آیا والدین باید در مورد ویپ کشیدن نوجوانان خود نگران باشند؟

در حالی که اکنون بسیاری از کودکان از سیگارهای سنتی اجتناب می کنند، برخی از آن‌ها به ویپ (یا سیگارهای الکترونیکی) روی می آورند، به ویژه به این دلیل که بسیاری از کودکان دیگر از سیگار سنتی استفاده نمی کنند. ویپینگ در بین نوجوانان بسیار محبوب شده است، حتی اگر برای افراد زیر 21 سال غیرقانونی باشد. نظرسنجی ملی تنباکوی جوانان در سال 2018 نشان داد که بیش از 3.6 میلیون جوان از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده اند – این آمار بیشتر از سیگار است. در این مقاله قصد داریم به رفتار مناسب والدین در مقابل ویپ کشیدن نوجوانان عزیزشان بپردازیم.

با این حال، در حالی که ویپ به عنوان ایمن‌تر از سیگارهای قابل احتراق به بازار عرضه می‌شود، شواهد علمی واضح است و نشان می‌دهد که سیگارهای الکترونیکی مضر هستند و اعتیاد آور هستند. طبق یک گزارش انجام شده بر روی نوجوانی که دخانیات مصرف نمی‌کنند، از هر پنج دبیرستانی یک نفر ویپ می کشد. بنابراین، حتی اگر فرزند شما سیگار نمی‌کشد، آنها به احتمال زیاد بچه‌هایی را می‌شناسند که به طور منظم در مدرسه و یا بعد از مدرسه ویپ می‌کشند.

بیشتر بخوانید: افسردگی در نوجوانان را جدی بگیرید!

محتوا

ویپینگ چیست؟

ویپینگ عمل استنشاق بخار تولید شده توسط سیگار الکترونیکی است. زمانی که مایعی به نام e-juice یا e-liquid گرم می شود باعث خواهد شد که بخار تولید شود. E-juice که در یک کارتریج عرضه می شود، معمولاً از گلیسیرین گیاهی و پروپیلن گلیکول (به عنوان شیرین کننده، تقویت کننده طعم و مواد نگهدارنده) و همچنین طعم دهنده های دیگر تشکیل شده است.

تقریباً تمام مایعات الکترونیکی حاوی نوعی نیکوتین هستند. برخی از کارتریج ها به اندازه یک پاکت سیگار حاوی نیکوتین هستند.

جویس برای ویپ

بیشتر بخوانید: چند تکنیک ترک سیگار

اگرچه ویپ های متنوعی وجود دارد، اما بیشتر نوجوانان سیگارهای الکترونیکی را انتخاب می کنند. کیت های استارت دارای باتری، کارتریج هایی قابل شارژ مجدد و شارژر هستند. آنها به اندازه یک خودکار هستند و به راحتی در مدرسه یا خانه پنهان می شوند. یکی از گزینه های محبوب در میان نوجوانان، JUUL pod.6 است.

نگرانی ها در مورد ویپ کشیدن نوجوانان

والدین باید نگران مصرف سیگار و ویپ فرزندشان باشند زیرا این یک فعالیت ناسالم است. طبق گفته آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، “سیگارهای الکترونیکی خطرناک و اعتیادآور هستند.”

  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان می کند که “استفاده از سیگارهای الکترونیکی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان مضر است.”

بیشتر بخوانید: اضطراب در کودکان و نوجوانان

باورهای غلط در مورد ایمنی ویپ

برای والدین مهم است که حقایق مربوط به ویپ را بیاموزند و به فرزندان خود در مورد خطرات آن آموزش دهند. متأسفانه، تصورات نادرستی فراگیر در مورد ایمنی آن وجود دارد که ممکن است بچه ها را تشویق کند تا آن را امتحان کنند.

