“چه موقع هيپنوتيزم مفيد خواهد بود؟”

“چه موقع هيپنوتيزم مفيد خواهد بود؟”

تعاريف متنوعى از هيپنوتيزم شنيده ايد و یکی از تعاریف كامل و رایج هیپنوتیزم ، حالتی است که در نتیجه توجه و پذیرش متمرکز ایجاد می شود و طی آن به درجات مختلف سه نما و حالت همزمان باید وجود داشته باشد :
1. تجزیه یا انتزاع ( Dissociation)
2. جذب
( Absorption)
3. تلقین پذیری ( Suggestibility)

هيپنوتيزم
هيپنوتيزم

انجمن علمى هيپنوتيزم امریکا : هیپنوتیزم را چنین تعریف می کند:روشی است که طی آن تغییراتی در حواس ، ادراک ، افکار ، احساسات یا رفتار القا و ایجاد می شود. وضعیت يا حالت هیپنوتیزم معمولا از طریق بکارگیری روشی القائی بوجود می آید ولی ممکن است بطور خود بخودی نیز رخ دهد.

به علاوه مردم در پاسخ دهی به هیپنوتیزم متفاوتند ، بطوری که بعضی بسیار هیپنوتیزم پذیر و بعضی دیگر کمتر .
اساسا پاسخهای هیپنوتیزمی معادله ای چند بعدی است و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است . این متغیرها شامل وضعیتی و فیزیولوژیکی ( مانند ظرفیت انتزاع ، استعداد ژنتیکی ، ظرفیتی قابل انعطاف برای کنترل وضعیت امواج مغزی ) ، متغیرهای شناختی ( مانند انتظارات ، انگیزه ها ، استراتژیهای شناختی ، پذیرش نقش ) ، متغیرهای تخیلی ( مانند استراتژیهای تخیلی ، جذب شدن ، کمرنگ شدن واقعیت سنجی ) و متغیرهای بین شخصی زمینه ای می باشد .

مزایای هیپنوتیزم

1. هیپنوتیزم اغلب به ما فرصت می دهد تا فرآیندهای دستگاه خودکار و فیزیولوژیک را تحت تاثیر قرار داده بهبودی را سرعت بخشیده و رفتار، رویکردها ، شناخت ها و ادراکات و هیجانات را تحت تاثیر قرار دهیم .
2. در زدودن علائم بیمار گونه و کاوش سریع ناخودآگاه و یافتن ریشه روان پویایی علائم بیماری نیز موثر است.
3. ما اعتقاد داریم هیپنوتیزم تسهیل کننده است ، زیرا به ما فرصت می دهد با اطمینان و تمرکز بیشتری بیمار را متوجه عقاید و انگیزه هایش کنیم . به علاوه به نظر می رسد هیپنوتیزم به ایجاد تدریجی حالت تن آرامی و رابطه درمانی قابل اعتماد سرعت بخشیده و آنرا تسهیل می کند.
4. همچنین هیپنوتیزم به بیماران فرصت می دهد تا در فرآیند درمانی خود شرکت فعال تری داشته باشند.

چه موقع هیپنوتیزم مفید خواهد بود ؟

وقتی بیمار انگیزه بالایی برای غلبه بر مشکلش داشته باشد و نیز وقتی که درمانگر در دو زمینه هیپنوتیزم و در ملاحظات کلی مربوط به درمان مشکلی خاص بخوبی آموزش دیده باشند ، هیپنوتیزم بهینه ترین اثر را خواهد داشت. به نظر می رسد بعضی اشخاص استعداد و ظرفیت هیپنوتیزمی سرشتی بالاتری داشته باشند و ممکن است به آنها فرصت دهد از فرآیند هیپنوتیزم در درمان خود آسانتر و سریعتر سود ببرند. همچنین بدون شک در مواردی چنانچه قبل از انجام هیپنوتیزم ارتباط درمانی صمیمانه و قابل اعتمادی با بیمار قبل از انجام هیپنوتیزم برقرار گردد ، هیپنوتیزم کمک بیشتری به درمان خواهد کرد. برعکس وقتی که بیمار ( یا درمانگر ) انتظارات واقع بینانه ای از هیپنوتیزم نداشته باشند ( مثلا انتظار معجزه یا این که هیپنوتیزم دروغ سنج است!) یا در انگیزه آنها دوگانگی وجود داشته باشد ، هیپنوتیزم کمتر موثر خواهد بود.
به هر حال، عموما در یافته ایم که هیپنوتیزم یکی از موثرترین و باارزش ترین روشهای درمانی است و ابزار منحصر به فرد قدرتمندی است که در پیشرفت درمان مى توانيم از آن كمك گيريم.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع