آنچه باید از “دردهای عصبی” بدانید.

آنچه باید از “دردهای عصبی” بدانید.

در بسیاری مواقع پزشکان با تخصص های مختلف مراجعانی دارند که از دردهای متعدد جسمانی ( سردرد،کمردرد،درد شکم، دردهای قاعدگی و …) شکایت دارند و علی الرغم تمام معاینات و آزمایشات دلیل جسمی مشخصی برای آن پیدا نمی شود و احتمالا با جمله ای همچون ” دردت عصبی است” ویزیت به پایان میرسد.

در علم روانپزشکی اصطلاحی وجود دارد بنام “اختلالات شبه جسمی” یعنی علایم و نشانه های جسمی وجود دارند که احتمال یک بیماریی طبی را مطرح میکند ولی این علایم را به طور کامل نمیتوان با بیماریهای طبی،مصرف مواد،یا سایر اختلالات روانی توجیه کرد.

یکی از این اختلالات  “اختلال درد شبه جسمی” است که عبارت است از اشتغال ذهنی درباره درد،در غیاب بیماری فیزیکی که بتواند شدت این درد را توجبه کند.اساسا فشار روانی و تنش عصبی منجر به تشدید علایم میگردد. باید به یاد داشته باشیم این بیماران درد را به طور واقعی درک میکنند و هیچ دروغی در کار نیست! این اختلال ممکن است در هر سنی شروع شود ولی معمولا در سن ۳۰-۴۰ سالگی شایعتر است.معمولا در نزدیکان این افراد درجاتی از علایم افسردگی یا اضطراب مشهود است.

علل زیادی در بروز آن دخیل میباشد از جمله؛

۱-عوامل فردی: ابراز درد روشی برای بهره کشی و کسب منفعت در ارتباط با دیگران است.(البته این بدان معنا نیست که فرد عامدانه دست به ایجاد علایم بزند بلکه ناخودآگاه ایجاد میشود)

۲-عوامل هورمونی و بیولوژیک: یعنی وجود برخی ناهنجاریها در ساختمانهای مغزی یا مشکلات شیمیایی فرد مستعد ابتلا به این اختلال مینماید.

تشخیص این اختلال بر عهده پزشک میباشد چراکه توجه به برخی از علل جسمانی و رد آنها بسیار بااهمیت میباشد.

و اما درمان؛ با عنایت به وجود علل روانی در ایجاد علایم برای درمان میبایست به یک متخصص روانپزشک مراجعه نمایید تا وی با کمک برخی روشهای غیردارویی مثل رواندرمانی و … یا در صورت لزوم دارو درمانی به شما کمک نماید.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

 

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع