و روان  و مشاور شکست عشقی، در درمان بیماری های روانی مانند مشاوره قبل و بعد از طلاق به افراد راهنمایی های لازم را ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های تشخیص این بیماری می توانید با شماره های 02122771870 – 02122790453 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

احتمالا برخی از علائم بعد از طلاق (جدایی)را در خود مشاهده خواهید کرد که بسیار نگران کننده است. این علائم باعث می شود تا حتما به مشاور مراجعه نمایید زیرا نیاز به درمان های روانی جدی است.
این موارد در دوره سوگ درمانی برای جدایی تان برطرف می شود پس جای نگرانی ندارد. بروز این موارد شایع نیست و ممکن است در برخی افراد دیده نشود.

  • اختلال در خواب و یا مشکل در خوابیدن
  • احساس نا امیدی ، غم و اندوه
  • احساس بی ارزشی
  • کاهش ناگهانی و چشمگیر وزن یا افزایش آن
  • فرار از اجتماع و انزوا
  • از دست دادن علاقه به فعالیتهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
  • عصبانیت زود هنگام و غیرقابل کنترل
  • افسردگی مزمن
  • فک به خود کشی
  • اضطراب یا نگرانی بیش از حد که توانایی شما در انجام فعالیتهای روزمره را مختل می کند

نتیجه گیری

انتخاب یک مشاور خوب برای قبل و بعد از طلاق (جدایی) می تواند در این مراحل علاوه بر راهنمایی برای حفظ و یا پایان زندگی مشترک کمک کننده باشد.
اطمینان حاصل کنید که با مشاور تان احساس راحتی دارید. همچنین در خصوص عواقب طلاق (جدایی) با شما صادق باشد تا تصمیم صحیحی بگیرید.
در صورت والد بودن فرزندان خود را قبل و بعد از طلاق (جدایی) نزد مشاور ببرید تا دچار آسیب های جدی روانی و عاطفی نشوند.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع