اضطراب پس از مهاجرت؛ 6علت مهم، علائم و درمان

اضطراب پس از مهاجرت در هنگام نقل مکان به یک شهر جدید می تواند چالش برانگیز و استرس زا باشد. وقتی مردم به کشور جدیدی نقل مکان می کنند، اغلب احساس نگرانی و استرس می کنند. این مسئله طبیعی است و برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد، اما اگر این احساس را برای مدت طولانی داشته باشند، می تواند به مشکل بزرگتری به نام اختلال اضطراب تبدیل شود.در این مقاله به اینکه چرا زندگی در داخل کشور جدید می تواند استرس زا باشد و علت آن چیست می‌پردازیم.

محتوا

آیا اضطراب پس از مهاجرت امری طبیعی است؟

اضطراب پس از مهاجرت زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به شهری نقل مکان می‌کند و یا برای ادامه تحصیل خود به کشور دیگری میرود. گاهی اوقات وقتی از خانه و خانواده خود دور هستید، ممکن است وغمگین شوید و دلتان برای آنها تنگ شود. این موضوع کاملا طبیعی است که چنین احساسی داشته باشید و نباید از برای آن خجالت بکشید، اما اگر به این احساسات توجه نکنید، ممکن است به احساسات شما آسیب زیادی وارد کند و حتی احساس بدتری در شما ایجاد کند. پس سعی کنید به احساسات خود توجه کنید و آنهارا نادیده نگیرید.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب اضطراب

علت اضطراب پس از مهاجرت

زمانی که به کشوری جدید نقل مکان می کنید، طبیعی است که احساس اضطراب کنید، اما آنچه باعث می شود مردم این احساس را داشته باشند ، بسته به دلیل ترک کشور خود می تواند برای هر فردی متفاوت باشد.اگر کسی هر یک از این موقعیت های که در ادامه اشاره می‌کنیم را پشت سر بگذارد، ممکن است احساس نگرانی و ترس کند،. . اضطراب پس از مهاجرت شامل دلایل مختلفی است که در زیر آورده است:

1. چالش‌هایی مانند دسترسی نداشتن به نیازهای اولیه

2. دورشدن از اعضای خانواده

3. تغییر مجل کار و زندگی برای مدتی طولانی

4: احسای دلتنگی برای دوستان و خانواده

5: سازگاری با چالش‌های فرهنگی و مذهبی

6: تبعیض نژادی

علت اضطراب پس از مهاجرت

علائم اضطراب پس از مهاجرت

مهاجرت به یک کشور جدید یک تغییر واقعا بزرگ و مهم در زندگی یک فرد است. زمانی که افراد به یک کشور جدید نقل مکان می کنند، باید فرآیند خاصی به نام مهاجرت را طی کنند. در طول این فرآیند، آنها به این فکر می کنند که کشور جدید چه تأثیری بر آنها خواهد داشت. حتی اگر کشور جدید شبیه به خانه قدیمی آنها باشد، آنها هنوز باید با تغییراتی که با زندگی در یک مکان جدید به وجود می آید کنار بیایند. اما اگر کشور جدید با خانه قدیمی آنها بسیار متفاوت باشد، تغییرات حتی بزرگتر خواهد بود. هر کس روش خاص خود را برای مقابله با این تغییرات دارد. افسردگی پس از مهاجرت و اضطراب به وضوح تاثیرات ناشی از مهاجرت هستند.

سوء مصرف مواد نیز یکی دیگر از موارد است که ممکن است در هنگام مهاجرت برای افراد پیش بیاید و در گروه سنی 20 تا 30 سال رایج است. سردرگمی زیاد و غم انگیزترین چیز در مورد جابجایی افراد این است که آنها واقعاً زمانی برای پیدا کردن راه هایی برای منحرف کردن ذهن خود از کار ندارند؛ بنابراین حتی اگر بپرسید چرا یک ساعت را به وقت گذرانی با دوستان یا ورزش نمی گذرانید، جوابشان قطعا این است که زمانی برای انجام تفریح ندارند و در پایان روز تنها کاری که آنها می خواهند انجام دهند این است که یک فنجان چای بنوشند و به رختخواب بروند.

اگر علاقه دارید درباره رابطه اضطراب و اقسردگی بیشتر بدانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله دیگر ما را مطالعه کنید.

علائم اضطراب پس از مهاجرت

درمان اضطراب پس از مهاجرت

تحقیقات نشان می دهد که مهاجران در مقایسه با جمعیت بومی کشور میزبان، نرخ بالاتری از اختلالات روانی، به ویژه اضطراب پس از مهاجرت دارند. این مسائل می تواند تا سال ها پس از مهاجرت ادامه داشته باشد و در صورت عدم درمان اضطراب می تواند منجر به عواقب شدیدی مانند افسردگی، ناامیدی و حتی خودکشی شود. کمک گرفتن از یک روان درمانگر یا روانپزشک می تواند به کاهش تأثیر منفی این اختلالات کمک کند.

برخی از مهاجران به دلیل محدودیت های مالی یا موانع زبانی در دسترسی به مشاوره یا روان درمانی در کشور جدید خود با چالش هایی روبرو هستند. با این حال، پیشرفت‌های فناوری این امکان را برای ایرانیان مقیم خارج از کشور فراهم کرده است که بتوانند مشاوره‌های روانپزشکی آنلاین از راه دور را با هزینه‌ای مقرون به صرفه‌تر در مقایسه با گزینه‌های محلی دریافت کنند. این فرصتی را برای آنها فراهم می کند تا به طور موثر به مسائل مربوط به سلامت روان خود بپردازند.

سخن آخر

اضطراب پس از مهاجرت موضوعی است که ممکن است برای هر فردی که قصد انجام این کار را دارد اتفاق بیفتد. بخشی از جمعیت راهی برای جا افتادن و ادامه دادن پیدا می‌کنند، اما همیشه درصد کمی وجود دارد که با وجود داشتن افراد زیادی از یک فرهنگ و مکان – دلتنگ خانه هستند، دلتنگ غذای کشور خود می‌شوند، که خیلی مهم است. در این مقاله سعی کردیم درباره اضطراب پس از مهاجرت به طور کامل صحبت کنیم تا شما را با این مسئله مهم آشنا کنیم.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع