مشاوره خانواده در زعفرانیه

هدف مشاوره خانواده یا خانواده درمانی رسیدگی به مسائل روانشناختی، رفتاری و عاطفی است که باعث حل مشکلات خانوادگی می شود. اعضای خانواده باید برای ایجاد و حفظ یک رابطه سالم با یک درمانگر یا مشاور همکاری کنند. در این مقاله به شما گفته می‌شود که بهترین مشاوره خانواده در زعفرانیه دارای چه مزایایی است.

محتوا

مشاوره خانواده  در زعفرانیه چیست؟

مشاوره خانواده یا خانواده درمانی روشی است که روابط خانوادگی سالم را حفظ می‌کند و بسیار کاربردی است. هدف از انجام مشاوره خانواده شناسایی مشکلات در خانواده و یافتن راه حل برای رفع آن است. این مسائل می تواند عاطفی، روانی یا رفتاری باشد.

بسیاری از رویکردهای خانواده درمانی از نظریه سیستم های خانواده سرچشمه می گیرند. این نشان می‌دهد که خانواده‌ها به جای گروه‌هایی از افراد که مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند، در سیستم‌هایی نیز باهم کار می‌کنند.

بر اساس نظریه سیستم های خانواده، تغییرات در یکی از اعضای خانواده بر تغییرات در سایر افراد خانواده تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: بهترین روانپزشک آنلاین

تفاوت خانواده درمانی و مشاوره خانواده چیست؟

در اصل اصطلاحات “خانواده درمانی” و “مشاوره خانواده” هر دو یکی هستند و هدف جفتشان بهبود روابط بین افراد یک خانواده است. هر دو با صحبت کردن در مورد رویداد هایی که در یک خانواده به حل تعارضات، موانع یا مسائل مربوط به سلامت روان افراد کمک می‌کنند.

ممکن است روش درمانی یک درمانگر نسبت به یک مشاور متفاوت باشد. معمولاً یک مشاور تنها نیاز به مدرک لیسانس دارد و یک درمانگر باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و مجوز باشد.

به عنوان مثال، مشاوران معمولاً با افرادی که اختلالات مصرف مواد دارند کار می کنند. در بیشتر موارد، بالینی که مشاوره خانواده را انجام می دهد، درمانگر خواهد بود. در طول ملاقات و اولبین جلسه مشاوره، خانواده‌ها می‌توانند درباره مشاوره یا رویکرد روان‌شناختی خاص هر سوالی که دارند رو بپرسند.

مزایای مشاوره خانواده در زعفرانیه

مزایای مشاوره خانواده در زعفرانیه، از خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

ایجاد مرزهای سالم
بهبود ارتباطات
تعریف نقش اشخاص در خانواده
بهبود پویایی و روابط خانوادگی
ارائه قدرت و ابزارهای مقابله ای در رویدادها، برای اعضای خانواده
بهبود توانایی حل مسئله در خانواده

تحقیقات انجام شده در سال 2019 نشان می دهد که خانواده درمانی به طور موثر به مسائل مربوط به کودکان، از جمله:

اختلالات سلوک

اعتیاد به مواد

رفتارتوهین‌آمیز

افسردگی

بهترین مشاوره خانواده در زعفرانیه می تواند به کاهش خطر برخی از بیماری های روانی در نوجوانان کمک کند.

بر اساس یک مطالعه 2020 از یک منبع مطمئن، خانواده ها ممکن است درمان را برای رسیدگی به موارد زیر مفید بدانند:

مشکل در برقراری ارتباط
مشکل در بیان احساسات
درگیری بین خواهر و برادر
فرزندپروری
مشکلات زناشویی
ایجاد یک رابطه عملکردی و سالم پس از طلاق
سازگاری با یک تغییر عمده
کنار آمدن با یک بیماری مزمن یا مرگ در خانواده

آیا خانواده درمانی موثر است؟

با توجه به مطالعاتی که طی سال ها انجام شده است، نشان می دهد که خانواده درمانی یک شکل مؤثر از مشاوره است.

یک بررسی منابع معتبر در سال 2018 اشاره می‌کند که مشاوره خانواده و سایر رویکردهای خانواده‌محور، مانند آموزش و برنامه‌های والدین، در موقعیت‌های مختلف مؤثر هستند، از جمله:

  • مشکلات خواب، تغذیه و دلبستگی در دوران نوزادی
  • بهبودی از کودک آزاری و بی توجهی به کودک
  • شرایط رفتاری
  • اختلال در غذا خوردن
آموزش و برنامه‌های والدین
آموزش و برنامه‌های والدین

خانواده درمانی همچنین برای نوجوانانی که دارای شرایط سلامت روان نیستند، صرف نظر از جنسیت آن ها، موثر بوده است. با توجه به تحقیقات انجام شده نوجوانان مشکلات داخل خانواده و خارج از خانواده کمتری را پس از درمان گزارش کردند.

همچنین طبق گزارشاتی که برخی والدین داده‌اند، آنها روش‌های فرزندپروری مؤثرتری  را آموخته اند و با انجام آن روش ها احساس کرده‌اند که خانوادشان به هم نزدیک تر شده‌اند. البته مادران بیشتر از پدران مشاوره خانواده و یا خانواده درمانی را برای خانوادشان مفید می‌دانند.

انواع مشاوره خانواده در زعفرانیه

بعضی از مشاوران علاوه بر مشاوره در کلینیک به خانه افراد نیز برای مشاوره می‌روند، این صورت از مشاوره می‌تواند به والدین احساس راحتی بیشتری بدهد. اما خانواده هایی نیز هستند که دریافت مشاوره در خارج از خانه را ترجیح می دهند.

چندین نوع مشاوره خانواده در زعفرانیه وجود دارد:

خانواده درمانی عملکردیاین نوع از مشاوره معمولاً برای خانواده‌هایی است که دارای کودک یا نوجوانی هستند که دچار مشکلات عاطفی یا رفتاری پیچیده شده است.
کودک و والدین یا مراقبانش (پرستار) ممکن است در 8 تا 30 جلسه هفتگی با هم شرکت کنند. در طی این جلسات به خانواده ها راهبردهایی را برای مقابله با رفتار کودک آموزش داده می‌شود که کمک می کند تا عملکرد خانواده بهبود یابد.
درمان چند سیستمیهدف از این کار رفع مشکلات رفتاری و عاطفی کودکان و نوجوانان است.
تمرکز در درمان چند سیستمی بر مسائل گسترده‌تری در مورد رفتار کودک می‌باشد. به عنوان مثال، می‌تواند هدف آن بهبود تعامل منبع مطمئن با سیستم‌های اجتماعی، مانند مدارس یا محله‌ها باشد.
دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع