ویژگی های افراد تاب آور | 10 ویژگی مهم و تاثیرگذار

ویژگی های افراد تاب آور آنها را قادر می‌سازد تا با چالش‌های زندگی کنار بیایند و از سختی‌ها نجات پیدا کنند. تاب آور بودن به معنای داشتن توانایی مقاومت در برابر ناملایمات و تسلیم‌نشدن در برابر رویدادهای دشوار زندگی است. این مهارتی است که می‌تواند در طول زمان از درس‌ها و تجربیاتی که فرد در حین رشد در زندگی کسب می‌کند، توسعه یابد‌.   با ما در این مقاله همراه باشید تا به برخی از ویژگی های افراد تاب آور بپردازیم.

تاثیر ویژگی های افراد تاب آور بر سازگاری با سختی ها

خصوصیات افراد تاب آور

ویژگی های افراد تاب آور به آنها کمک می کند تا خود را با سختی ها سازگار کنند و از موقعیت‌های دشوار عبور کنند. مهارت تاب‌آوری و تحمل سختی به این معنا نیست که فرد استرس یا چالش‌های سلامت روانی نداشته باشد، بلکه به معنای سازگاری با آنها، یادگیری نحوه مدیریت آنها و درخواست کمک از روان درمانگر در صورت نیاز است. به‌ طور خلاصه، ویژگی‌های افراد تاب ‌آور به آنها کمک می‌کند تا با سختی‌ها سازگار شوند و به آن‌ها اجازه می‌دهد مثبت و انعطاف‌پذیر باشند و درعین‌حال از داشتن مهارت‌های حل مسئله برخوردار باشند.

تاثیر ویژگی های افراد تاب آور بر افزایش خودآگاهی

خودآگاهی یکی از ویژگی های مهم این مهارت است. افزایش خودآگاهی باعث افزایش  هدفمندی و انعطاف پذیری روانی در برای کسانی می‌شود که می‌خواهند در زندگی با آرامش بیشتری عمل کنند. با خودآگاهی افراد می‌توانند آگاهانه تصمیم بگیرند که چه فکری می‌کنند، چه احساسی دارند و چگونه عمل می‌کنند که می‌تواند منجر به رضایت بیشتر از زندگی می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی

10 ویژگی افراد تاب آور چیست؟

ویژگی های افراد تاب آور چیست؟

افراد تاب آور می توانند در برابر چالش های دشوار مقاومت کنند و بر آنها غلبه کنند و پس از هر سختی به حالت عادی خود بازگردند. در مقابل، افراد ضعیف به راحتی حتی با یک شکست شکست می‌خورند و ممکن است بهبودی پیدا نکنند. خصوصیات افراد تاب آور در زیر آورده شده است:

آگاهی

افراد تاب آور از افکار، عواطف و رفتارهای خود و چگونگی تأثیر آنها بر خود و اطرافیان خود آگاه هستند.

خودکنترلی

افراد تاب‌آور می‌توانند احساسات خود را مدیریت کنند و با روش‌های سالم با استرس کنار بیایند. آنها  استرس را به عنوان بخشی از زندگی می‌پذیرند و از مهارت‌های مقابله‌ای سالم برای مقابله با احساسات منفی استفاده می‌کنند.

مهارت‌های حل مسئله

افراد تاب آور قادر به شناسایی مشکلات و یافتن راه‌حل برای آنها هستند. آنها می‌توانند برای حل مشکلات اقدام کنند و در صورت نیاز تغییراتی برای حل مشکلات ایجاد کنند.

حمایت اجتماعی

افراد تاب‌آور دارای یک شبکه حمایتی قوی از خانواده، دوستان یا افراد دیگر هستند که می‌توانند در صورت نیاز آنها را در سختی‌های زندگی حمایت کنند.

مراقبت از خود

افراد تاب آور از نظر جسمی، عاطفی و روانی از خود مراقبت می کنند. آنها فعالیت های خودمراقبتی مانند ورزش، تغذیه سالم و خواب کافی را در اولویت قرار می‌دهند.

انعطاف‌پذیری و سازگاری

افراد تاب آور می توانند خود را با تغییرات وفق دهند و در صورت نیاز اهداف، برنامه ها و ایده های خود را تنظیم کنند. آنها نگرش انعطاف‌پذیر و قابل‌قبولی دارند که به آنها اجازه می‌دهد بر روی برنامه‌های جدید تمرکز کنند.

ذهنیت رشد

افراد تاب آور به چالش ها به عنوان فرصت هایی برای رشد نگاه می‌کنند. آنها به‌جای اینکه صرفاً روی نکات منفی تمرکز کنند سعی می‌کنند از چالش‌ها درس بگیرند و  در زندگی خود به کار ببرند.

خوش‌بینی

افراد تاب آور تمایل دارند که دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی داشته باشند و در شرایط سخت می توانند خوبی ها را ببینند. آنها خوش‌بین هستند و به آینده امیدوار هستند.

پشتکار

افراد تاب‌آور اخلاق کاری قوی دارند، به‌راحتی تسلیم نمی شوند و برای رسیدن به اهداف خود متعهد هستند.

خودآگاهی

افراد تاب آور درک عمیقی از ویژگی های خود دارند و  از احساسات، افکار، اعمال خود، ویژگی های مثبت و منفی و همچنین نقاط قوت و ضعف خود آگاه هستند. علاوه بر این، آنها دارای توانایی بالا  برای تنظیم احساسات خود از جمله خشم، اضطراب و غم و اندوه به شیوه ای سالم هستند و در نتیجه آنها را قادر می‌سازد تمرکز و کنترل خود در سختی‌ها را حفظ کنند.

بیشتر بخوانید: درمان استرس

سخن آخر

ویژگی های افراد تاب آور باعث می‌شود تا افراد  ظرفیت عاطفی خود را برای عبور مؤثر از پیچیدگی‌ها و مشکلاتی که در زمینه‌های خانوادگی و اجتماعی با آن مواجه می‌شوند، پرورش دهند. این مهارت شامل بسیاری از مهارت ها، نگرش ها و ارزش هایی است که در طول زمان رشد می‌کنند؛ بنابراین روش خاصی برای آموختن آن وجود ندارد.

سوالات متداول ویژگی های افراد تاب آور

دکتر سعید انصاری

اطلاعات علمی و حرفه ای دکتر سعید انصاری: ● دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز ● مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی ● مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان ● برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی ● دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی ● دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران ● دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک ● همکاری با رادیو سلامت ● دوره تخصصی سکس تراپی ● انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی ● برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و … ● عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران

پاسخ

تماس سریع