علل و خطرات موثر در سلامت روان نوجوانان

این موضوع که نوجوان شما دچار مشکل سلامت روانی شده باشد می تواند برای شما نگران کننده و یا حتی ترسناک باشد. اما، درست مانند نظارت بر سلامت جسمی نوجوان خود، ضروری است که مراقب سلامت روانی نوجوان خود نیز باشید.

مسائل مربوط به سلامت روان اغلب در طول سال های پر فراز و نشیب نوجوانی ظاهر می شود. در واقع، طبق گفته آکادمی اطفال آمریکا: “بیش از 14 میلیون کودک و نوجوان در ایالات متحده، دارای یک اختلال سلامت روان قابل تشخیص هستند. مداخله زودهنگام یکی از کلیدهای موفقیت درمان سلامت روان است.

محتوا

شیوع بیماری های روانی

بیماری روانی در بین کودکان و نوجوانان نسبتاً شایع است. در واقع، طبق گفته اتحاد ملی برای بیماران روانی، تقریباً 22 درصد از نوجوانان دارای اختلال روانی شدید هستند. حدود نیمی از بیماری های روانی از سن 14 سالگی شروع می شود.

داشتن یک بیماری روانی نشانه ضعف یا «دیوانه بودن» نیست. درست مانند برخی از مشکلات سلامت جسمانی که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، بسیاری از مشکلات سلامت روان نیز ممکن است رخ دهد.

متأسفانه، گاهی اوقات بیماری روانی انگ خاصی را به همراه دارد که بسیاری از نوجوانان و والدین آنها را در جستجوی درمان مردد می کند. با این حال، افزایش آگاهی در مورد مسائل مربوط به سلامت روان، به ویژه در مورد اینکه واقعاً چقدر رایج هستند، منجر به پذیرش و درک بیشتر می شود.

انواع مسائل بهداشت روانی که بر نوجوانان تأثیر می گذارد

برای والدین مهم است که در مورد مسائل رایج سلامت روان که در نوجوانان یافت می شود، بدانند. اختلالات خلقی، از جمله انواع مختلفی از افسردگی، اغلب در دوران کودکی شروع می شود. همچنین 9 اختلال اضطرابی که در بین نوجوانان شایع است.

اختلالات رفتاری مانند اختلال نافرمانی مقابله ای و ADHD نیز ممکن است در طول سال های نوجوانی آشکار شوند. بی اشتهایی و پرخوری عصبی، بیشتر در زنان شایع است، اما مردان نیز ممکن است دچار اختلالاتی در خورد و خوراک خود شوند.

اگرچه اختلالات روان پریشی مانند اسکیزوفرنی در اوایل تا اواسط نوجوانی نیز امکان پذیر است، اما این اختلالات معمولاً تا بعد از 18 سالگی ظاهر نمی شوند.

علل بیماری های روانی

محیطی که آنها در آن زندگی می کنند و تجربیات زندگی آنها نقش مهمی در سلامت روان کودک دارد. به عنوان مثال، نوجوانی که آزار جنسی یا یک تجربه آسیب‌زای بزرگ را تجربه کرده است، در معرض خطر بالاتری از بیماری روانی قرار دارد. احساس دوست داشتن، حمایت و ارزش در خانه می‌تواند به کودکان کمک کند تا با استرس‌هایی که در زندگی با آن‌ها مواجه می‌شوند کنار بیایند.

یک محیط امن و پایدار همیشه نمی تواند کودک را در برابر مشکلات روانی محافظت کند. بیولوژی، ژنتیک، و رویدادهای زندگی نیز در احتمال ابتلای کودک به مشکلات سلامت روان نقش دارند.

برخی از کودکان از نظر ژنتیکی بیشتر از سایرین در برابر بیماری های روانی آسیب پذیر هستند. برای مثال، سابقه خانوادگی اختلال دوقطبی، می‌تواند خطر ابتلای نوجوانان به اختلال دوقطبی را افزایش دهد.

مسائل مربوط به مصرف مواد

متأسفانه، بسیاری از نوجوانان مبتلا به بیماری روانی به مصرف مواد به عنوان راهی برای مقابله با مشکلات خود روی می آورند. آنها در معرض خطر بیشتری برای استفاده یا وابستگی به الکل، داروهای تجویزی و یا حتی داروهای بدون نسخه هستند.

نوجوانانی که با بیماری‌های روانی و مصرف مواد دست و پنجه نرم می‌کنند، نیاز به درمان تخصصی دوگانه دارند تا به آن‌ها کمک کند راه‌های جایگزین برای مقابله با علائم خود پیدا کنند.

خطرات بیماری روانی درمان نشده

متأسفانه، طبق مطالعه‌ای که در سال 2013 توسط دانشگاه دوک انجام شد، نیمی از نوجوانان مبتلا به بیماری روانی درمان نمی‌شوند.

گاهی اوقات، والدین فکر می‌کنند نیازی به درمان فرزندشان ندارند و یا ابزار لازم را ندارند. در مواقع دیگر، نوجوانان از خدمات خودداری می کنند. متأسفانه، برخی از مناطق جغرافیایی فاقد روانشناس هستند.

خطرات زیادی وجود دارد که اجازه دهید یک بیماری روانی درمان نشود. برخی از نوجوانان ممکن است به دلیل مشکلات تحصیلی ترک تحصیل کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به سوء مصرف مواد یا جرم روی آورند. خودکشی همچنین یک خطر بزرگ برای نوجوانانی است که مراقبت های بهداشت روانی مناسبی دریافت نمی کنند.

ممکن است مواقعی در زندگی نوجوان شما وجود داشته باشد که سلامت روان او بهتر از دیگران به نظر برسد. استرس، تغییرات هورمونی و سایر مسائل محیطی می تواند در طول زمان بر خلق و خو و رفتار نوجوان تأثیر بگذارد. با این حال، درمان هر گونه مشکل اساسی مهم است، زیرا در صورت عدم توجه به مشکلات مربوط به سلامت روان، احتمالاً در زمان های چالش برانگیز دوباره ظاهر می شود.

برای مشکلات سلامت روان کمک بخواهید

اگر در مورد وضعیت روانی نوجوان خود نگرانی دارید، مهم است که او را تحت درمان قرار دهید. اغلب، درمان کوتاه مدت با یک متخصص سلامت روان واجد شرایط می تواند تفاوت زیادی در کیفیت زندگی نوجوان شما ایجاد کند.

در صورت داشتن هر گونه نگرانی با پزشک نوجوان خود صحبت کنید. یک پزشک می تواند نوجوان شما را برای ارزیابی با یک متخصص سلامت روان واجد شرایط معرفی کند.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع