هر آنچه که باید درباره زوج درمانی بدانید

مشاوره رابطه (مشاوره زوجین) چطور روابط را مستحکم تر می کند.

این روزها جمله کلیشه ای “رابطه ها سخت هستند” زیاد تکرار می شود. اما از طرفی صحیح هم هست. حتی وقتی افراد به خوبی با هم کنار می آیند باز استرس و اتفاقات زندگی روزمره هم می تواند باعث بروز مسایلی شود که سخت یا غیر قابل حل به نظر می رسند. مشاوره روابط زوجین می تواند به افرادی که به سختی افتاده‌اند کمک کند تا بر روی حل آن مشکل کار کنند، از آن بگذرند و در مجموع شریک بهتری در زندگی شوند.

این مقاله اصول مشاوره روابط را مطرح می کند، مواردی نظیر اینکه بهترین وقت مشاوره چه وقتی است، از مشاوره چه انتظاری می رود و چطور بهترین روانپزشک برای زوج درمانی را پیدا کنیم.

زوج-درمانی

محتوا

زوج درمانی چیست؟

مشاوره روابط که به آن مشاوره زوجین یا زوج درمانی هم گفته می شود، نوعی روان درمانیست که تمرکز آن بر کمک به افراد در بهبود روابط عاشقانه آنهاست. زوج ها با همکاری یک تراپیست می توانند مشکلات روابط خود را بیابند و بر ارتباط و تبادل احساسات خود کار کنند و نهایتا مشکل را بر طرف سازند.

در حالیکه مشاوره زوجین معمولا برای برطرف کردن مشکلات است می تواند در هر مرحله از رابطه هم کارگشا باشد. افرادی که روابط شاد و سالمی هم دارند می توانند از مشاوره ای که باعث استحکام روابطشان می شود استفاده کنند.

کی به دنبال مشاور زوجین باشیم؟

معمولا افراد وقتی در حال جدا شدن یا طلاق هستند به دنبال مشاوره می گردند. اما اغلب در این موارد بسیار دیر شده است و تاثیر گذاری آن بسیار کم خواهد بود. زوج درمانی باید بلافاصله وقتی مشکلی در زندگی شما به وجود می آید شروع شود. نشانه اینکه در رابطه شما مشکلی به وجود آمده و نیاز به مشاور دارید عبارتند از:

 • در بیان کردن احساساتتان به یکدیگر دچار مشکل شده اید
 • یک یا دو عدم تفاهم حل نشده دارید
 • در تبادلاتتان سردی، حالت انتقادی یا تحقیر وجود دارد
 • زندگی روزمره شما تحت یک اتقاق استرس زا قرار گرفته است
 • در تصمیم گیری مشترک دچار مشکل هستید
 • بی وفایی، اعتیاد یا پرخاشگری را در روابطتتان تجربه کرده اید
 • می خواهید رابطه شما استحکام بیشتری داشته باشد

برای نیاز به مشاوره هیچ دلیلی نادرست نیست. برخی زوج ها به محض ازدواج کردن بدون اینکه مشکل مشخصی داشته باشند درمان را شروع می کنند تا بنیان محکمی برای خانواده خود بسازند و از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنند. مشاوران به شما کمک می کنند تا توانایی برقراری ارتباط شما بالا رود، مهارت های بیشتری داشته باشید و خانواده شادتری داشته باشید.

معمولا 6 سال طول می کشد تا زوج ها شروع به درمان کنند. این برای رشد یک مشکل زمان زیادیست و در این مرحله حل مشکل سخت تر شده است. بهترین راه حل اینست که به محض ایجاد مشکل به دنبال راه های درمان آن باشید. مشکلات روابط تنها محدود به روابط عاشقانه نمی شوند ، اما متداول ترین دلیلی که افراد به دنبال درمان رابطه هستند همین است. زوج درمانی تنها برای درمان کسانی که ازدواج کرده اند نیست، افرادی که مدت هاست با یکدیگر زندگی می کنند، مواردی که چند همسری را تجربه می کنند و افرادی که تراجنسیتی هستند هم می توانند از زوج درمانی بهره زیادی ببرند. همچنین افراد خانواده مثل خواهر و برادرها و حتی شرکای تجاری هم نیاز به درمان روابط دارند.

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج نوعی درمان رابطه است که به زوج ها کمک می کند تا زندگی مشترک توام با تفاهم بیشتر خود را شروع کنند. این نوع مشاوره به زوج ها کمک می کند تا پیش از ازدواج رابطه مستحکم و سالمی به وجود بیاید و به زوج ها کمک می کند تا پیش از ازدواج مشکلات احتمالی را شناسایی و تا حد ممکن به راه حل آنها بپردازند.

برخی مشکلات روابط که ممکن است در طول مشاوره پیش از ازدواج بوجود آیند عبارتند از:

 • ارتباطات متقابل
 • روابط خانوادگی
 • روابط مالی
 • مسایل مربوط به سرپرستی فرزندان
 • نقش ها و مسئولیت ها
 • سکس و روابط عاطفی
 • ارزش ها و باورها

این نوع مشاوره روابط راه خوبی برای پدید آوردن تجربه ای واقعی و ارتقای مهارت های ارتباطی سالم است که برای شروع یک زندگی مشترک می توان از آن استفاده کرد.

مشاوره-زوجین

چطور یک روان درمانگر پیدا کنیم؟

تعداد زیادی از افراد متخصص بهبود روابط وجود دارند که می توان از روانشناسان، متخصصان در زمینه ازدواج و خانواده، مشاوران کمک گرفت. به خاطر داشته باشید گرچه عنوان این درمان با ازدواج مرتبط است اما نیازی نیست که حتما ازدواج کرده باشید تا بتوانید از مزایای این گونه مشاوره ها استفاده کنید.

معمولا وقتی افراد به دنبال درمانگر هستند اولین کاری که می کنند سرچ اینترنتی است، اما پرس و جو کردن از اطرافیان راه بهتری است. اگر در شهر زندگی می کنید که احتمالا صدها تراپیست مجرب برای کمک به شما وجود دارند و براحتی می توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

اگر به کمک افرادی که می شناسید نتوانستید فرد مناسبی را برای مشاوره انتخاب کنید راه های زیاد دیگری برای یافتن تراپیست مناسب وجود دارد. همچنین می توانید به دنبال یافتن تراپیست های آنلاین باشید.

اگر مشاوره رایگانی برای جذب مشتری پیدا کردید حتما از آن استفاده کنید، این فرصت بسیار خوبی است که بفهمید این درمانگر با نیاز و بودجه شما متناسب هست یا خیر. انتخاب درمانگر تاثیر زیادی بر زندگی شما خواهد داشت و به همین دلیل باید هوشمندانه آن را انتخاب کنید.

مشاوره آنلاین

اگر به انجام مشاوره به شکل سنتی که رودرروی درمانگر قرار بگیرید حساسیتی ندارید می توانید از مشاوره آنلاین بهره زیادی ببرید. دلایل زیادی هست که این نوع مشاوره می تواند برای شما سودمند باشد.

 • محل زندگی شما و شریکتان یکی نیست. این برای افرادی کاربرد دارد که رابطه راه دور دارند یا برای مدتی از هم جدا شده اند. آنلاین تراپی به هر دو طرف فرصتی برای بهبود روابط می دهد هر چند که کنار یکدیگر زندگی نکنند.
 • معمولا بخاطر کارتان در سفر هستید. مشاوره آنلاین به شما این امکان را می دهد که بدون در نظر گرفتن شلوغی برنامه های کاری و محل قرار گرفتنتان بتوانید از مشاوره استفاده کنید.
 • شما و شریکتان با شکل حضوری و سنتی درمان راحت نیستید. درمان رو در رو می تواند برای برخی افراد چالش برانگیز و ناراحت کننده یا حتی باعث هیجان زدگی شود. ابزار مشاوره آنلاین توانسته اند راه حل های بیشتری را در دسترس قرار دهند.
 • مشاوره های آنلاین از ابزاری مثل چت ها و تماس های تصویری و تماس های تلفنی استفاده می کنند تا زوج ها راحت تر با یکدیگر و با تراپیست خود صحبت کنند. شما می توانید به اتفاق شریکتان موضوعاتی را برای مشاوره انتخاب کنید مثل صحبت کردن در مورد حل مشکلات مربوط به ارتباطات، مجادلات یا عدم وفاداری و زودتر به هدف خود برسید.

چه انتظاری باید داشت

در جلسات ابتدایی تمرکز بر سابقه شما و مشکلاتی است که باید حل کنید. برای پاسخ به پرسش هایی که در مورد روابط، والدین، دوره کودگی و تجارب گذشته شما مطرح می شود آمادگی داشته باشید. ممکن است درمانگر شما بخواهد همگی با هم یا به شکل جداگانه هم صحبت هایی داشته باشید.

درمان شما به مشاور و شیوه درمانی که برای شما انتخاب می شود بستگی دارد. بیشتر سبک های درمان روابط بر درمان هیجان مدار (EFT) انجام شده است. این درمان بر اساس نظریه دلبستگی است و جهت استحکام روابط سالم تر بین افراد و خانواده هاست.

شکل های دیگر درمان شامل تصویر سازی ارتباطی یا ایماگوتراپی و متد گاتمن می شود. از درمانگر خود بپرسید که چه متدی را آموخته و فکر می کند کدامیک برای شما مناسب تر است.

زوج درمانی چطور می تواند موثر باشد

درمان موثر تنها به مهارت ها و تجارب مشاور بستگی ندارد بلکه به میزان تمایل زوجین هم مربوط می شود. کارهای زیادی هست که برای موثر بودن مشاوره می توانید انجام دهید.

صادق باشید

به درمانگر خود دروغ نگویید. گاهی برای اینکه قضاوت نشویم دروغ می گوییم. درمانگر شما را قضاوت نخواهد کرد. هر قدر هم سخت بود باز صداقت خود را حفظ کنید.

آماده باشید که ناراحت شوید

درمان معمولا با ناراحتی همراه است چون در مورد خود و شریکتان مسایل جدیدی را کشف می کنید که همه آنها خوب و رضایت بخش نیستند. انسان بهتری شدن مستلزم آنست که با ناراحتی متوجه شوید نیاز به رشد و بهبود بیشتری دارید. درمانگر برای کمک به شما آماده است اما نهایتا خودتان هستید که باید کار را انجام دهید.

به حرف شریک یا شرکایتان گوش دهید

اگر برای رابطه با یک نفر یا افراد بیشتری در حال درمان هستید، باید به حرف های همدیگر خوب گوش دهید. حالت تدافعی داشتن یا اینکه بخواهید جواب طرف مقابلتان را بدهید تنها کار همه را سخت تر خواهد کرد.

اجازه دهید زمان بگذرد

درمان در زمان جلسات و بین آنها صورت می گیرد. ممکن است درمانگر به شما کارهایی را برای انجام بدهد تا اشکال جدیدی از ارتباط را بین هر جلسه درمان تمرین کنید. این به زمان و تلاش نیاز دارد اما یادتان باشید که بهبود روابط ارزش تلاش کردن برای آن را دارد.

در پایان، همه افراد درگیر در یک رابطه باید بر روی آن کار کنند تا نتیجه روان درمانی حاصل شود.

انتظار نداشته باشید که درمانگر شما جادوگر باشد و همه مشکلاتتان را ناپدید کند. زود مشاوره را شروع کنید، صادق باشید و تمرین کنید.

اگر شریکتان با درمان مخالفت کرد

حتی اگر شما اعتقاد داشته باشید که رابطه با مشاوره و روان درمانی بهتر خواهد شد، ممکن است شریکتان با شما همکاری نکند. در این وضعیت شما چه کاری می توانید انجام دهید. یادتان باشد که نمی توانید به زور از شریکتان بخواهید تا به جلسات درمانی بیاید. تنها کاری که می توانید انجام دهید اینست که به سهم خود به جلسات درمانی بروید و به تنهایی بر روی مشکلات خود کار کنید.

کلام آخر

اگر در رابطه خود با چالش روبرو هستید، مشاوره به شما کمک خواهد کرد. یک درمانگر به شما و شریکتان کمک می کند تا مشکلات خود را ریشه یابی کنید و راه های جدید ارتباطی پیدا کنید و رابطه خود را با همدیگر مستحکم تر کنید.

شما و شریکتان با همدیگر می توانید رابطه قوی تری بسازید و مشکلاتی که با آن مواجه هستید را به راحتی حل کنید. همچنین می توانید درمان آنلاین را هم امتحان کنید که مزایای بسیاری خواهد داشت.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع