نقش مهم تعطیلات در یادگیری

نقش مهم تعطیلات در یادگیری

تحقیقات اخیر بیان می کند تفریحات بچه ها که در تعطیلات انجام می شود نه تنها استرس و اضطراب دانش آموزان را می کاهد بلکه باعث بهبود نگرش، افزایش مهارت های اجتماعی و یادگیری بهتر می شود.

محققان بیان می کنند با توجه به مدت حضور دانش آموزان در مدارس و مشغله زیاد والدین، بعضی از بچه ها فرصت کمی برای بازی با والدینشان در اختیار دارند. کودکان به جای بازی کردن، مجبور می شوند که در فضای در بسته خانه بمانند و تلویزیون و ویدئو نگاه کنند و بازی های کامپیوتری انجام دهند، همین امر منجر به افزایش چاقی در کودکان می شود.

نقش مهم تعطیلات در یادگیری
نقش مهم تعطیلات در یادگیری

بررسی ها نشان داده است که ورزش هایی که در محیط باز انجام می شود، نسبت به فعالیت هایی که در محیط بسته انجام می شود، بیشتر منجر به بهبود ادراک و خلق و خو در بچه ها می شود. تماس با نور و روشنایی طبیعی یکی از فاکتورهای اصلی این فرایند می باشد. روشنایی طبیعی باعث تحریک نوروترنس میتر ها و ترشح اندورفین ویژه ای ( که شامل دوپامین می باشد) می شود که بر روی خلق و خو و متابولیسم تاثیر گذار است.

تحقیقات در زمینه تاثیر فعالیت فیزیکی بر تمرکز

در یک آزمایش کلینیکی که توسط پروتون و همکارانش در سال 1998 انجام گرفت مشخص شد تماس با روشنایی طبیعی ( نور خورشید ) و هوای تازه زمانی که با ورزش همراه باشد ، منجر به فعالیت های مثبت فیزیکی و ذهنی می شود. فعالیت فیزیکی سامان دهی شده در بچه ها باعث پیشرفت ذهنی و افزایش سطح تمرکز می شود.

یافته ها نشان می دهد تمرینات و ورزش های فیزیکی مثل دویدن، پریدن و بازی های ایروبیک تاثیر مثبتی بر روی لوب پیشانی دارد، که اولین ناحیه تمرکز ذهنی، برنامه ریزی و قدرت تصمیم گیری در مغز است. هم چنین کاترینو و پولاک ارتباط مثبت بین ورزش و تمرکز ذهنی در کودکان را مورد تائید قرار دادند. محققان در این بررسی کودکان را به دو گروه تقسیم کردند.

در گروه اول کودکان در فعالیت های ورزشی مثل دویدن، پریدن و ایروبیک فعالیت داشتند و در گروه دوم دانش آموزان در فعالیت های فیزیکی شرکت نداشتند. دانش آموزانی که در فعالیت های فیزیکی شرکت داشتند دارای تمرکز فکری بالاتر و نگرش بهتری در مقایسه با گروه دوم ( گروه کنترل) بودند.

همچنین نتایج بررسی مشخص کرد که دانش آموزانی که در مقطع بالاتری قرار دارند از این عوامل بیشتر تاثیر می پذیرند. تحقیقات انجام شده توسط پورتر و آمیزو در سال 1984 نشان می دهد فعالیت های فیزیکی زمان دهی شده می تواند باعث افزایش تمرکز در کودکان عقب افتاده و بیش فعال شود.

دکتر سعید انصاری روانپزشک و متخصص اعصاب و روان ، در جلسات روان درمانی از روش های نوینی برای درمان اختلالات روانپزشکی استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با روانپزشک خوب در تهران روشماره های 02122771870 – 02122790453 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

توصیه های کاربردی

  • به خاطر داشته باشید که روزانه حداقل 20 دقیقه استراحت یا زنگ تفریح، منجر به بروز تاثیرات مثبت بر فعالیت های فیزیکی و شناختی دانش آموزان می شود.
  • قبل از انجام فعالیت های ذهنی و بعد از انجام فعالیت های استرس زا و سخت، یک دوره استراحت کوتاه مدت برای دانش آموزان فراهم کنید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

درمان عصبانیت کودکان

نقص توجه و بیش فعالی در بزرگسالان

علائم استرس در کودکان

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

تماس سریع