بسیاری از نوجوانان متوجه نمی‌شوند که قلم‌های ویپ به همراه JUUL مقادیر خطرناکی نیکوتین در خود دارند یا برای ریه‌هایشان مضر هستند. آنها اغلب به اشتباه تصور می‌کنند که ویپینگ یک جایگزین مطمئن برای سیگار است.

بسیاری از سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین هستند که بسیار اعتیادآور است. AAP هشدار می‌دهد، “سیگارهای الکترونیکی تهدیدی برای اعتیاد نسل جدید به نیکوتین هستند.” برای نوجوانان مضر تر از بزرگسالان باشد

مغز شما تا حدود 25 سالگی به رشد خود ادامه می‌دهد و نیکوتین ماده‌ای است که ممکن است به مغز در حال رشد شما آسیب برساند. نه تنها نوجوانان بیشتر مستعد اعتیاد هستند، بلکه می‌تواند بر توانایی آنها در تمرکز، یادگیری و ورزش تاثیر بگذارد. مطالعات قرار گرفتن در معرض نیکوتین را با نقایص شناختی، اختلال حافظه و عملکرد اجرایی و افزایش تکانشگری، بیش فعالی، پرخاشگری و افکار خودکشی مرتبط دانسته اند.

حتی آن دسته از سیگارهای الکترونیکی که فاقد نیکوتین هستند نیز می توانند برای سلامتی مضر باشند. جراح عمومی ایالات متحده هشدار می دهد که سیگارهای الکترونیکی ممکن است حاوی مواد بالقوه مضر دیگری باشند، از جمله:

  • طعم دهنده هایی مانند دی استیل، یک ماده شیمیایی که با بیماری های ریوی مرتبط است
  • فلزات سنگین مانند نیکل، سرب و قلع
  • ذرات بسیار ریزی در آن وجود دارد که می تواند در ریه ها استنشاق شوند
  • ترکیبات آلی فرار

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض تبلیغات سیگار الکترونیکی نه تنها باعث افزایش میزان مصرف سیگار در نوجوانان می شود، بلکه استفاده از سیگارهای قابل احتراق را نیز تشویق می کند. و بچه هایی که سیگار می کشند به طور قابل توجهی بیشتر در زندگی خود به ویپ روی می آورند.

مطالعات نشان داده است که نوجوانانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند، شش برابر بیشتر از نوجوانانی که سیگار نمی کشند، شروع به کشیدن سیگار می کنند. به علاوه، متخصصان بهداشت هشدار داده اند که استفاده از نیکوتین می تواند دروازه ای برای استفاده از داروهای دیگر نیز باشد.

سایر اثرات ویپ کشیدن نوجوانان بر روی سلامتی

از آنجایی که سیگارهای الکترونیکی نسبتاً جدید هستند، اثرات درازمدت سلامتی آن بر روی کاربران و اطرافیان کاملاً مشخص نیست. برخلاف سیگار کشیدن سنتی، تحقیقات زیادی در مورد اثرات مضر مصرف سیگار وجود ندارد. اما اخبار زیادی در رسانه ها در مورد تشنج، ذات الریه، و مشکلات تنفسی جدی مرتبط با ویپ وجود دارد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به مشکلات تنفسی در نوجوانانی که ویپینگ می‌کنند دو برابر بیشتر از همسالانی است که ویپ نمی‌کنند. آنها همچنین سرفه های مداوم، برونشیت، احتقان، و خلط را بیشتر تجربه می کنند.

خطر آتش سوزی

اگرچه غیرمعمول است، اما یکی دیگر از عوامل خطر در مصرف ویپ این واقعیت است که سیگار های الکترونیکی می توانند منفجر شوند و صدمات جدی ایجاد کنند.

بر اساس گزارشی که در سال 2017 از سازمان آتش نشانی ایالات متحده منتشر شد، شکل و اندازه دستگاه های ویپ احتمال انفجار را نسبت به سایر محصولات دارای باتری های لیتیومی افزایش می دهد. از این دستگاه ها به عنوان “موشک های شعله ور” یاد می شود. هنگامی که آنها منفجر می شوند، نیرویی که در پشت دستگاه قرار دارد باعث صدمات جدی به کاربران از جمله شکستن فک یا شکسته شدن دندان های آنها شده است.

ملاحظات حقوقی

از آنجایی که سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین هستند، جزو محصولات تنباکو محسوب می شوند. سازمان غذا و دارو اکنون سازنده سیگارهای الکترونیکی را ملزم می کند که حاوی هشداری در مورد اعتیادآور بودن نیکوتین بر روی برچسب باشند.

علیرغم قوانین، افراد زیر سن قانونی راه هایی برای دستیابی به سیگارهای الکترونیکی پیدا می کنند. بسیاری از آنها سیگارهای الکترونیکی را به صورت آنلاین خریداری می کنند. یک مطالعه در سال 2015 آزمایش کرد که خرید سیگار الکترونیکی از طریق اینترنت چقدر آسان است. در این مطالعه، افراد زیر سن قانونی 94 درصد از مواقع در تحویل سیگارهای الکترونیکی به آنها موفق بودند.

در حالی که سازمان مقرراتی را صادر کرده است که شرکت‌های سیگار الکترونیکی را ملزم به توقف تولید و فروش محصولات دودزا طعم‌دار (به استثنای منتول و تنباکو) کرده است، بچه‌ها همچنان از این محصولات استفاده می‌کنند. سیگار هنوز به طور گسترده برای خرید در فروشگاه ها و آنلاین موجود است.

ویپینگ در مقابل سیگار

طرفداران ویپینگ استدلال کرده اند که استعمال دخانیات یک گام کنار گذاشتن سیگار است و در نهایت می تواند به ترک سیگار کمک کند. اما FDA هرگز نشان نداده است که ویپینگ یک ابزار موثر در ترک سیگار است، و سازمان نظارتی نیز هیچ ادعایی مبنی بر اینکه مصرف ویپینگ نسبت به سیگار کشیدن ضرر کمتری دارد، نکرده است.

به همین ترتیب، از ویپینگ نباید برای کمک به ترک سیگار به نوجوانان استفاده شود.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) استعمال دخانیات را توصیه نمی‌کند و پیشنهاد می‌کند که استعمال دخانیات دروازه‌ای برای نوجوانان و جوانان برای شروع استفاده از سایر مواد اعتیاد آور است.

با نوجوان خود صحبت کنید

بسیاری از نوجوانان فکر می کنند سیگارهای الکترونیکی بسیار خنک تر از سیگارهای سنتی هستند. آنها همچنین ممکن است اصرار کنند که شما نمی دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید زیرا احتمالاً سیگارهای الکترونیکی در دوران جوانی شما وجود نداشته است. اما این چیزها نباید شما را منصرف کند. مهم است که در مورد خطرات سیگار کشیدن صحبت کنیم، به ویژه به این دلیل که بیشتر نوجوانان فکر می کنند سیگارهای الکترونیکی سرگرم کننده و بی ضرر هستند.

به دنبال فرصت هایی باشید تا به طور طبیعی موضوع ویپینگ را مطرح کنید. وقتی می بینید که شخصی در حال ویپ کشیدن است یا وقتی از کنار مغازه ای که سیگار الکترونیکی می‌فروشد، رد می شوید، صحبتی را شروع کنید. سوالی مانند “آیا بچه های مدرسه شما ویپ می‌کشند؟”

این نکات کلیدی را در بحث خود بگنجانید:

سیگارهای الکترونیکی که حاوی نیکوتین نیستند در عوض حاوی مواد شیمیایی مضر دیگری هستند که برای مغز و بدن شما مضر هستند.

مصرف نیکوتین ممکن است باعث شود که شما راحت تر به مواد مخدر سخت تر معتاد شوید.

استفاده از نیکوتین ممکن است یادگیری یا کنترل تکانه های خود را برای شما دشوارتر کند.

مغز شما تا حدود 25 سالگی هنوز در حال رشد است و شما با استفاده از نیکوتین در دوران نوجوانی می توانید ضرراتی را برای مغز خود به ارمغان بیاورید.

گفتگوهای خاصی در مورد نحوه مقاومت در برابر فشار همسالان داشته باشید تا نوجوان شما برنامه ای در مورد نحوه پاسخگویی در صورت پیشنهاد سیگار الکترونیکی داشته باشد. وقتی نوجوانان در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که افراد در حال استعمال کردن هستند، آنها را تشویق کنید تا خود را از این موقعیت معذور کنند – یا والدین خود را به خاطر اینکه چرا نمی‌خواهند به آن بپیوندند سرزنش کنید.

برای به دست آوردن اعتبار، دلایلی را که نوجوانان ممکن است بخواهند بیهوش کنند را بپذیرید—همه دوستانشان این کار را انجام می دهند. به نظر می رسد استعمال کردن کار جالبی باشد. طعم های جالب و خوشبویی دارد. سپس، در مورد معایب انجام آن نیز بحث کنید.

اگر نوجوان شما به مضر بودن ویپ شک دارد، با هم تحقیق کنید. به وب سایت های معتبری نگاه کنید و در مورد حقایق و مطالعات صحبت کنید.

علامت هایی که نشان می‌دهد نوجوان شما در حال ویپ کشیدن، است

تصور نکنید که نوجوان شما این کار را انجام نمی دهد. بسیاری از دانش‌آموزان خوب، ورزشکاران ستاره‌دار در دوره ای سیگارهای الکترونیکی را امتحان می‌کنند. تشخیص اینکه آیا نوجوان شما ویپ می‌کشد یا نه، دشوار است زیرا بوی آن به اندازه سیگارهای معمولی متمایز نیست. مراقب این نشانه ها باشید.

سیگارهای الکترونیکی بویی مشابه سیگارهای سنتی ندارند. آنها ممکن است شبیه طعم های مختلف مانند آدامس بادکنکی و یا میوه باشند. اما آن بوهای شیرین ممکن است نشانه ای باشد که نشان دهد نوجوان شما ویپینگ می کند.

علائم فیزیکی زیادی وجود ندارد که نشان دهد یک نوجوان ویپ می‌کشد. با این حال، چشم های خون آلود می تواند یک سرنخ برای شما باشد.

تحریک پذیر بودن با استفاده از سیگار الکترونیکی مرتبط است. اگر نوجوان شما بیش از حد معمول بدخلقی می‌کند، می‌تواند نشانه ترک نیکوتین باشد.

ویپینگ باعث می شود پوست داخل بینی خشک شود. بنابراین، نوجوانانی که ویپ می کشند، به ویژه در فصل زمستان، بیشتر دچار خونریزی بینی می شوند.

با توجه به شواهد و مدارکی که وجود دارد، پروپیلن گلیکول موجود در سیگارهای الکترونیکی تشنگی را افزایش می دهد.

تجربه حساسیت به کافئین با استفاده از سیگار الکترونیکی مرتبط است. ویپینگ می‌تواند باعث حساسیت بیشتر به کافئین شود و در هنگام ترکیب کشیدن ویپ و قهوه منجر به عصبانیت، اضطراب و بدخلقی شود.

ویپینگ به ریه های نوجوانان آسیب می رساند و می تواند تنفس را دشوار کند. اگر نوجوان شما دائماً سرفه می کند، ممکن است بخواهید در مورد آن تحقیق کنید.

مراقب سیگارهای الکترونیکی یا وسایل دودزا باشید. با ظاهر محصولات آشنا شوید تا اگر در خانه خود به چیزی شبیه آن‌ها برخورد کردید، متوجهش شوید.

علاوه بر این، از فعالیت آنلاین نوجوان خود آگاه باشید. اگر بسته هایی به خانه شما می آید که خطاب به نوجوان شماست، در جریان باشید که نوجوان شما چه چیزی می خرد و آن بسته از کجا می‌آید.

اگر نوجوان شما ویپ می‌کشد چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید نوجوان شما ویپینگ می‌کند، در مورد نگرانی های خود گفتگوی مستقیم با او داشته باشید. همچنین برای صحبت در مورد خطرات ویپ، با یک روانشناس قرار ملاقات بگذارید. گاهی اوقات، نوجوانان از شنیدن هشدارهای صادر شده توسط متخصصان پزشکی بیشتر استقبال می کنند.

ترک سیگار می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر کودک شما قبلاً به نیکوتین اعتیاد داشته باشد. برای راهنمایی در مورد اینکه کدام روش های ترک ممکن است برای نوجوان شما بهتر عمل کند، با یک روانشناس مشورت کنید. برخی از گزینه‌ها عبارت‌اند از کاهش مصرف، ترک کامل، درمان شناختی رفتاری (CBT) و محصولاتی مانند آدامس یا چسب نیکوتین.

وقتی پدر و مادر ویپ می کنند

اگر والدین از محصولات تنباکو استفاده کنند، خطر بیشتری وجود دارد که فرزندانشان نیز از آنها استفاده کنند. اگر سیگار می‌کشید یا ویپینگ می‌کنید، ترک آن بهترین راه برای کاهش احتمال ابتلای فرزندتان به این عادت است. از پزشک خود بخواهید بهترین ابزارهای ترک سیگار و استعمال دخانیات را در اختیار شما قرار دهد و سپس متعهد شوید که این کار را انجام دهید.

اگر به سیگار کشیدن یا ویپینگ ادامه می دهید، این کار را در اطراف فرزندان خود انجام ندهید. سیگارهای الکترونیکی و دستگاه های دودزا را در مکانی امن نگه دارید. این کار کودکان بزرگتر را از آزمایش کردن منصرف می کند و همچنین به حفظ امنیت کودک کوچکتر کمک می کند. طعم آب نبات در محلول های ویپ اغلب برای بچه های کوچک جذاب است، اما نیکوتین مایع بسیار سمی است و در صورت مصرف توسط یک کودک نوپا می تواند کشنده باشد. بچه ها حتی اگر مایع روی پوستشان برود مریض می شوند.

وقتی دستگاه یا کارتریج را دور می اندازید، دستورالعمل های دفع روی برچسب محصول را دنبال کنید. به این ترتیب کودک شما نمی تواند با مایع تماس پیدا کند.

برای نوجوانان مهم است که بفهمند مصرف ویپ چقدر برای سلامتی آنها خطرناک است. داستان هایی را در مورد خطرات ویپینگ با آن ها به اشتراک بگذارید و به آنها یادآوری کنید که ویپینگ بر همه زمینه های زندگی آنها تأثیر می گذارد. نه تنها سلامت آنها در خطر است، بلکه عملکرد آنها در مدرسه و ورزش نیز آسیب خواهد دید. به علاوه، استعمال سیگار بسیار اعتیاد آور است و ترک آن می تواند یک چالش باشد.

هنگامی که نوجوانان شروع به ویپینگ می کنند، به احتمال زیاد به سختی می‌توان آن ها را متوقف کرد. اگر سیگار می‌کشید، حتی می‌توانید داستان‌هایی درباره سختی ترک سیگار با آن‌ها به اشتراک بگذارید. با ارتباط منظم و دو طرفه، می‌توانید گفتگوی سالمی در مورد اینکه چرا ویپ برای آنها مناسب نیست، داشته باشید. اگر نوجوان شما در حال حاضر ویپ می‌کشد، با حمایت او را تشویق کنید که برای همیشه متوقف شود.

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع