مهارت تاب آوری و تحمل سختی؛ مزایا، اهمیت و انواع آن

مهارت تاب آوری و تحمل سختی توانایی رویارویی با موقعیت‌های چالش‌برانگیز و پیشرفت علی‌رغم ناملایمات زندگی است. این مهارت نیاز به تمرین، تلاش، پشتکار و اراده دارد. افرادی که قادر به بازسازی زندگی خود پس از مواجهه با ناملایمات هستند، انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان می‌دهند و می‌توانند به طور مؤثر از توانایی‌ها و ویژگی‌های شخصی خود برای عبور از چالش‌های مختلف زندگی مانند ازدست‌دادن عزیزان، جدایی، مشکلات مالی، بیماری، بیکاری و بلایای طبیعی استفاده کنند. این مقاله به بررسی نشانه‌ها، انواع و اهمیت داشتن مهارت‌های تاب‌آوری می‌پردازد. علاوه بر این، پیشنهاداتی در مورد اینکه چگونه افراد می‌توانند انعطاف‌پذیری خود را توسعه داده و افزایش دهند، ارائه می‌دهد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا درباره این مهارت مهم به طور مفصل صحبت کنیم.

محتوا

مهارت تاب‌آوری و تحمل سختی چیست؟

مهارت تاب آوری چیست؟

مهارت تاب آوری و تحمل سختی به توانایی مدیریت شکست‌ها و عبور از آنها اشاره دارد. افراد تاب‌آور به‌جای تسلیم‌شدن، قادر به مقابله و غلبه بر چالش‌های زندگی هستند. آنها از استراتژی‌های درست برای مدیریت این مشکلات استفاده می‌کنند که منجر به رشد شخصی می‌شود. داشتن توانایی رویارویی با موقعیت‌های سخت و تحمل شرایط دشوار، افراد را قادر می‌سازد تا بر رویدادهای نامطلوب زندگی غلبه کرد و حتی در مواجهه با استرس شدید به رشد خود ادامه داد. توانایی  مدیریت چالش‌ها، مانند هر مهارت دیگری، می‌تواند با تلاش و تمرین بهبود یابد. این موضوع  به هر فردی بستگی دارد که تعیین کند که آیا می‌خواهد با چالش‌های مختلف روبرو شود یا خیر.

بیشتر بخوانید: مشاوره آنلاین روانشناسی

مهارت تاب آوری و تحمل سختی چه اهمیتی دارد؟

رویارویی با تغییرات زندگی یک جنبه طبیعی از زندگی است و انعطاف پذیری مسئله‌ای است که افراد را قادر می سازد تا از نظر احساسی مشکلات و شکست های خود را مدیریت کنند. افراد انعطاف‌پذیر از توانایی‌های خود برای غلبه بر چالش‌ها و درس‌گرفتن از شکست‌ها استفاده می‌کنند. از سوی دیگر، کسانی که تاب آوری ندارند ممکن است احساس ناتوانی کنند و به راه‌هایی مانند اجتناب از مشکلات، گوشه گیری یا تکیه بر خوددرمانی متوسل شوند.

باتوجه‌به مطالعات اخیر مهارت تاب آوری و تحمل سختی در افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند بسیار کمتر از افرادی است که این مهارت را در خود تقویت کرده‌اند. افراد انعطاف پذیر می‌توانند با استفاده از نقاط قوت شخصی خود و کمک‌گرفتن از سیستم‌های پشتیبانی، استرس، شکست و احساسات بد خود را کنترل کنند. توانایی آنها در انعطاف پذیری به آنها اجازه می‌دهد شرایط را بپذیرند و با آن سازگار شوند و همین موضوع به آنها اجازه پیشرفت می دهد.

مهارت تاب‌آوری و تحمل سختی چگونه شکل می‌گیرد؟

مهارت تاب آوری و تحمل سختی  تحت تأثیر ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی و آموزشی است. درحالی‌که ممکن است فردی استعداد ژنتیکی برای تاب آوری داشته باشد، تربیت او ممکن است از این ویژگی جلوگیری کند. بااین‌حال، تاب آوری را می‌توان از طریق آموزش و تمرین نیز پرورش داد. تصمیم‌گیری، حل مسئله، خودآگاهی و حمایت اجتماعی همگی از اجزای مهم تاب‌آوری هستند که سه مورد اول مهارت‌هایی هستند که می‌توان آنها را یاد گرفت و آخرین مورد با برنامه‌ریزی مناسب قابل‌دستیابی است.

نشانه های مهارت تاب آوری و تحمل سختی

افراد تاب آور اغلب دارای تعدادی ویژگی مختلف هستند که به آنها کمک می کند تا با چالش های زندگی روبرو شوند. برخی از نشانه های مهارت تاب آوری عبارتند از:

 • داشتن دوستان زیادی که به شما اهمیت می‌دهند و در مواقع نیاز به شما کمک می‌کنند، راه دیگری برای نشان دادن اینکه فرد تاب آوری هستید است. افرادی که قوی هستند و می توانند به خوبی از پس مشکلات برآیند درک می‌کنند که داشتن  افرادی که از آنها حمایت می‌کنند و در صورت نیاز در کنارشان هستند چقدر مهم است.
 • افراد تاب آور با تجزیه‌وتحلیل منطقی و فعالانه به دنبال راه ‌حل‌های مؤثر برای برخورد با چالش‌ها هستند.
 • افراد تاب‌آور هنگام مواجهه با چالش‌ها، دلسوزی نشان می‌دهند و با ملایمت با خود رفتار می‌کنند.
 • مهارت تاب آوری و تحمل سختی شامل مهارت مدیریت مؤثر احساسات در زمان استرس است. افراد انعطاف پذیر احساسات شدیدی مانند خشم، غم یا ترس را تجربه می کنند، اما می دانند که این احساسات موقتی هستند و می توان آنها را کنترل کرد.

بیشتر بخوانید: درمان اضطراب

انواع مهارت تاب آوری و تحمل سختی

انواع مهارت تاب آوری

چهار نوع اصلی از مهارت‌های تاب‌آوری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند در زمان‌های سخت زندگی انعطاف‌پذیر رفتار کنید.  در ادامه به این 4 مهارت می‌پردازیم.

 • تاب اوری روانی

تاب آوری روانی به نحوه مدیریت و غلبه بر موقعیت های چالش برانگیز زندگی اشاره دارد که در نهایت منجر به رشد شخصی می شود. این شما را قادر می‌سازد تا در زمان‌های سخت باقدرت و انعطاف‌پذیری بیشتری رفتار کنید.

 • تاب اوری فیزیکی

مهارت تاب آوری فیزیکی توانایی بدن برای کنترل تغییرات و غلبه بر چالش‌ها است و بر سلامت کلی تأثیر زیادی می‌گذارد. با داشتن یک سبک زندگی سالم، مانند خواب کافی، خوب غذا خوردن و ورزش منظم، افراد می‌توانند تاب‌آوری فیزیکی خود را بهبود بخشند.

 • تاب اوری اجتماعی

مهارت‌ تاب ‌آوری اجتماعی به توانایی افراد برای برقراری ارتباط، تحمل و سازگاری با چالش‌های مختلف در محیط و جامعه خود اشاره دارد. این مهارت‌ها همچنین شامل همکاری با دیگران برای رسیدگی به مشکلاتی است که بر افراد و جوامع تأثیر می‌گذارد.

 • تاب اوری عاطفی

تاب آوری عاطفی به توانایی کنترل و مدیریت احساسات در موقعیت‌های چالش‌برانگیز و غیرقابل‌پیش‌بینی مانند شکست عاطفی اشاره دارد. کسانی که دارای مهارت تاب آوری و تحمل سختی هستند، می‌توانند پاسخ‌های عاطفی خود را تشخیص داده و  به‌درستی تنظیم کنند تا هنگام مواجهه با شرایط بحرانی آرام و خونسرد بمانند. علاوه بر این، آنها درک عمیقی دارند که احساسات سخت و ناملایمات موقتی هستند و می‌توان بر آنها غلبه کرد.

مزایای مهارت تاب آوری و تحمل سختی

مهارت ‌های تاب ‌آوری، افراد را قادر می‌سازد تا کنترل آگاهانه و هوشمندانه‌ای بر احساسات خود داشته باشند که منجر به موفقیت در جنبه‌های مختلف زندگی و واکنش‌های مناسب در سناریوهای مختلف می‌شود. اساساً انعطاف‌پذیری امکان مدیریت مؤثر احساسات و عواطف را فراهم می‌کند. در ادامه به مزایای مهم این مهارت می‌پردازیم.

 • افزایش اعتمادبه‌نفس

توسعه مهارت تاب‌آوری و توانایی تحمل شرایط سخت می‌تواند عزت نفس فرد را افزایش دهد. افرادی که تاب آوری را پرورش می‌دهند، در زمینه‌های مختلف اعتماد به نفس هستند. آنها در شناخت نقاط قوت خود و تقویت فعالانه آنها مهارت دارند.

 • حل مسئله

یکی از مزایای داشتن مهارت‌های تاب‌آوری این است که افراد از حل مؤثر مشکلات قدرت می‌گیرند. افرادی که توانایی انطباق با موقعیت های مختلف را دارند می توانند مشکلات را به درستی حل کنند. حل برخی از مشکلات دشوار و زمان بر است، اما کسانی که انعطاف پذیری بالایی دارند این را می دانند و مایلند در یافتن راه حل صبور باشند.

 • مثبت اندیشی

داشتن تاب آوری به افراد کمک می کند تا دیدگاه مثبتی نسبت به خود و آینده داشته باشند. این طرز فکر خوش بینانه به عنوان انگیزه ای برای تلاش مجدانه در جهت دستیابی به اهداف شخصی عمل می کند و در نهایت به مزایای مختلفی منجر می شود.

مزیت مهارت تاب آوری و تحمل سختی

چگونه مهارت تاب آوری و تحمل سختی را تقویت کنیم؟

برای بهبود این مهارت در خود، مهم است که به عوامل خاصی توجه داشته باشید و آنها را در نظر بگیرید. در مرحله اول، داشتن یک هدف روشن و درک اهمیت آن بسیار مهم است، زیرا این به شما قدرت می دهد تا با چالش ها روبرو شوید و در تلاش های خود پافشاری کنید. علاوه بر این، داشتن احساس هدف در زندگی شما را قادر می سازد تا با سرعت بیشتری بر مشکلات غلبه کنید.

قدم بعدی شناسایی و بهبود توانایی ها و استعدادهای خود است. داشتن روابط خوب با دیگران برای دریافت حمایت آنها در طول چالش ها مهم است. علاوه بر این، انعطاف پذیر ماندن در برابر تغییرات بسیار مهم است؛ زیرا فرصت هایی را برای تجربیات جدید ارائه می دهد. مقاومت در برابر تغییر مانع رشد شخصی می شود.

علاوه بر این، داشتن ذهنیت مثبت، مراقبت از سلامت جسمی و روانی، افزایش توانایی خود در حل مشکلات، اعتماد به نفس و واقع بین بودن و تمرکز بر توسعه نقاط قوت بسیار مهم است. با تمرین این موارد، به تدریج شاهد بهبودی در تاب آوری خود خواهید بود و برای مقابله با مشکلات مجهزتر می شوید.

بیشتر بخوانید: درمان استرس

آیا مهارت تاب آوری و تحمل سختی ذاتی است؟

مهارت تاب آوری و تحمل سختی مهارتی نیست که مردم با آن متولد می شوند، بلکه مهارتی است که می توان آن را آموخت. مانند قهرمانان المپیک، افراد تاب آور سازگاری و تحمل خود را از طریق تمرین و تجربه توسعه می‌دهند.

تاب آوری به سن یا سطح خاصی محدود نمی‌شود؛ بلکه می توان آن را با تمرین، آموزش، تلاش، یادگیری و کسب تجربه به دست آورد. بنابراین، افرادی که معتقدند تاب‌آوری ندارند، می‌توانند روی تقویت آن و بهبود مهارت‌های خود کار کنند تا تاب‌آورتر شوند.

سخن آخر

مهارت تاب آوری و تحمل سختی یک ویژگی ذاتی است که افراد را قادر می‌سازد تا در موقعیت‌های دشوار قوی‌تر ظاهر شوند. افراد انعطاف‌پذیر به‌جای اینکه اجازه دهند شکست‌ها  مانع پیشرفت آنها شود، راهی برای غلبه بر ناملایمات و پیشرفت پیدا می‌کنند.  مهارت تاب آوری به توانایی ذاتی افراد و جوامع برای تحمل و غلبه بر استرس و ناملایمات اشاره دارد. در طول تاریخ، روانشناسان به طور مداوم به دنبال راه هایی برای تقویت این ظرفیت قابل توجه انسان برای سازگاری با سختی‌ها و موقعیت های خطرناک بوده‌اند. در این مقاله تلاش کردیم تا درباره مهارت تاب آوری، مزایا و انواع آن به طور کامل صحبت کنیم تا با تقویت آن به مشکلات  زندگی خود بهتر غلبه کنید.

سوالات متداول مهارت تاب آوری و تحمل سختی

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع