اختلالات روانپزشکی شایع

محتوا

اختلالات روانپزشکی شایع

اختلالات روانی بسیار متنوع می باشند ولی آشنایی با اختلالات روانی شایع بسیار مفید بوده و می تواند در بسیاری از موقعیت ها به فرد کمک کند. اختلالات روانپزشکی شایع مانند؛ اضطراب، روانپريشى، خلقى، اختلالات مربوط به اشتها، اختلالات شخصیتی و … وجود دارند که علائم و نشانه های خاصی دارند.

اختلال استرس و اضطراب

افرادی که به اختلال اضطراب دچار هستند، در مقابله با اشیا و یا شرایط خاص با استرس و وحشت زیادی عکس العمل نشان داده و علائم و نشانه های فیزیکی مانند افزایش ضربان قلب و عرق کردن با این اختلال همراه است. در صورتی که عکس العمل فرد در مقابله با موقعيت خاصی مناسب نبوده و یا عملکرد مناسب فرد در آن موقعیت را تحت الشعاع قرار دهد، باید به متخصص اعصاب و روان یا روانپزشک مراجعه گردد. اختلال اضطراب شامل اختلال پانیک ، اختلال اضطراب اجتماعی، و برخی فوبیا ها می باشد.

اختلالات روانپزشکی شایع
اختلالات روانپزشکی شایع

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی به معنای احساس غم شدید، شادی بیش از حد و یا احساس غم و شادی شدید به تناوب می باشد. شایع ترین اختلالات خلقی شامل افسردگی ، اختلال دوقطبی و اختلال سیکلوتیومیک می باشد.

اختلالات روانپریشی

شایع ترین اختلال روانپریشی اسكیزوفرنی می باشد. در این اختلال فرد به چیزی باور دارد که در عالم واقع وجود خارجی ندارد و یا اصلاً اتفاق نیفتاده است.

اختلالات مربوط به اشتها

یکی دیگر از اختلالات روانی شایع، اختلال غذایی می شود. شایع ترین اختلالات غذایی شامل بی اشتهایی عصبی، اختلال غذایی بینگ و بولیمیا نروزا می باشد. در این اختلالات فرد در رابطه با غذا خوردن یا زیاده روی کرده و یا کم خوری بیش از حدی داشته که این موارد می تواند به افزایش وزن و یا کاهش وزن فرد منجر شود.

اختلال کنترل بر رفتار و اختلال اعتیاد

افرادی که به این اختلال مبتلا هستند توانایی کنترل رفتار خود را نداشته و رفتارهایی را از خود نشان می دهند که کنترلی بر آن نداشته و می تواند به خود فرد یا افراد دیگر آسیب بزند. این اختلال می تواند به شکل های مختلفی مانند روشن کردن آتش، دزدی کردن، اعتیاد به قمار بازی و … خود را نشان دهد. اختلال اعتیاد می تواند به شکل اعتیاد به الکل و مواد مخدر خود را نشان دهد.

اختلالاتی مانند؛ اضطراب، روانپريشى، خلقى، اختلالات مربوط به اشتها، اختلالات شخصیتی و … وجود دارند که علائم و نشانه های خاصی دارند. دکتر انصاری روانپزشک و متخصص اعصاب و روان ، در جلسات روان درمانی از روش های نوینی برای درمان اختلالات روانپزشکی استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 02122771870 – 02122790453 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

اختلالات شخصیتی

یکی دیگر از بیماری های روانی شایع اختلالات شخصیتی است که می تواند موجب اختلال رفتاری در فرد شده و مشکلاتی را در محل کار، مدرسه و روابط اجتماعی وی ایجاد کند. در این نوع اختلال رفتار و طرز تفکر فرد در مقایسه با انتظار جامعه، تفاوت بسیاری داشته و بر عملکرد مناسب فرد تاثیر می گذارد. از جمله این اختلالات می توان به اختلال شخصیت ضد اجتماعی و اختلال پارانوئید اشاره کرد.

اختلال وسواس فکری

در این بیماری فرد ترس ها و افکار مداومی دارد که فرد را مجبور به انجام کارهای روتین و تکراری می کند. به افکار مزاحمی که برای بیمار مزاحمت فکری ایجاد کرده، وسواس فکری می گوییم. در صورتی که کار خاصی به صورت مداوم و بدون دلیل تکرار شود، وسواس عملى گفته می شود. برای مثال وسواس تمیزی که فرد به طور مداوم دست های خود را می شوید، وسواس عملى نام دارد.
منبع : https://www.webmd.com/mental-health/mental-health-types-illness#1

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع