اختلال چند شخصیتی

محتوا

اختلال چند شخصیتی

تفاوت اختلال چند شخصیتی و اسكيزوفرنی چیست؟ اختلال چند شخصیتی چه علائمی دارد؟ اختلال هویتی یا اختلال چند شخصیتی یک نوع بیماری پیچیده روانی بوده که به دلایل مختلفی مانند آسیب روانى شدید در زمان کودکی ( معمولاً ناشی از سوء استفاده جنسی، احساسی، فیزیکی و …) به وجود می آید.

اختلال چند شخصیتی چیست؟

اکثر افراد در طول زندگی شان تجربه چند شخصیتی را به صورت خفیف دارند. ولی اختلال چند شخصیتی نوع شدید این بیماری بوده و فرایندی روانی است که ارتباط با افکار فرد، خاطرات، احساسات، فعالیت ها و هویت اصلی وی قطع می شود. این اختلال ناشی از یک استرس روانى شدید می باشد. این اختلال به نوعی مکانیسم وفق دادن می باشد، طوری که فرد واقعه ناراحت کننده را به طور کلی فراموش می کند و خود را فردی دیگر تصور می کند.

اختلال چند شخصیتی
اختلال چند شخصیتی

علائم اختلال چند شخصیتی

اختلال چند شخصیتی به معنای حضور دو یا چند شخصیت و هویت جداگانه بوده که بر رفتار فرد به صورت قدرتمندی تاثیر می گذارند. در این بیماری فرد می تواند وارد فاز شخصیتی شود و به طور کلی اطلاعات و موارد کلیدی مهم زندگی خود را فراموش کند.
شخصیت ها هر کدام حافظه مخصوص به خود را دارند. هر شخصیت سن، جنسیت و حتی نژاد مخصوص به خود را دارد. هر کدام از شخصیت ها رفتار، طرز صحبت کردن، طرز راه رفتن و ویژگی های مخصوص به خود را دارند. زمانی که شخصیتی بروز می کند و فرد را تحت کنترل می گیرد، رفتار و افکار فرد تغییر می کند. این تغییر می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه و یا چند روز به طول انجامد. ولی زمانی که فرد هیپنوتیز می شود عکس العمل شخصیت ها به درخواست های روانپزشک بسیار سریع است.
فردی که به اختلال چند شخصیتی دچار است، در کنار این بیماری احتمال دارد که به بیماری های دیگری هم مبتلا شود. در زیر به برخی از این بیماری ها اشاره می کنیم:

افسردگی
– اختلالات خلقی
– تمایل به خودکشی و افکار خودکشی
– اختلالات خواب ( کابوس های شبانه، راه رفتن در خواب و بی خوابی )
اضطراب، حمله پانیک ، فوبیا ها
– سوء مصرف مواد مخدر و الکل
– علائم روان پریشی مانند توهمات
– اختلالات غذایی

از دیگر علائم اختلال چند شخصیتی می توان به سر درد، کم خونی، بیهوشی، عدم اطلاع از زمان و برخی علائم فیزیکی اشاره کرد. برخی افراد مبتلا به این اختلال امکان دارد که خود آزاری، خرابکاری و خشونت فردی و اجتماعی هم انجام دهند. برای مثال فردی که به اختلال چند شخصیتی دچار است امکان دارد که خود را در وضعیت هایی مانند رانندگی با سرعت بالا، دزدی کردن از دوستان و همکاران و … ببیند و توانایی کنترل خود را نداشته باشد.

اختلال چند شخصیتی نوع شدید این بیماری بوده و فرایندی روانی است که ارتباط با افکار فرد، خاطرات، احساسات، فعالیت ها و هویت اصلی وی قطع می شود. دکتر انصاری روانپزشک و متخصص اعصاب و روان ، در جلسات روان درمانی از روش های نوینی برای درمان اختلالات روانپزشکی استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با روانپزشک خوب در تهران روشماره های 02122771870 – 02122790453 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تفاوت اختلال چند شخصیتی و اسكیزوفرنی

اسكیزوفرنی و اختلال چند شخصیتی در اغلب مواقع با هم اشتباه گرفته می شوند ولی این دو بیماری روانی کاملاً از هم متفاوت اند. شیزوفرنی یک اختلال حاد روانی بوده که شامل جنون و روانپریشی مکرر می باشد. فرد مبتلا به اسكیزوفرنی چیزهایی را می بیند و می شنود که حقیقت ندارند. همچنین افکار و باورهایی دارد که ناشی از توهمات وی می باشد. افراد مبتلا به شخصیت های مختلفی ندارند.
منبع : https://www.webmd.com/mental-health/dissociative-identity-disorder-multiple-personality-disorder#2

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع