تفاوت های فردی

محتوا

تفاوت های فردی

بخش مهمی از روان شناسی شخصیت ، به ویژگی های شخصیتی افراد مربوط می شود، ویژگی ها و رفتارهایی که مختص هر فرد است و فرد با آن ویژگی ها شناخته می شود. برخی از این صفات و ویژگی ها عبارتند از:

برون گرایی- درون گرایی

این ویژگی در اشخاص بر مبنای توجه شخص به بیرون خود، و میزان ارتباط گرفتن با افراد و اجتماع مشخص می شود. اغلب افراد برون گرا، مشکلی از حضور در اجتماع و یا سخنرانی در مقابل افراد ندارند، در حالی كه افراد درون گرا از اعتماد به نفس کمتری برخوردارند و به طور كلى تنهایی خود را به حضور در جمع و اجتماع ترجیح می دهند.

تفاوت-های-فردی
تفاوت-های-فردی

روان رنجوری (نوروتیسیزم)- ثبات عاطفی

این ویژگی ها، صفات شخصیتی هستند که میزان ناپایدار بودن عواطف و یا احساسات فرد را نشان می دهند. تغییرات خلق و خو و یا احساسات منفی، از جمله رفتارهای یک فرد نوروتیک (روان رنجور و یا عصبی) می باشد، فردی که گاهی اوقات می تواند بسيار سرد و تند باشد. اما فردی که ثبات عاطفی دارد، قادر به کنترل احساسات و هیجانات خود خواهد بود و واکنش های افراطی به اوضاع هیجانی و عاطفی نشان نمی دهد.

سازگاری- ناسازگاری

خوش رویی و جذابیت فرد، در غالب سازگاری تعریف می شود. فرد سازگار، روابط دوستانه و مثبتی با افراد دارد در حالی که فرد ناسازگار، به دنبال بحث و جدل با افراد است. شما اغلب جملات مثبتی را از افراد سازگار می شنوید، جملاتی مانند “بله، همه چیز خوب است”، اما در مقابل، افراد ناسازگار، فاز موافقت با دیگران را ندارند.

وظیفه شناس- نامنظم

افراد وظیفه شناس، افرادی قابل اعتماد هستند، خط قرمزهایی را برای خود دارند و کارهای خود را سر موقع انجام می دهند. اما افراد نامرتب، معمولا قید و بندی برای انجام کارهایشان ندارند.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک

درمان افسردگی
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع