نعمت فراموشی!

نعمت فراموشی!

فراموشی یا از دست دادن حافظه یکی از شایع ترین مشکلات است. گاهی فراموش می کنیم چه چیزی خورده ایم و یا چه کاری را انجام داده ایم یا چه باید انجام دهیم.

نعمت-فراموشی!
نعمت-فراموشی!

علل فراموشی

در ادامه به دو علت فراموشی مى پردازيم:
1. یکی از اصلی ترین دلایل فراموشی این است که ما بیشتر بر درک وقايع تمرکز می کنیم تا به خاطر آوردنشان!
اساسا ما از انجام یک سری کارها لذت می بریم، عاشق می شویم، افرادی را ملاقات می کنیم، اما همه این موارد به ادراک ما مربوط می شوند و نه حافظه. شما هر روز صبح را با هدف به خاطر سپردن آن روز آغاز نمی کنید و یا اگر به تماشای فیلمی می روید هدفتان به خاطر سپردن آن فیلم نیست بلکه می خواهید از آن لذت ببرید.
موقعیت هایی که ما در به خاطر سپردنشان تمرکز می کنیم بسیار محدود هستند مانند آماده شدن برای امتحان و یا سخنرانی. واقعیت این است که ما بیشتر بر انجام کارها تمرکز می کنیم تا به خاطر سپردنشان.
پس جای تعجب نيست که شما وارد اتاقی شوید و دلیل رفتن به آن اتاق را فراموش می کنید، در حقيقت دلیل آن درگيرى ذهن شما با چند موضوع است! اما اگر بر آن کار تمرکز کنیم احتمالا دچار فراموشی نخواهیم شد.
2. فراموشی به از یاد بردن دردها و غصه ها کمک می کند
در بسیاری مواقع غم از دست دادن عزیزان و یا حوادث ناگوار می تواند بسیار دردناک باشد. از سويى ديگر انتقال دهنده های کانابوئیدی موجود در مغز، باعث می شوند که فرد از لحظه خود لذت ببرد. این سیستم با افزایش تجربه حسی، ما را بیشتر در موقعیت های ادراکی قرار می دهد و خاطرات و لحظاتی را که باعث ناراحتی مان می شود فراموش می کنیم.
اما آیا خاطرات بد باید در حافظه ما بمانند، یا به دلیل تاثیرات منفی که بر روی جسم و روان مان می گذارند، باید پاک شوند؟ واقعیت این است که فراموش کردن اتفاق ها و خاطرات بد برای هر کسی می تواند با ارزش باشد.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک

درمان افسردگی
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع