“استرس پس از حادثه” يا PTSD

“استرس پس از حادثه” يا PTSD

استرس پس از حادثه یا PTSD نوعى اختلال می باشد که فرد بعد از وقوع حادثه ای دردناک و بیش از حد تحمل، دچار وحشت ، ترس و درماندگی می شود. این حوادث می تواند شامل مرگ ناگهانی یکی از اطرافیان ، تصادف ، جنگ ، بلایای طبیعی مانند زلزله و تجاوز جنسی باشد. فرد بعد از حادثه دچار علائمی نظیر اضطراب و افسردگی شده و در خواب و بیداری منتظر وقوع مجدد حادثه می باشد . بايد بدانيم احساس غم و اندوه بعد از واقعه ای تلخ طبیعی می باشد در صورتی که پیامد آن با گذشت زمان بهبود نیافت و بیش از یک ماه ادامه داشت به نحوی که خاطرات آن دائما در ذهن فرد مرور شود باعث ایجاد “اختلال استرس پس از حادثه” می گردد. در این صورت حتما به روانپزشک مراجعه کنید و جزئیات حادثه و احساسات خود را بیان کنید تا تشخیص و درمان اختلال صورت گیرد.

استرس-پس-از-حادثه-يا-PTSD
استرس-پس-از-حادثه-يا-PTSD

علائم “استرس پس از حادثه” يا PTSD

علائم این اختلال معمولا بعد از چند هفته یا چند ماه بعد از حادثه ظاهر می شود که شایع ترین آن به شرح ذیل می باشد :
1. احساس گناه
2. غم و اندوه به همراه خشم
3. افسردگی و اضطراب
4. تداعی خاطره که فرد دائما خاطره حادثه را در بیداری و خواب به یاد می آورد . فرد در کابوس های خود احساسات واقعی مانند ترس و تعریق در زمان حادثه را دارد . در بیشتر موارد چیزهایی باعث یادآوری خاطره می شود مثلا اگر در روز برفی تصادف کرد با دیدن برف یاد حادثه می افتد!
5. دوری کردن از مواردی که باعث به یاد آوردن خاطره حادثه می شود . فرد با سرگرم کردن خود به امور مختلف نسبت به احساسات خود بعد از حادثه بی توجهی می کند.
6. بروز احساسات شدید مانند ترس و وحشت در زمان به یادآوری حادثه
7. مشکلات خواب
8. مشکلات تمرکز و توجه
9. بی علاقگی به زندگی و فعالیت های روزمره
10. خشم بی دلیل

تشخیص “استرس پس از حادثه” يا PTSD

در ابتدا پزشک متخصص اعصاب و روان به معاینه بیمار پرداخته و سابقه بیماری او را بررسی می کند. در صورت نیاز برای اطمینان از سلامت جسمی آزمایشات مختلفی انجام می شود. در صورتی که جواب آزمایشات منفی باشد از روش هایی نظیر مصاحبه و ابزار سنجشی برای تشخیص اختلال استفاده می شود. اختلال PTSD باید بیش از یک ماه در فرد باشد . در این روش ها علائم اختلال بررسی می شود و میزان آن در بیمار اندازه گیری می شود.

برخی از خدمات دکتر سعید انصاری روانپزشک
درمان استرس
درمان اضطراب
درمان اختلال  خواب
راه های ارتباطی
شماره تماس: 02126415010 – 09016852008
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت انصاری روانپزشک

برای اطلاع از بهترین روانپزشک در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

 

دکتر سعید انصاری

دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان با نمره ممتاز، مسئول آموزش دانشجویان پزشکی در بخش روانپزشکی، مسول مرکز درمان سومصرف مواد (MMT) بیمارستان، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی، دوره تخصصی زوج درمانی زیر نظر دکتر سامرند سلیمی، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دارای گواهینامه تخصصی نوروفیدبک، همکاری با رادیو سلامت، دوره تخصصی سکس تراپی، انجام مطالعات مختلف و نوشتن مقالات متعدد در زمینه روانپزشکی، عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران، برگزاری کارگاه های مختلف خانواده درمانی، زوج درمانی، فرزندپروری و مشاوره پیش از ازدواج و …

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع