آنچه نوجوانان باید درباره حد و مرز روابط بدانند

نوجوانان اغلب خود را در موقعیت‌های دشواری با دوستان، پارتنر و یا سر قرار می‌بینند که در آن در برقراری ارتباط با نیازها یا ارزش‌های خود به مشکل برمی‌خورند. حتی زمانی که خود می‌دانند که کسی در حال عبور از حد و مرز رابطه با آنها است، ممکن است برای بیان اینکه این موقعیت باعث ناراحتی آنها شده است، اعتراض نکنند. به همین دلیل، والدین باید با نوجوانان خود برای ایجاد حد و مرز در روابط با دیگران، فرزندانشان را راهنمایی کنند. در ادامه به این موضوع که “حد و مرز چیست” پرداخته می‌شود.

اگرچه مرزهای رابطه برای همه متفاوت است، اما وقتی به درستی انجام شود، به نوجوانان کمک می کند تا برای محافظت از خود محدودیت هایی را با دیگران تعیین کنند. تعیین حد و مرز در روابط به نوجوانان اجازه می دهد تا با افراد دیگر در مورد اینکه چه چیزی خوب است و چه چیزی برای آنها خوب نیست ارتباط برقرار کنند و برای دوستی نوجوانان و روابط دوستی ضروری است.

حتی ممکن است برای برخی از افراد بزرگسال در زندگی آنها مانند یک مربی یا یکی از بستگان، داشتن مرزهایی لازم باشد. در این مقاله چند دستورالعمل برای کمک به نوجوان خود در تعیین حد و مرز رابطه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: دانش آموزان دارای تروما

محتوا

حد و مرز چیست؟

حد و مرز رابطه محدودیت هایی هستند که نوجوانان برای محافظت از خود در برابر صدمه دیدن، دست درازی یا سوء استفاده ایجاد می کنند. به عنوان بیانی از ارزش خود، مرزها به دیگران اجازه می دهد تا بدانند نوجوان شما کیست، برای چه چیزی ارزش قائل است و چگونه می خواهد با او رفتار شود. علاوه بر این، حد و مرز در روابط به ایجاد فضای بین نوجوان شما و سایر افراد در زمانی که به آن نیاز دارند کمک می کند.

حد و مرزهای سالم برای موفقیت روابط حیاتی هستند – هم مرز دوستانه و هم مرز عاشقانه. صحبت در مورد تعیین مرزها به نوجوانان کمک می کند تا احساس کنند و محدودیت های خود را تشخیص دهند و همچنین از آنها می خواهد که به وضوح و صادقانه در مورد آن احساسات و محدودیت ها صحبت کنند.

چرا حد و مرز در روابط مهم هست

یادگیری چگونگی تعیین حد و مرزها – چه فیزیکی و چه احساسی – بخش مهمی از رشد است. همچنین برای ایجاد روابط دوستانه نیز ضروری است.

با این حال، متأسفانه، بسیاری از نوجوانان در تعیین حد و مرز با دوستان خود و در روابط دوستی خود مشکل دارند. و هنگامی که این اتفاق می افتد، آنها را در معرض خطر همه چیز قرار می دهد، از دوستی های ناسالم گرفته تا زورگویی و سوء استفاده از قرار ملاقات.

البته تعیین حد و مرز در روابط کار آسانی نیست. این ناخوشایند است و نوجوان را مجبور می کند تا بر جای خود بایستند و چند خط دور خود بکشند. علاوه بر این، ایجاد مرزها به افراد دیگر می تواند باعث ایجاد مکالمات دشوار یا موقعیت های ناراحت کننده شود.

تعیین حد و مرز در رابطه
تعیین حد و مرز در رابطه

با این حال، این یکی از مهمترین چیزهایی است که نوجوانان باید یاد بگیرند که چگونه انجام دهند. نه تنها ایجاد مرزها با افراد دیگر به ایمن نگه داشتن نوجوان شما کمک می کند، بلکه می تواند به محافظت از سلامت روان او نیز کمک کند. قرار گرفتن در یک رابطه ناسالم یا تجربه سوء استفاده از قرار ملاقات، تعدادی عواقب منفی دارد.

اگر نوجوان شما افرادی مانند دوستان قلابی، پارتنر کنترل کننده یا بزرگسالی دارد که باعث می شود احساس ناراحتی، بی احترامی یا بی لیاقتی در او ایجاد کند، باید حد و مرزهایی را با آن افراد در نظر بگیرد. اجازه دادن به افراد برای رفتار ناسالم با آنها نه تنها منجر به روابط ناسالم می شود، بلکه می تواند از نظر ذهنی و عاطفی بر نوجوان شما نیز تأثیر بگذارد.

نحوه تعیین حد و مرز در روابط

مانند بزرگسالان، نوجوانان نیز در روابط خود با سناریوهای مختلفی مواجه می شوند. آنها ممکن است نیاز داشته باشند که به یکی از دوستانشان بگویند که نمی‌توانند در امتحان تقلب کنند و یا به شخص دیگری بگویند که نمی خواهند پشت سر افراد دیگر بدگویی کنند. شاید دوست دیگری دارند که همیشه پول قرض می کند. اینها همه سناریوهایی هستند که تعیین مرزها می تواند برای مقابله با آنها مفید باشد. نوجوانان حتی ممکن است در موقعیت هایی قرار بگیرند که نیاز دارند احساسات خود را در مورد رابطه جنسی بیان کنند.

نکته این است که نوجوان شما در طول زندگی‌اش با موقعیت‌های مختلفی مواجه می‌شود که ارزش‌ها و باورهای او را به چالش می‌کشد و دانستن اینکه چگونه حد و مرزها را تعیین کند می‌تواند به او کمک کند که ایمن بماند و به آنچه که هستند وفادار بماند. در اینجا چند نکته برای تعیین حد و مرز در روابط وجود دارد:

به نوجوان خود کمک کنید تا احساسات خود را شناسایی کند

یادگیری تشخیص و برچسب زدن احساسات مختلف آنقدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست. تمرین لازم است تا نوجوان شما صبر کند و به احساس خود در هر موقعیتی فکر کند. آنها ممکن است تشخیص دهند که ناراحت هستند، اما آیا عصبانی، ناامید یا غمگین هم هستند؟ توانایی تشخیص دقیق احساس آنها اولین قدم در تعیین مرزها است.

به نوجوان خود بیاموزید که به احساس خود اعتماد کند

بگذارید نوجوانتان بداند که همیشه باید به حس خود اعتماد کند. اگر چیزی در مورد یک موقعیت اشتباه یا ناموفق باشد، احتمالاً همین گونه است. آنها صرف نظر از اینکه دیگران چه می گویند، بیش از حد حساس نیستند. نکته این است که آنها باید به آنچه هستند صادق باشند – نه آن چیزی که دیگران از آنها انتظار دارند.

به آنها کمک کنید تا رفتارهای غیرقابل قبول را شناسایی کنند

گاهی اوقات نوجوانان برای تعیین اینکه یک رابطه یا دوستی سالم چگونه به نظر می رسد به کمک نیاز دارند. به طور مرتب با آنها در مورد آنچه که یک رابطه عاشقانه یا دوستی سالم را تشکیل می دهد و همچنین اینکه احترام به نظر می رسد صحبت کنید.

این غیر معمول نیست که نوجوانان رفتارهای ناسالم دیگران را بپذیرند، اما وقتی این کار را انجام می دهند، ارزش خود را به خطر می اندازند.

به آنها یادآوری کنید که همه سزاوار این هستند که با آنها با مهربانی و احترام رفتار شود و اگر کسی با آنها خوب رفتار نمی کند، ممکن است لازم باشد محدودیت هایی را با آن شخص تعیین کند.

به اهمیت حد و مرز در روابط مجازی نیز توجه کنید

بیشتر روابط امروزی دارای یک جزء مجازی هستند. با نوجوان خود در مورد آداب معاشرت مجازی، رابطه جنسی و سوء استفاده از قرارهای مجازی صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها می دانند چگونه در فضای آنلاین ایمن بمانند و همچنین با افرادی که ارزش های آنها را نقض می کنند مرزهایی تعیین کنند.

به آنها عبارات کلیدی بدهید که می توانند برای مدیریت موقعیت ها استفاده کنند

تعیین حد و مرز سخت است و نیاز به تمرین زیادی دارد. همچنین چیزی است که نیاز به تفکر و تصمیم گیری دارد. به همین دلیل، نوجوانان به عبارات اساسی نیاز دارند که برای آنها زمان بخرد. برخی از مثال‌ها عبارت‌اند از: “اجازه دهید در مورد آن فکر کنم و به شما اطلاع دهم”، “نه ممنون. من با آن موضوع راحت نیستم” یا “اجازه دهید با والدینم صحبت کنم و فردا به شما اطلاع دهم.”

داشتن چند عبارتی که می توانند در همان لحظه بگویند، آنها را از غرق شدن در هرج و مرج یا تسلیم شدن در برابر فشار همسالان باز می دارد.

به آنها اجازه دهید در خانه تمرین کنند

ایجاد مرزها با شخص دیگر آسان نیست – حتی برای برخی از بزرگسالان. به همین دلیل، نوجوانان باید در یک محیط امن با افرادی که می دانند بدون قید و شرط آنها را دوست دارند تمرین کنند.

به نوجوان خود اجازه دهید به موضوع هایی که دوست ندارند «نه» بگویند و مرزهای شخصی خود را تعیین کند. این ممکن است به این معنی باشد که اعضای خانواده بدانند که گاهی اوقات به فضا نیاز دارند.

نوجوان خود را تشویق کنید تا در خانه استقلال داشته باشد و به او اجازه دهید نظرات خود را بیان کند و تصمیم بگیرد.

توضیح دهید که دوستی ها محدودیت هایی دارند

در بسیاری از مواقع، نوجوانان در دام این باور می افتند که باید برای دوستان خود همه چیز باشند. تاکید کنید که هر دوستی متفاوت است و نقش متفاوتی در زندگی آنها خواهد داشت.

دوست خوب بودن، نیازی به توافق بر سر هر موضوع ندارد. در واقع داشتن عقاید یا عقاید متفاوت چیزی است که روابط را بسیار جالب می کند. به نوجوان خود قدرت دهید تا معتبر باشد و دوستی های سالم پیدا کند.

مهارت های خوب تعیین حد و مرز در روابط را به او یاد دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش مهارت‌های مرزبندی خوب به نوجوان، الگوبرداری از رفتار در زندگی‌تان است. روابط خود را با دیگران ارزیابی کنید. آیا با ایجاد مرزهایی با افرادی که سعی می کنند از شما سوء استفاده کنند یا با شما خوب رفتار نمی کنند، الگوی خوبی قرار می دهید؟ اگر نه، شروع به تعیین حد و مرز در زندگی خود نیز کنید.

خطرات عدم تعیین حد و مرز را توضیح دهید

گاهی اوقات برای یک نوجوان بسیار ساده تر است که وقتی یک دوست یا شریک دوستیابی از مرز عبور می کند، همه چیز را رها کند یا چیزی نگوید. اما، تعیین نکردن مرزها خطرناک است و حتی می تواند آنها را در معرض خطر قرار دهد. حتی اگر هیچ اتفاق جدی در رابطه رخ ندهد، عدم تعیین حد و مرز می تواند منجر به رنجش و آسیب به دوستی شود.

به آنها یادآوری کنید که به مرزهای دیگران احترام بگذارند

به همان اندازه مهم است که نوجوان شما به مرزهای دیگران احترام بگذارد. در واقع، روابط سالم بر اساس احترام متقابل و ارتباط مداوم ایجاد می شود. مطمئن شوید که نوجوان شما می داند که احترام گذاشتن به مرزهای دیگران به همان اندازه مهم است که از آنها بخواهید به مرزهای آنها احترام بگذارند.

نمونه هایی از مرزها

گاهی اوقات مرزها برای جوانان گیج کننده است. در حالی که آنها ممکن است مفهوم و اهمیت ایجاد مرزها را با افراد دیگر درک کنند، ممکن است ندانند که این مرزها در زندگی واقعی چگونه به نظر می رسند. بنابراین، مهم است که در مورد اینکه چه چیزی یک مرز سالم و چه چیزی ناسالم است صحبت کنیم. حتی ممکن است بخواهید به جایی که آنها فاقد مرز هستند اشاره کنید.

مرزهای سالم

مرزهای سالم، نوجوان شما را از نظر عاطفی و جسمی ایمن نگه می‌دارد، بدون اینکه سعی کنید شخص دیگری را تحت کنترل بگیرید و یا به او هشدار دهید که نزدیک نوجوان شما نشود. آنها خواسته ها و نیازهای نوجوان شما را بدون تضییع حقوق و نیازهای فرد دیگر تعیین می کنند.

مرزهای ناسالم یا فقدان مرزها

همانطور که نوجوانان در مورد مرزها یاد می گیرند، گاهی اوقات آنها را خیلی دور می کنند یا اصلاً مرزها را ایجاد نمی کنند.

هر دو سناریو می توانند مشکل ساز باشند.

کلام آخر

یادگیری نحوه تعیین حد و مرز چیزی است که هر جوان باید بداند چگونه انجام دهد. در حالت ایده آل، شما می خواهید با فرزندان خود در مورد چگونگی تعیین حد و مرزها قبل از اینکه مسائل در رابطه دوستی بیش از حد چالش برانگیز شود، صحبت کنید.

به هر حال، داشتن مرزهای سالم بخشی از داشتن یک احساس سالم از خود ارزشمندی است. بچه‌هایی که احساس ارزشمندی قوی دارند می‌دانند که چه کسانی هستند، برای چه چیزهایی ارزش قائل هستند و می‌خواهند با آنها چگونه رفتار شود. و هنگامی که کسی به نحوی از خط عبور می کند – یا از آنها سوء استفاده می کند، آنها را انتخاب می کند یا آنها را تحت فشار قرار می دهد تا کاری را انجام دهند که نمی خواهند انجام دهند – آنگاه می دانند که چگونه تشخیص دهند که چیزی در رابطه درست نیست.

بهترین راه برای رسیدگی به این موقعیت‌ها این است که به فرزندتان نشان دهید که چگونه مرزها را زمانی که کسی همچنان از مرز عبور می‌کند تعیین کند. با انجام این کار، پایه ای برای روابط سالم ایجاد خواهید کرد که تا بزرگسالی با آنها ادامه خواهد داشت.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع