درمان اضطراب در کودکان؛ راهکارهای موثر + نقش والدین

درمان اضطراب در کودکان چندوجهی است و شامل استفاده از دارو، مداخلات روانشناختی و مداخلات اجتماعی است. شواهد زیادی بر اساس تحقیقات وجود دارد، مبنی بر اینکه درمان زودهنگام نه تنها سلامت روان کودک را بهبود می بخشد، بلکه احتمال عود در بزرگسالی را نیز کاهش می دهد. در موارد خفیف تر اضطراب، مداخلات خودیاری و مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی ممکن است مفید باشد. برخی از موارد خفیف تا متوسط اضطراب ممکن است با مداخلات روانی اجتماعی مانند استفاده از درمان شناختی رفتاری (CBT)، تغییر سبک زندگی، ورزش و استفاده از راهبردهای مقابله ای به بهترین وجه پاسخ دهند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا درباره درمان اضطراب در کودکان صحبت کنیم.

نقش والدین در درمان اضطراب کودکان

والدین می توانند با ارائه حمایت عاطفی، کار بر روی استراتژی های عملی با یکدیگر و در صورت نیاز به دنبال کمک حرفه ای به فرزندان خود در مقابله با اضطراب کمک کنند. در اینجا چند نکته برای کمک به کودکان برای درمان اضطراب در کودکان آورده شده است:

نقش والدین در درمان اضطراب کودکان

راهکارهای درمان اضطراب در کودکان

در برخی موارد برای درمان اضطراب کودکان متوسط و اضطراب شدید، استفاده از مداخلات دارویی مانند داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب می تواند بسیار مفید باشد. SSRI ها (مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین) به عنوان اولین گزینه دارویی در نظر گرفته می شوند. داروهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید در طول مشاوره روانپزشک و یا روان درمانگر به شما پیشنهاد می‌دهد. ترکیبی از دارو و روان درمانی قوی ترین شواهد را برای موارد متوسط تا شدید دارد و نشان داده است که بهترین نتایج را به همراه دارد.

برای درمان کودکانی که دچار اضطراب شده اند راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:

 1. محیطی آرام و بدون تنش برای کودک ایجاد کنید و او را از عواملی که باعث فشار روحی می شود اجتناب کنید.
 2. حس دوست داشتن را با رفتار خود به کودک بفهمانید به طوری که کودک خود را عضو مورد پذیرش خانواده بداند.
 3. در رفع نیازهای کودک تلاش کرده و زمینه ای فراهم کنید که در زمینه های مختلف رشد کند.
 4. محیط خانه را فضای صمیمی و دوستانه کنید به طوری که کودک کمبود عاطفی پیدا نکند.
 5. نظم را به کودک بیاموزید .
 6. به او بیاموزید که هدف داشته باشد و او را برای رسیدن به هدف کمک و راهنمایی کنید
 7. از وابسته کردن کودک به خود بپرهیزید به او بیاموزید تا درکی از استقلال داشته باشد .
 8. به شخصیت کودک احترام بگذارید.
 9. از توجه کردن به خواسته ها و توقعات نامعقول و نابجای کودک بپرهیزید.
 10. از محیط هایی که کودک مورد تمسخر و توهین قرار می گیرد دوری کنید.
 11. در ابراز محبت زیاده روی نکنید .
 12. کودک آسیب پذیر است غرورش را نشکنید.
 13. اقداماتی که برای رشد کودک لازم است شامل تغذیه، تفریح و استراحت کافی را برای کودک فراهم کنید.
 14. به کودکان اجازه بدهید صحبت کنند حتی اگر حرف های بی ربط و تکراری باشد این کار باعث می شود کودک عقده های درونی خود را تخلیه کند.
 15. بین کودکان تفاوت و تبعیض قائل نشوید .
 16. در صحبت کردن از سخنان آرام بخش و شادی بخش استفاده کنید.
 17. کودکان را تشویق به انجام کارهای شادی بخش کرده و آنها را در محیط های شاد همسن های خود وارد کنید.
 18. عادت های نادرست خود را ترک کرده و کودک را از نگرانی دور کنید.
 19. محبت کافی به کودک بدهید و او را ار نگرانی و غم دور کنید.

بیشتر بخوانید: مشاوره آنلاین روانشناسی

راهکارهای درمان اضطراب در کودکان

بهترین درمان اضطراب در کودکان چیست؟

بسیاری از کودکان ترس و نگرانی دارند و ممکن است گهگاه احساس غمگینی و ناامیدی کنند. ترس های شدید ممکن است در زمان های مختلف رشد کودک ظاهر شوند. به عنوان مثال، کودکان نوپا اغلب از دور بودن از والدین خود بسیار مضطرب هستند. در حالی که دارو می تواند به بچه های مضطرب کمک کند، متخصصان دارو را برای کودکانی که اضطراب خفیف یا متوسط ​​دارند توصیه نمی کنند. نوعی درمان به نام درمان رفتاری شناختی (CBT) اولین انتخاب پزشکان است و برای کودکان مبتلا به اضطراب شدید، توصیه می شود CBT همراه با دارو باشد.

نتیجه‌گیری

برای درمان اضطراب در کودکان باید همکاری مناسبی بین والدین و اطرافیان باشد، به طوری که کودک دچار تناقض در رفتار نشود و محیطی امن و آرام بخش برای کودک فراهم شود. در صورتی که با اقدامات مذکور اضطراب برطرف نشد، به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع