کمک به فرد مضطرب | چگونه به فرد مضطرب کمک کنیم؟

کمک به فرد مضطرب باید همراه با همدلی و مهربانی باشد. در واقع، یک زندگی سالم دارای مقدار مشخصی از نگرانی است مگر آن که میزان آن به حد هشدار برسد. با این حال، اگر متوجه شدید که یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا یکی از عزیزان شما بیش از حد نگران چیزهایی مانند کارهای روزانه، امنیت خانواده خود، یا موقعیت‌هایی است که دیگران آن‌ها را تهدیدکننده نمی‌دانند، ممکن است این سطح از اضطراب غیر عادی تلقی شود، در حالی که شاهد استرس و اضطراب عزیزانمان بسیار طاقت فرساست، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به آنها انجام دهید. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره روش‌های کمک به فرد مضطرب بیشتر بدانیم.

 چرا کمک به فرد مضطرب از اهمیت بالایی برخوردار است؟

اهمیت کمک به فرد مضطرب

کمک به فرد مضطرب به چند دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که فردی این احسای را تجربه می‌کند، ممکن است درد عاطفی یا روانی را تجربه کند و ارائه کمک و حمایت می تواند تفاوت قابل توجهی در احساس او ایجاد کند. تحقیقات نشان داده است که عوامل اجتماعی، شخصیتی و محرک نقش مهمی در کمک به رفتار در پاسخ به نگرانی و پریشانی دارند. هنگام کمک به یک فرد مضطرب، گوش دادن بدون قضاوت، تایید احساسات و ارائه حمایت ضروری است. این می تواند به فرد کمک کند که در تجربه خود احساس کند درک شده است.

بیشتر بخوانید: اضطراب در کودکان و نوجوانان

راه های کمک به فرد مضطرب

راه های کمک به فرد مضطرب

کمک به یک فرد مضطرب برای بهبودی سریعتر بسیار مهم است. با ارائه پشتیبانی، گوش دادن بدون قضاوت و کمک به فرد مضطرب برای دسترسی به متخصص این حوزه اگر شناخت و تجربه‌ای در این زمینه دارید، می توانید تأثیر مثبتی بر زندگی افراد بگذارید. در زیر تعدادی از راه های موثر را آورده‌ایم.

درباره اضطراب بیاموزید

اختلالات اضطراب، سالانه 40 میلیون نفر از آمریکایی های 18 ساله یا مسن تر را تحت تاثیر قرار می دهد که آن را به شایع ترین بیماری روانی در ایالات متحده تبدیل کرده است، در حالی که اضطراب یک بیماری قابل درمان است، تنها حدود یک سوم از افرادی که موفق به تشخیص اضطراب خود شده اند، درمان اضطراب را دریافت می کنند. از آنجایی که این احساس یک اختلال پیچیده است، تعریف و تشخیص آن با یک سری معیارهای کلی می تواند دشوار باشد. به همین دلیل، متخصصان سلامت روان این اختلال را به چند دسته تقسیم کرده اند. شناخت این اختلال برای کمک به فرد مضطرب بسیار کمک کننده است.

علائم اضطراب را بشناسید

اضطراب می تواند به طرق مختلف و در سطوح مختلف شدید ظاهر شود. اما علائم یا نشانه ها اغلب یکسان هستند. اگرچه فهرست جامعی نیست، اما علائم جسمی، افکار و رفتارهای فرد مضطرب بسیار واضح هستند. در نتیجه شناخت این علائم برای کمک به فرد مضطرب موثر است.

چگونه-به-فرد-مضطرب-کمک-کنیم

پیشنهاد دادن روش‌های موثر

کمک به فرد مبتلا به اضطراب با درک و شناخت علائم نگرانی بیش از حد، بهترین نقطه آغاز کمک به فرد مضطرب است. دکتر گیل سالتز، روانپزشک، دانشیار روانپزشکی در بیمارستان پرسبیتریان نیویورک، اظهار می دارد بسیاری از افراد مبتلا به اختلال اضطراب نمی دانند چه اتفاقی در حال وقوع است.

سالتز می‌گوید: دوستان و خانواده اغلب مشاهده می‌کنند که عزیزشان برای رفع اضطراب به کمک نیاز دارد، گاهی اوقات بهتر از خود شخص این وضعیت را می فهمند. اگر دوست یا عزیز شما مکرراً از شما نوعی سؤال می‌پرسد که “اگر اتفاق وحشتناکی بیفتد چه می‌شود” و سپس به دنبال اطمینان خاطر از شماست، سالتز می‌گوید با اطمینان دادن به آنها، در واقع اضطراب آنها را تداوم می‌بخشید.

شما می‌توانید روش‌هایی را برای کاهش اضطراب آن‌ها مانند تمرین مدیتیشن، ورزش، تنفس عمیق یا صحبت با یک درمانگر پیشنهاد کنید.

بیشتر بخوانید: مشاوره آنلاین روانشناسی

چگونه به فرد مضطرب کمک کنیم؟

گوش کنید و به تسهیل یک برنامه کمک کنید

برای کمک به فرد مضطرب گوش دادن فعال بسیار اهمیت دارد و وقتی فرد مضطرب حس می‌کند افراد دیگر در کنار او هستند و او را قضاوت نمی‌کنند، احساس بهتری خواهد داشت.

کاترین ریچاردسون، درمانگرTalkspace، می‌گوید: «اگر کسی را می‌شناسید که با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کند، با او تماس بگیرید و فقط با گوش دادن به آنچه می‌گوید، از او حمایت کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه مکالمه را شروع کنید، از آنها بپرسید که چگونه می توانید کمک کنید. او می‌گوید: «به آن‌ها اجازه دهید بدانند که وقتی احساس اضطراب می‌کنند می‌توانند به سراغ شما بیایند و شما دوست دارید در کنار آنها باشید.

با هم می‌توانید برنامه‌ای برای تسهیل این فرآیند، مانند ملاقات حضوری، صحبت با تلفن یا برقراری ارتباط آنلاین داشته باشید. اما مهم‌تر از همه، او می‌گوید، اگر احساس می‌کنید واقعاً در حال مبارزه هستند و می‌توانند درمان شوند، آنها را تشویق کنید که به دنبال کمک باشند.

تشخیص آنچه می تواند کمک کننده باشد

علاوه بر دریافت کمک های بهترین روانپزشک، افرادی که با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند تشویق می شوند تا به دنبال راه هایی برای کمک به مدیریت علائم خود در خانه باشند. رویکردها و فعالیت‌های مختلفی وجود دارد که افراد می‌توانند به عنوان بخشی از یک برنامه برای کاهش علائم خود امتحان کنند. برای کمک به فرد مضطرب، بودن در کنار فرد و همراهی در برنامه درمانی او بسیار مهم است. ورزش منظم یا هر نوع فعالیت بدنی، مدیتیشن ذهن و تنفس عمیق و مدیریت ریلکس کردن عضلات در کنار فرد مضطرب بسیار مفید است.

بدانید چه چیزی مفید نیست

مهم است که از قضاوت کردن و سرزنش کردن عزیزان در مواقعی که آنها احساس اضطراب می کنند اجتناب کنید. حتی زمانی که بیش از همه ناامید هستید، بایستید، نفسی بکشید و به عقب برگردید. آنها باید ببینند که شما آنها را بدون قید و شرط دوست دارید، حتی زمانی که اضطرابشان زیاد است.

به گفته سالتز، درک این نکته مهم است که ادامه دادن به گفتن “نگران نباشید زیرا…” در واقع کمک کننده نیست، حتی اگر دوست یا عزیز شما فکر کند که اینطور است.

ریچاردسون می گوید اشتباه دیگری که باید از آن اجتناب کرد، ایفای نقش یک متخصص بالینی است. او می‌گوید: «حتی اگر تجربه مواجهه با اضطراب داشته باشید، همیشه نمی‌دانید چه چیزی برای دیگران بهتر است.»

همچنین ریچاردسون توصیه می‌کند که حامی باشید و به دوست یا عزیزتان اجازه دهید بداند که در کنار آنها هستید. او می‌گوید: «همچنین می‌توانید آنچه را که ممکن است برای فرد مبتلا به اضطراب مفید باشد، به اشتراک بگذارید، اما پس از گذراندن این مراحل، به آنها توجه مثبت بی‌قید و شرط بدهید.»

بیشتر بخوانید: درمان اضطراب در کودکان

حد و میزان دخالت خود را کنترل کنید

با صحبت با یک متخصص سلامت روان، می توانید نقش خود و نحوه مدیریت بهترین احساسات را در حین حمایت از یک عزیز بهتر درک کنید.

سالتز می‌گوید: «شما ممکن است به فرد مضطرب پیشنهاد کمک کنید، اما در پایان، نمی‌توانید به زور به او کمک کنید. چرا که خود شخص بایستی از شما طلب کمک کند.»

وقتی این اتفاق می‌افتد، سالتز می‌گوید که می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا یک درمانگر پیدا کنند یا به آن‌ها پیشنهاد همراهی در جلسات روانشناسی بدهید، اما در واقع نمی‌توانید آنها را مجبور کنید که بروند یا مجبورشان کنید به روشی های دیگر شرکت کنند.

منابع را به اشتراک بگذارید

حتی اگر دوست یا عزیز شما فهرستی از منابع یا وب سایت های اختصاص داده شده به اضطراب داشته باشد، همچنان می توانید سایت ها، کتاب ها، مقالات و برنامه های مفیدی را جستجو کنید تا با آنها به اشتراک بگذارید. اگر به یک پزشک یا متخصص سلامت روان آشنا به اضطراب دسترسی دارید، می توانید از آنها نیز منابع بخواهید.

در اینجا چند مورد برای شروع وجود دارد:

  • انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا
  • اتحاد ملی بیماریهای روانی
  • موسسه ملی سلامت روان
  • اداره خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد

بدانید چه زمانی، زمان درست برای درخواست کمک است

حتی با وجود اینکه علائم این اختلال می‌تواند طاقت فرسا و دائمی باشد، اما قابل درمان است. اگر کسی که دوستش دارید اضطراب فراگیر را تجربه می کند، یا نگرانی دارید که اضطراب در زندگی روزمره تداخل داشته باشد، او را تشویق کنید که از پزشک متخصص سلامت روان کمک بگیرد.

✔ از بین تمام راه‌هایی که برای کمک به فرد مبتلا به اضطراب وجود دارد، این ممکن است مهم‌ترین راه باشد.

یادتان باشد در کمک به فرد مضطرب نقش شما ارائه حمایت است نه درمان. برای یافتن درمانگر، روانشناس یا روانپزشکی که اضطراب را درمان می کند، پیشنهاد کمک کنید. در مورد گزینه های درمانی آنلاین و حضوری با آنها صحبت کنید. افرادی که با اضطراب زندگی می کنند اغلب با انجام ترکیبی از درمان ها از جمله روان درمانی، دارو درمانی و خود مدیریتی می توانند احساس بهتری داشته باشند.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع